Jotkut sanoo pakastavansa soseruokia jääpalapusseihin. Miten te saatte ne ruoat sinne pussiin? Kun eikö pussi täytetä sillai valuttamalla, niin mä en ainakaan haluaisi tehdä niin löysää sosetta. Vai onks joku kikka-kolmonen, jolla paksummankin möösin saa pussiin ujutettua (en oo siis vielä ostanut pusseja ja kokeillut, tulin eka tänne kyselemään).
Soseruoat jääpalapussiin?
miten?
91607
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
laita ne soseet jääpalamuottiin...
Meillä laitettu apteekista haetulla isolla ruutalla/ruiskulla.
Joo en mä ainakaan mihinkään pussiin laita, kun niihin muovisiin jääpalamuotteihin, esim.
http://www.prisma.fi/market/prisma?a_Visit:tuote=b7qbrsthgytb71x4&kategoriaTunniste=JuomienValm&path=Koti/Ruoanvalmistus/Kei...
Linkki ei toimi, mut laita vaikka prisman sivuilla hakuun "jääpalamuotti", niin löydät mallin.
Käytän minigrip-pusseja soseiden pakastamiseen. Tai sitten jääpälamuotteja mutta noi pussit on kyllä parhaita. Kannattaa ostaa niitä kaikista pienimpiä pusseja (olikohan paketissa merkintä MINI), niihin kun laittaa n. 1 1/2 ruokalusikallista sosetta, tulee sellanen sopiva kerta-annos ja taputtelee sellaseksi lättänäksi niin ei vie paljon tilaakaan pakasteessa. Sen soselätyn saa sit katevästi pois kun pitää pussia hetken kuumavesihanan alla ja pullauttaa sen lautaselle ja sit mikroon. Lisäksi ne pussit voi pestä, niin ei tarvi aina uusia olla ostamassa. Ja pussin päälle voi kirjottaa mitä niissä on.
Nuo jääpalamuotit on kyllä käteviä vielä kun lapsi syö vähän, mutta nykyisin meillä ruoka pitää pakastaa pilttipurkkeihin, ainoastaa lihan pakastan vielä jääpalamuoteissa.
Käytäthän purkkeja pakastamiseen vain kerran? Eivät nimittäin kestä useita pakastuskertoja: lasin pinta rikkoontuu ja siihen tulee halkeamia, sellaisia mikroskooppisen pieniä joita ei edes paljaalla silmällä erota.
ensin jääpalalokerikkoa, mutta nyt pakastamisessa on käytössä silikoninen muffinssivuoka. Siihen saa kätevästi nyt jo enemmän syövälle lapsukaiselle kuusi kerta-annosta pakastettua. Kun silikoni on pehmeää, niin annoksen saa myös ilman vaikeuksia pullautettua pois vuoasta nopeasti. Minusta kätevämpi kuin erilliset pussit tai purkit.
Turhan vaivalloista alkaa tuskailla niitä mihinkään palapusseihin. Laita palamuotteihin, jos tarviit niitä usein irrottele jäätyneet palat ja laita pakasterasiaan ja täytä uudelleen ja jäädytä jnejne.. en lähtisi pusseihin sullomaan millään ruutalla.