Niin onko se hyvä ku aattelin hommata semmosen. Onko kellään kokemuksia siitä? Ja se tulee sitten hirvimetälle. Kivääriks tulee Tikka T3 Hunter .308 ja optilock jalat. Onko se kestävä kun se maksaa 239ekee. Siis onhan totta ettei hyvää kiikaria saa halvalla, mutta pärjääkö tolla hirvenmetsällä???
Onko Bushnell Trophy 1,5-6x44 hyvä?
8
4078
Vastaukset
- Unski 11
Hirvimetsällä pärjäät varmasti ja kestää kyllä 308 päällä, tämä kuitenkin pienellä varauksella, koska se on kiinassa tehty. ( ovat yleensä siellä tehdyt aina yksilöitä )
Kaverilla on sellainen 9.3-62 päällä ja on kestänyt n. 300-laukausta tähän mennessä.
Luonnollisesti se ei ole mikään kytis kiikari. - jos lompsa jaksaa
Voihan kalliimpikin kiikari hajota mutta siinä luultavasti on toimivampi takuu kuin halvemmassa.
- Bushnell
No eikös siinä oleki 15 v takuu? Ja eihän tämä ole mikään halpakiikarikaan jos joku väittää, löytyy niitä vielä halvempiaki. Eikä hirvenmetällä kannata olla mikään kahen tonnin kahles jos kaatuu nii sehä on mäsänä. Noniin, nyt eikun Pieksämäen Green Trailillekauppoja hieromaan;).
Bushnell kirjoitti:
No eikös siinä oleki 15 v takuu? Ja eihän tämä ole mikään halpakiikarikaan jos joku väittää, löytyy niitä vielä halvempiaki. Eikä hirvenmetällä kannata olla mikään kahen tonnin kahles jos kaatuu nii sehä on mäsänä. Noniin, nyt eikun Pieksämäen Green Trailillekauppoja hieromaan;).
"Eikä hirvenmetällä kannata olla mikään kahen tonnin kahles jos kaatuu nii sehä on mäsänä."
Ei välttämättä hajoa. Laatu maksaa ja kestää.- vain valmistusvika
k0rh0nen kirjoitti:
"Eikä hirvenmetällä kannata olla mikään kahen tonnin kahles jos kaatuu nii sehä on mäsänä."
Ei välttämättä hajoa. Laatu maksaa ja kestää.Takuu ei todellakaan korvaa sellaista hajoamista joka ei johdu valmistusviasta. Totta kai lasista valmistetun optiikan saa paloiksi kuka tahansa jos sellaista yrittää ja voi se hajota vahingossakin, mutta takuu korvaa vain valmistusvirheestä johtuvat hajoamiset. Optinen lasi on pehmeämpää kuin tavallinen ikkunalasi ja ne linssien pinnoitteet ovat aika herkkiä joten kallistakin tähtäinkiikaria tulee kohdella varovaisesti. Voimailu ja kehonrakennusvälineet on sitten erikseen.
- Bushnell
k0rh0nen kirjoitti:
"Eikä hirvenmetällä kannata olla mikään kahen tonnin kahles jos kaatuu nii sehä on mäsänä."
Ei välttämättä hajoa. Laatu maksaa ja kestää.Kyllä ihan varmasti hajoaa jokin vitun swarowskiki joka maksaa monta tonnia jos kaatuu sopivasti!!! Eikä halpakaan kestä jos sattuu tapaturmia ja ei oikeestaa mikään ole varma. Hirvenmetälle ei tarvii hirveen kallista kiikaria (noin 500-600 maksimissaan), vaan johonki kytikselle voi sijoittaa. Tai enhän kiellä ketään mitä muut haluavat ostaa, minullehan on sama mihin he laittavat rahansa..
- Leupold
2 vuotta Leupparin VX-2 2-7x33 hirvijahdissa, tyytyväinen oon ollu. Käytän samaa kiikaria hirvijahdissa, radalla ja lintujahdissa. Muistilapusta katson montako naksua pitää siirtää kun vaihtaa hirvipaukuista ratapaukuille ja joka kerta on ristikko siirtynyt naksujen mukaan. Kiinan ihmeissä, joita minulla on ollut (Tasco, Busnell, Erätukun paskat) tämä oli melko harvinaista. Hintaa oli muistaakseni uutena n.350e. Suosittelen, jos halpaa kiikaria olet hommaamassa. Parempiakin on, mut itse pärjään tällä. VX-1:sen saa hintaan 235e, naksut puuttuu säädöistä, mut omasta mielestäni voittaa saman hintaluokan busnellit 10-0.
http://www.r-optic.fi/Hinnasto.htm- Bushnell
Minkäslainen toi sitte olis hirvenmetällä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site886068Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524442SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574192SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963799Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost73543Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1012628SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502503Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352429Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat492148Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val51489