Olen 17 vuotias poika.
Onko kukaan muu huomannut näin murrosiän aikana, että on vaikeampi tuntea ihastumisen, ikävän tai rakkauden tunnetta? Itse olen huomannut, että sen jälkeen kun masennus iski noin vuosi sitten; on ollut hankalampi kokea näitä tunteita. Esimerkiksi olen huomannut, että vaikka kuinka kivan tytön tapaan ja minulla on hauskaa hänen kanssaan, en silti ihastu saati tunne ikävää häntä kohtaan. Olin pitkässä suhteessa ja tunsin ikävää kyllä ja rakkauttakin, mutta sitten yhtä-äkkiä kaikki katosi masennuksen myötä, siinä sitten suhdekin kusi.
Onko samanlaista?
Tunteeton olo?
8
1986
Vastaukset
- Buster
Mitenhän tuollaisen ihastumisen tunteen saisi aikaiseksi? Meinaan, kun ärsyttää kun on tavannut hitsin mukavan naisen muttei vain tunne ihastumista!
- fdhrtytyrtyrtye
Mulla oli jossain vaiheessa sellanen vaihe että olin umpilätkässä yhteen tyttöön. Sain siltä pakit ja jotenkin kuoletin sitten vähän kaikki tunteeni... Ja nyt vituttaa :D
Mulla oli kans nuorempana sellanen jännä, kun ei mikään tuntunu miltään. Sitä sitten alko olla vaan passiivinen ja masentava, kun ei mikään kiinostanu. No, sitten lähti kaverit ja koulu alko mennä huonosti. Mahtavaa. Sitten ku tunteet palas nii se oli yhtä masennusta: ei ollu kavereita eikä osannu koulussa mitään... - Anonyymi
fdhrtytyrtyrtye kirjoitti:
Mulla oli jossain vaiheessa sellanen vaihe että olin umpilätkässä yhteen tyttöön. Sain siltä pakit ja jotenkin kuoletin sitten vähän kaikki tunteeni... Ja nyt vituttaa :D
Mulla oli kans nuorempana sellanen jännä, kun ei mikään tuntunu miltään. Sitä sitten alko olla vaan passiivinen ja masentava, kun ei mikään kiinostanu. No, sitten lähti kaverit ja koulu alko mennä huonosti. Mahtavaa. Sitten ku tunteet palas nii se oli yhtä masennusta: ei ollu kavereita eikä osannu koulussa mitään...Vaikkakin tähän viestiin kun vastaan 12 vuotta myöhemmin, niin oikeesti I can relate!!
Just nyt tällä hetkellä opiskelen lukiossa ja kaikki rulaa silleen tylsästi, mut kun ei oo saanu vastauksia mieltä painaviin kysymyksiin :/ ni aika tyhmä juttu..
Ja kaikkee muuta ylimääräistä on tapahtunut vuoden aikana, niin tää lause on pyörinyt päässä:
"Jos on tunteeton olo."
Toisaalta psykologi kerran sano kun kerroin, että se voi johtua just alakuloisuudesta ja et kun ettii itteensä ja kun ei tiedä mitä tekee asioiden parantamiseks, ni se aiheuttaa ylimääräistä stressii. On kyllä ihan perseestä..
Ja vaik onkin korona, niin on pikkuhiljaa jaksanu enemmän ja enemmän miettii, et mikä on itelleen hyväks ja harmaista päivistä huolimatta jaksanu enemmän oleen ilosempi itelleen.
- GirlZizi
En ole puoleen vuoteen, viimeisimmän eron jälkeen, tuntenut kunnon ihastusta yms. Monta mukavaa tyyppiä olen tavannut, ja onhan minulle ottajia jos haluaisin seurustella, mutta en halua seurustella ilman kunnon tunnetta vaikka tyyppi olisikin "ihan kiva".
Harmittaa tosiaan tämä "tunteettomuus". Haluan tunteeni takaisin.- höhlä
mulla masis lääkkeet tappo tehokkaasti tunteet ja nyt jouduin alottaa uudestaan:/ haluisin mieluummin vaikka sen kunnon masiksen takas kun olla tälläne tunnevammanen.
- pulipoika<3
Oon 14v. Itsellänikin on masennusta. En osaa tuntea rakakutta, iloa, surua, ikävää, empatiaa, sympatiaa enkä muuten kaan osaa paskaakaa välittää muista. En ole koskaan siis seurustellut joten tää ei oo kariuttanu niit. Mut siis....masennukseni alkoi, kun tajusin et oon tosi narsistine persoona...tai mä vaan luulen niin. Lääkkeitä masennuskee en ota, koska jos mun tunnetasapaino on lääkeide varas, en ehk enää sit osaa elää ilman lääkettä ;(
- trityy
narsistinen ja muutenkin vähän typerän olonen taavi. runkkaaminen auttaa itsesääliin aika hyvin.
- tietokone54321
joku harrastus niin saat ajatukset muualle ja sitten masennuskin katoo ja jatkat sit taas isku repliikeillä 8)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain21811505Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-13610908Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2346242Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2015085Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1403536- 1733499
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402363Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3101902Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov101748Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161644