Niin onko se hyvä ku aattelin hommata semmosen. Onko kellään kokemuksia siitä? Ja se tulee sitten hirvimetälle. Kivääriks tulee Tikka T3 Hunter .308 ja optilock jalat. Onko se kestävä kun se maksaa 239ekee. Siis onhan totta ettei hyvää kiikaria saa halvalla, mutta pärjääkö tolla hirvenmetsällä???
Onko Bushnell Trophy 1,5-6x44 hyvä?
8
3897
Vastaukset
- Unski 11
Hirvimetsällä pärjäät varmasti ja kestää kyllä 308 päällä, tämä kuitenkin pienellä varauksella, koska se on kiinassa tehty. ( ovat yleensä siellä tehdyt aina yksilöitä )
Kaverilla on sellainen 9.3-62 päällä ja on kestänyt n. 300-laukausta tähän mennessä.
Luonnollisesti se ei ole mikään kytis kiikari. - jos lompsa jaksaa
Voihan kalliimpikin kiikari hajota mutta siinä luultavasti on toimivampi takuu kuin halvemmassa.
- Bushnell
No eikös siinä oleki 15 v takuu? Ja eihän tämä ole mikään halpakiikarikaan jos joku väittää, löytyy niitä vielä halvempiaki. Eikä hirvenmetällä kannata olla mikään kahen tonnin kahles jos kaatuu nii sehä on mäsänä. Noniin, nyt eikun Pieksämäen Green Trailillekauppoja hieromaan;).
Bushnell kirjoitti:
No eikös siinä oleki 15 v takuu? Ja eihän tämä ole mikään halpakiikarikaan jos joku väittää, löytyy niitä vielä halvempiaki. Eikä hirvenmetällä kannata olla mikään kahen tonnin kahles jos kaatuu nii sehä on mäsänä. Noniin, nyt eikun Pieksämäen Green Trailillekauppoja hieromaan;).
"Eikä hirvenmetällä kannata olla mikään kahen tonnin kahles jos kaatuu nii sehä on mäsänä."
Ei välttämättä hajoa. Laatu maksaa ja kestää.- vain valmistusvika
k0rh0nen kirjoitti:
"Eikä hirvenmetällä kannata olla mikään kahen tonnin kahles jos kaatuu nii sehä on mäsänä."
Ei välttämättä hajoa. Laatu maksaa ja kestää.Takuu ei todellakaan korvaa sellaista hajoamista joka ei johdu valmistusviasta. Totta kai lasista valmistetun optiikan saa paloiksi kuka tahansa jos sellaista yrittää ja voi se hajota vahingossakin, mutta takuu korvaa vain valmistusvirheestä johtuvat hajoamiset. Optinen lasi on pehmeämpää kuin tavallinen ikkunalasi ja ne linssien pinnoitteet ovat aika herkkiä joten kallistakin tähtäinkiikaria tulee kohdella varovaisesti. Voimailu ja kehonrakennusvälineet on sitten erikseen.
- Bushnell
k0rh0nen kirjoitti:
"Eikä hirvenmetällä kannata olla mikään kahen tonnin kahles jos kaatuu nii sehä on mäsänä."
Ei välttämättä hajoa. Laatu maksaa ja kestää.Kyllä ihan varmasti hajoaa jokin vitun swarowskiki joka maksaa monta tonnia jos kaatuu sopivasti!!! Eikä halpakaan kestä jos sattuu tapaturmia ja ei oikeestaa mikään ole varma. Hirvenmetälle ei tarvii hirveen kallista kiikaria (noin 500-600 maksimissaan), vaan johonki kytikselle voi sijoittaa. Tai enhän kiellä ketään mitä muut haluavat ostaa, minullehan on sama mihin he laittavat rahansa..
- Leupold
2 vuotta Leupparin VX-2 2-7x33 hirvijahdissa, tyytyväinen oon ollu. Käytän samaa kiikaria hirvijahdissa, radalla ja lintujahdissa. Muistilapusta katson montako naksua pitää siirtää kun vaihtaa hirvipaukuista ratapaukuille ja joka kerta on ristikko siirtynyt naksujen mukaan. Kiinan ihmeissä, joita minulla on ollut (Tasco, Busnell, Erätukun paskat) tämä oli melko harvinaista. Hintaa oli muistaakseni uutena n.350e. Suosittelen, jos halpaa kiikaria olet hommaamassa. Parempiakin on, mut itse pärjään tällä. VX-1:sen saa hintaan 235e, naksut puuttuu säädöistä, mut omasta mielestäni voittaa saman hintaluokan busnellit 10-0.
http://www.r-optic.fi/Hinnasto.htm- Bushnell
Minkäslainen toi sitte olis hirvenmetällä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837121Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176205Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405118Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193485Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400