YO-todistus on hyödytön

jenniks

Kirjoitin keväällä 4 laudaturia ja päästodistuksessa oli 9.2 keskiarvo. Vanhempien suuresta vastustuksesta huolimatta päätin pitää välivuoden. Tehdä vain jotain työtä, tienata vähän rahaa ja matkustaa keväällä jonnekin. Ei ole oikein mennyt suunnitelmien mukaan. Tämä mummojen ihailema työtodistus on pelkkää paperia työantajille. Monet haukkuvat amista, mutta sieltä sentään saa jotain pätevyyttä. En ole kelvannut kaupan kassalle, siivojaksi, asiakaspalvelupisteeseen, grillimyyjäksi, puhelivaihteeseen, postinkantajaksi, mainostenjakajaksi tai edes ovivahdiksi. Ehkä YO-todistus oli kova juttu joskus Suomisen Ollin aikaudella.

10

1399

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      4 laudaturia ei näköjään ole mikään tae järjenjuoksusta. Lukio-opintojen tarkoituksena ei ole antaa ammattipätevyyttä. Hyvä YO-todistus ja lukio-opinnot ovat kelpo ponnahduslauta jatko-opinnoille, joista sen ammattipätevyyden voi hankkia, jos osaa valita sopivan alan.

    • dgsgdsgs

      Lukiosta kuuluukin mennä jatko-opiskelemaan jotain mielenkiintoista.

    • yo-oppilas

      Jos samaan aikaan olis ollut täysin yhtä hyvä tyyppi kuin sä hakemas niin silloin oltais verrattu todistuksia ja parempi ois päässy ehkä jatkoon.

      Ootko hoitoapulaisen työtä aatellu?
      Siihen ei koulutusta tarvitse.

    • WQDREWQF

      knytkö vasta huomasit? ja ihmisiä jotka hakevat ammattikouluun ylä-asteen jälkeen haukutaan laiskoiksi koska lukio ei kiinnosta.

    • ...

      mikset päässyt jakamaan mainoksia?eihän niillä ole edes työhaastatteluja?oletko käynyt työkkärissä?

      • jenniks

        Naimaan! Olen kuin se BB-Munahaukka Minna


    • jenniks

      Ja sitten paparia tai ei: PERHETTÄ PERUSTAMAAN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      IHq NAIMAAN JO ENNEN 2-LUKION LUOKKAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      IRTOteiniSUHTEET suosioon, YO-paperit nuotioon

    • Anonyymi

      1. Olet amis.
      2. Olet kiukkuinen, koska jäit luokalle.
      3. Yrität nyt haukkua niitä, jotka osaa opiskella.
      4. Itsekkin olen amis, koska en ole hyvä koulussa.
      5. Kateus on suomalaisille tyypillistä.
      6. Jos toisilla on rahaa kuin roskaa, niin miksi sinun pitää olla heitä kiusaamassa?

    • Anonyymi

      Yo todistus pitkällä matematikalla antaa sinulle paremat mahdolisuudet opikeluun yliopistot. Jos sinua ei kinostanut alunperinkään jatko opiskelut yliopisto ,Miksi kävit lukion tai miksi et peruskoulun jälken haketunut ammatikouluun? Tai suoraan KKK- S- ketjujen kaupan alalle,koulutavat sinut sinne töihin.kuin siivousfirmat. JOKAINEN TYHMÄKIN TIETÄ PELKÄLLÄ YO-TODISTUKSELLA EI TYÖPAIKAT AUKEA.Joten jos olet hyvän yo todistus sannut.Ei tarkoita olet viisas ja älykäs,viitaten jo kirjotukseen,terv.peruskoulun käynnyt.on siivottu,on hoidettu lapsia,oltu kassa neitinä ja varastossa työ.ei eletty vanhempien nurkissa kuten sinä . Nytkin asut ja nytkin valitat.. Vaan ihan omassa kämpässä vuokralla ja itsensä työllä elätetty peruskoulun jälkeen.

    • Anonyymi

      Vaikka viestillä onkin hieman ikää, niin vastaan silti. Mitäköhän ap. on mahtanut olettaa sen lukiotodistuksen olevan? Lukio ei valmista kuitenkaan mihinkään ammattiin. Se on vain polku jatko-opintoihin, eli joko ammattikorkeaan tai yliopistoon. 4:n L:n todistuksella pääsisi suoraan sisään kaikkiin Suomen yliopistoihin. Eli mitään pääsykokeita ei edes tarvitseisi käydä. Esim. Aalto Yliopistoon pääsee 3:n L:n todistuksella suoraan. Joskus kauan sitten se todistus olikin paljon suuremmassa arvossa, nykyään se on lähinnä paperi, mistä käy ilmi, että olet suorittanut tällaisen koulutuksen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      89
      1418
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      46
      961
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      14
      855
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      40
      828
    5. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      91
      730
    6. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      81
      730
    7. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      718
    8. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      17
      717
    9. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      677
    10. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      59
      662
    11. 66
      653
    12. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      97
      641
    13. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      45
      624
    14. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      10
      598
    15. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      56
      585
    16. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      566
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      129
      547
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      544
    19. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      522
    20. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      515
    Aihe