Oon tässä jo kohta vuoden verran aatellu hommata erillisen äänikortin, mutta mietityttää vain sellainen seikka että onko tästä käytännön hyötyä?
Tällähetkellä älämölö tulee ASUS P5Q PRO emolevyn läpi ja kaiuttimina toimii Logitechin Z4.
Pääsääntöisesti kuuntelen musiikkia ja pelailen ja kaikki meteli tulee nuista Z4:ta. Aikomusta ei ole ainakaan toistaiseksi ostaa mitään 5.1 / 7.1 kaiuttimia.
Ja jos tuosta äänikortista on oikeasti jotain iloa niin miten sen huomaa; äänenlaatu paranee? vai muuttaako se käytännössä vain tuon äänen monikanavaiseksi?
Jos tulen siihen johtopäätökseen että semmonen tarttis saara niin mikä olis hyvä kortti hintaluokassa palttiarallaa 100€? Ja mitä tulis ottaa huomioon kun sen ostan? mahtuuko koneeseen taikka sopiiko emolevyyn? Kotelona toimii Nexuksen Clodius ja emolevynä jo aikaisemmin mainitsemani ASUS P5Q PRO.
Hyötyä äänikortista?
2
950
Vastaukset
- kuin aiot
käyttää noita Z4:ia sanoisin ettei maksa vaivaa ostaa uutta äänikorttia.
äänen laatu kuitenkin riippuu viime kädessä kaiuttimista ja sitten
tarttisi ostaa myös huomattavasti parempi kaiutinsetti jotta siitä
olisi jotain korvin kuultavaa eroa.
aha..3 3 ei olekaan 6?
uusiksi - Mika++
Tuli laitetua tämmöinen...
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=21526
Mulla on emona Asus P5Q ja varmaan sama äänipiiri kuin sulla. Pelailen kuulokkeilla ja äänipiiristä ei yksinkertaisesti irronnut tarpeeksi äänenvoimakkuutta Sennheiser 555 -kuulokkeille. Nyt ääni on voimakkaampi ja kirkkaampi.
Microsoft teki pikku jäynän pelimielille Vistan kanssa. Sama varmaan 7:ssa. DirectSoundista poistettiin tuki laitteistokiihdytetylle äänelle. Samalla hävisi peleistä EAX-tuki ja monikanavaääni. Jos peli tukee OpenAL:ää, niin sitten ei ole ongelmaa. Creative kehitti kikka kakkosen - ALchemy. Sillä saa kuulemma palautettua laitteistokiihdytyksen. En ole itse kokeillut. Realtek kehitti vastaavan "3D SoundBack" systeemin integroiduille äänipiireilleen. Tuon Microsoftin sekoilun takia suosittelen varauksella erillistä äänikorttia. DirectSoundin rampauttamisen takia äänet ei välttämättä parane lainkaan erillisellä äänikortilla, jos peli ei ole ALchemy yhteensopiva.
http://www.soundblaster.com/alchemy/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3858458Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1732810- 131152
- 76998
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta61903- 25896
- 55863
- 64832
- 46806
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss72792