Pihavajan etäisyys asuinrakennuksesta

Jattiati

Onko kellään tietoa mikä täytyy olla tuollaisen n. 10 m2 pihavajan/liiterin etäisyys asuinrakennuksesta? Rakennuslupaa ei tuollaiseen täälä tarvita, ainoastaan toimenpideilmoitus. Kyseessä on kevytrakenteinen vaja ilman perustuksia. Luin jostain, että etäisyys pitäisi olla 8 m mutta entä jos on alle tämän? Mitä silloin täytyy ottaa huomioon? Ei kai tuollaiseen pihavajaan nyt mitään palokatkoja ruveta tekemään???

1

4264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulkinta on

      taas niitä kuntakohtaisia juttuja. Saatat jostain saada perusvastauksen 8metriä. Minä 20 vuoden rakennustarkastajakokemuksella vastaan : 4 metriä riittää. Perusteena se, että pientalotontin rakennuksia voidaan käsitellä yhtenä rakennuksena ja toisaalta määräykset sallivat alle 60 neliön autotallin 4 metrin päähän asuinrakennuksesta. Näin tulkitsen myös muiden pienten talousrakennusten kohdalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3235
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3087
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2447
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      2197
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1903
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1800
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1405
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe