Ihmeen paljon näillä sivuilla keskustellaan Jumalasta ja mikä on Jumalan sanaa!Ehkä vois siirtyä keskustelemaan konkreettisesti,jostain tekemisestä, vaikka lähimmäisille!Lapset voi huonosti,vanhukset voi huonosti ja ehkä myös,joku kenkää saanut voi huonosti!Täällä keskustellaan,jostain kirkkoherrasta,joka minimaallisella kirkollisverolla,voi vaikuttaa paljoakaan(kirkko tekee kyllä aikapaljon sillä( prosentilla),mut nyt nostettiin kunnallis veroa lähes samalla summalla kuin on kirkollisvero!No rakennetaan vaikka jäähalli sinne voi sitten mennä mennä vessaan itkemään kun on kaikki huonosti ja kuka on kirkkoherra?Ootteko vähän tyhmiä?Keskustelkaa oikeasti,jostai fiksuista jutuista!Kirkkoherraa vaihtamalla tän kaupungin asiat ei parane!Vaihtamalla jotain tärkeitä tyyppejä,kuten kansanedustajia,kaupunginjohtajaa,valtuutetttuja,hallituksenpuheenjohtajaa voidaan vaikuttaa epäkohtiin!Höh!
ihmeen paljon
höpöpöpö
4254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ensinkin se että asiat paranisivat vaihtamalla,ei päde politiikassa. Politiikan linjat päätetään puolueissa ja sitä samaa linjaa noudatetaan niin kansallisessa kuin kunnallispolitiikassa. Vain muutamaa poikkeusta lukuunottamatta.
Suomessa poliittisista linjoista ja asioista päättä vain pari kourallista ihmisiä. Eduskunnassa kyllä puhutaan mutta päätökset tehdään muualla. Ja ryhmäkuri pitää huolen että asiat menevät kapineteissa sovitulla tavalla. Eduskunta on pelkkää teatteria ja edustajat pelkkiä napin painajia. Yhtä hyvin voitaisiin antaa puolueille vaaleissa saavutettu paikkamäärä ääninä ja tehdä eduskunnasta vain aika-ajoin kokoontuva keskustelufoorumi. Säästyisi huikea määrä rahaa ja tulos olisi täysin sama.
Arvostelit että keskustelu on painottunut kirkkoherraan. Se on nyt ajankohtainen ja mielestäni on oikein että ihmiset tuovat esiin mielipiteensä asiassa. Paikallinen lehtemme kun ei tuo asioita esiin kuten ne ovat. On täysin harhaanjohtavaa väittää että valtaosa imatralaisista hyväksyisi hänet takaisin. Mutta kuntamme aviisi on antanut ymmärtää että valtaosa hyväksyy hänet takaisin. Pyrkinyt luomaan hänestä jotain rohkeaa sankaria. Vaikka kansalaismielipide on täysin päinvastainen. Ja tämä lienee niitä ainuita foorumeita joissa voi lähes vapaasti ilmaista kantansa.
Väitän että keskustelu kirkkoherrasta saattaa käydä "kuumana" vielä pitkään jopa kiihtyä. Jahka kaikki asiat sen takaa tulevat ihmisten tietoon. On selvä että totuutta ei asiasta ole kerrottu. Ja kyllä normaalilla järjellä varustettu ihminen sen on ymmärtänyt. Sillä joskus,joku puhuu jossain sivu suunsa,se on varma asia. Ja vasta silloin ihmiset näkevät millaista peliä heidän selkänsä täkana on käyty heidän rahoillaan. Ja sitten se rumpa vasta alkaa.
Väitän että keskustelu kirkkoherrasta saattaa käydä "kuumana" vielä pitkään jopa kiihtyä. Jahka kaikki asiat sen takaa tulevat ihmisten tietoon. On selvä että totuutta ei asiasta ole kerrottu. Ja kyllä normaalilla järjellä varustettu ihminen sen on ymmärtänyt. Sillä joskus,joku puhuu jossain sivu suunsa,se on varma asia. Ja vasta silloin ihmiset näkevät millaista peliä heidän selkänsä täkana on käyty heidän rahoillaan. Ja sitten se rumpa vasta alkaa.
Oli niin hyvin hirjoitettu ,että laitoin osan siitä vielä liitteenä tähän,, HYVÄ,, juuri noin asiat ovat !!!!!!!!
No arvostelen vastaustasi kahdella arkumentillä,1. miksi muka äänestäminen ei kannata, voihan aina perustaa uuden puolueen ja hankkia demokraattisessa yhteiskunnassa enemmistön!2. ketkä valitsevat kirkkoherran/vastuu!Kuka kantaa!Demokraattisessa yhteiskunnassa on vaalit jossa valitaan ihmisiä!Olet huuto äänestyksen kannattaja,miten vammaiset ja vanhukset vois saada äänen läpi sinun kannattamassasi huutoäänestyksessä?Valtiollinen kirkko ei voi oikein ruveta sooloilemaan!Minunkin mielestä presidentillä
tulisi olla valtaa enemmän kuin nyt on,kuten 68% prosenttia suomalaisita haluaa, ongelma on se että kuulut siihen vähemmistöön joka tällä vallalla pelaa,ettei mikään muuttuisi,mil on rahhaa ja päätäntä valtaa vaikka se ois päinvastoin kuin vähemmistön juttu!No ei kai tämä velka rahalla pelaava yhteiskunta voi muuta kuin valehdella,alistaa ja roikottaa ihmisiä löysässä hirressä!Eipä ainakaan enemmistön mielipiteillä ole väliä,ja yksilö ei ei voi olla mikä on!
1. En ole missään kohtaan väittänyt ettei äänestäminen kannata,tietysti se kanattaa. Ja sitä suosittelenkin kaikille. On todella hölmöä että osa äänioikeutetuista jättää äänensä käyttämättä ja mielipiteensä julkituomatta. Näin he luovuttavat tavallaan äänensä toisille.
Toinen asia taas on onko äänillä mitään kongreettista vaikutusta politiikkaan,siihen suhtaudun todella skeptisesti. Hyvä esimerkki viime vaaleista. Perusuomalaiset saivat äänivyöryn,mikä on muuttunut,ei mikään. Olen n.30 vuoden aikana äänestänyt kaikissa eduskunta,kunta ja presidentinvaaleissa. Joten väitän tietäväni mistä puhun.
Ongelma muutoksessa on se,että suurten puolueiden nokkamiehet täytyisi saada vaihtoon. Sillä nämä muutamat puolueen nokat muutamasta puolueesta tekevät kuitenkin poliittiset päätökset ja linjanvedot. Ja näitä linjanvetoja toteutetaan niin eduskunnassa kuin kunnan valtustoissa.
2. En todellakaan ole huutoäänestyksen kannattaja,siinä olet totaalisen väärässä. Ja tuskin kannattaa kirjoittaa ketkä mainitsemasi henkilöt valitsee. Mutta olkoon,kansa. Kuka taas kantaa poliittisen vastuun,ei kukaan.
Olet huolissasi vammaisista,lapsista ja vanhuksista sekä heidän asemastaan. Niin minäkin ja on syytä ollakkin. Sillä on nähty että isoille pojille nämä ovat aina ensimmäisiä säästökohteita. Haluat myös näihin muutosta,niin minäkin. Mutta miten.
Valitaan uusi ihminen eduskuntaa. Ihminen joka vaalipuheissaan vakuuttaa ja vannoo hoitavansa ko, ryhmän asioita. Meidän riemuksemme hän pääsee kuin pääseekin eduskuntaa. Mutta siihen se riemu loppuukin,valitettavasti. Eduskunnassa hänet alistetaan ryhmäkuriin ja sanotaan miten on äänestettävä,koska näin demokratia toimmii,sanotaan. Eli hänestä tulee yksi puolueen napinpainajista. Asia ei muutu vaikka hän kuinka sisimmässään haluaisi mutosta.
Juuri puoluekuri on kaiken pahan alku ja juuri,mutta . Siksi ehdotin eduskunnan "lopettamista". Ainut keino vaikuttaa asioihin on vaikuttaa niihin puolueiden sisältä. Mutta puoleiden johtomiehet maalaavat suuria linjoja leveällä pensselillä,joita sitten puolue koneisto noudattaa ruohonjuuritasolle asti. Ja heidät äänestetään vuosi vuoden jälkeen samoille paikoille. Joten mikään ei muutu,valitettavasti. Sillä joku soraääni ei valitettavasti tuo muutosta.
Pitäisi olla huima määrä samoin ajattelevia ihmisä useasta puolueesta tai täysin uusi puolut. Puolue joka saisi 15-20%:n kannatuksen eduskuntavaaleissa. Teoriassa mahdollista mutta käytännössä ei.
Lopuksi:äänestäkää ihmiset äänestäkää,mutta älkää odottako mitään muutoksia,lupauksista huolimatta.
Haluan vielä tähdentää etten ole minkään puolueen jäsen,enkä ole sitä koskaan ollut.