philips dvd soittimella

heippa

olisiko ehdotuksia miten saisin rikkimenneestä dvd soittimesta dvd:n ulos. koko telkkari on rikki eikä kaukosäädin eikä telkkarin näppäimet toimi.
2119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

jos kerran tv rikki niin miten se vaikuttaa dvd:n toimintaan,ellei muu auta niin dvd:stä kuoret auki niin eiköhän sen levynkin sitten saa pois

Äänestä

Sinulla taitaa siis olla telkkari jossa DVD-soitin on ympätty telkkariin kiinteästi?

Olisikohan siinä "levyasemassa" samanlaista hätäulostinta kuin tietokoneissa CD-asemissa: pieni rautalangan (=oikaistun paperiliittimen) mentävä reikä jota painamalla kelkka tulee hiukan ulos vaikka koneesta on virta pois?
Jos on, niin suorista tuollainen paperiliitin ja paina sitä reiästä sisään riittävän voimakkaasti niin levykelkka aukeaa muutaman millin ja loppumatkan saatkin kiskottua sormin.

Jos tuollaista ei ole, niin kone korjaamolle purettavaksi tai työkalut käteen ja itse purkamaan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dvdvdvdvdvdvdvd kirjoitti:

heippa

olisiko ehdotuksia miten saisin rikkimenneestä dvd soittimesta dvd:n ulos. koko telkkari on rikki eikä kaukosäädin eikä telkkarin näppäimet toimi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu