Terve. Eli leivinuuni savuttaa jos ei ole ikkuna auki..Korvaus ilmaa ei ole tuotu uunin lähelle eikä ilmastointi koneessa ole takka kytkintä. toimisikohan jos laittaisi uunin päälle katosta vaikka 160mm ilmastointiputken josssa on sulku??putken toisen pään veisi talon päätyyn vaaka asennossa.Ei muuten,mutta kovalla pakkasella ikkunan auki pito ei kovin mielekästä. Onko kellään kokemusta moisesta?
korvaus ilma leivinuunille.
korvausilma
6980
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minulla oli hopeanvärinen ilmastointiputki takan arinassa, kun polttelin ensimmäisenä vuonna märkiä polttopuita. Hyvin se muuten pelitti, mutta kun ei ollut eristetty, niin putken pintaan kondensoituu vettä, ja sitä sitten valui lattialle. Oli se muutenkin tosi ruma.
Nyt leivinuunia polttaessa pitää aloitella niin, että luukku aluksi noin 1 cm raollaan, niin pitäsi lähteä vetämään etenkin jos uuni on jo valmiiksi selvästi huonetta lämpimämpi ( esim. 50 C ). Alussa voi vielä avittaa ikkunaa raottamalla, mutta ei kauaa tarvitse.
Harrastan myös sitä, että ladon puut kuumaan uuniin, silloin kun paistimittari näyttää noin 100 C, eikä sisäpuolella ole pintalämpömittarin mukaan kuin max noin 120 -130 C. Sytytän uunin vasta parin tunnin päästä, jolloin lähtee tosi hyvin palamaan, eikä paljon savuta edes ulkona. Ei varmaankaan ole mikään paloviranomaisten suosittelema tapa, mutta ei se puu itsestään 100 C asteessa syty. 150 C asteessa saattaa jo vähän haiskahtaa käryltä, joten en suosittele yli 100 C astetta puiden kuivatukseen, vaikka leimahduspiste onkin jotan 240 C. Uunissa on häkätiivis luukku, joten hajut menevät väljästä pellistä ulos joka tapauksessa. Mökillä on vuotava luukku, ja kun kokeilin samaa, niin 100 C uunissa puista muodostui lievää saunanhajua huoneeseen. Ei mikään kärynhaju, vaan lämpimän puun tuoksu.
tuo voi olla muuten riski peli jos sun puut on suoraan ulkoa tai muuten kosteita. Uunit ei tykkää kosteudesta yhtään, vuolukiviuunit vielä vähemmän. eli vain kuivia puita uuniin, siis silleen että on liiteristä pari päivää sisälläkin kuivattuja. Ne yksinkerrtaisesti rapautuu nopeammin, kun kosteus ensin päästetään tiileen/kiveen, ja sit tuli perään..
Ihan hyvä huomio. Puut on nykyisin varsin kuivia, ylivuotisia, ja ovat sisällä vähintään vuorokauden uunin vieressä. En siis varsinaisesti kuivata niitä uunissa, mutta kun ne ovat 100 C asteisia, niin syttyy tosi helposti.
Jotain vikaa kyllä on vedossa, jos ei palaessaankaan työnnä ulos savuja. Sytytysvaiheessahan ikkunaa voi hetken pitää auki, ei paljon kämppä viilene minutissa...
Katto ensin onko ulko seinässä olevan tuloilma ritilikön alla itikka verkko paikallaan,poista kokonaan jos on.Yleensä jäänyt paikoilleen asennus vaiheessa,tulopuoli ei pelaa poisto kyllä.Tulee liikaa alipainetta.Verkko tukkiutuu kesällä noin kuukaudessa.
Tuo on juuri oikea toimenpide.Voi olla myös pienempää putkea.
Eristät sitten sen putken vintillä ja ulkoseinän ulkopintaan asti.