Muistaakseni Sarannan sukunimi oli muutama vuosi sitten vielä Sepponen,
hän on näköjään vaihtanut sukunimensä siihen Ehrnrooth:iin..
Onko kukaan tarkistanut onko hän aatelinen vai ei?
Mielestäni ei ole suvaitsevaa leikkiä tälläisten asioiden kanssa.
Mitä mieltä olette?
hän on näköjään vaihtanut sukunimensä siihen Ehrnrooth:iin..
Onko kukaan tarkistanut onko hän aatelinen vai ei?
Mielestäni ei ole suvaitsevaa leikkiä tälläisten asioiden kanssa.
Mitä mieltä olette?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Jos hän onkin vaihtanut sukunimensä (esim. Sepposesta Ehnroothiin), niin hänen täytyy olla sukua Ehnroothille, että on saanut tämän sukunimen.
Sukunimeä ei voi vaihtaa mihin tahansa - nimen täytyy olla suvussa!
...
Käy katsomassa
On eronnut Sarsun isästä ja ilmeisesti äiti ottanut tuon Enrhrooth nimen käyttöön lapsinensa.
Sarannan äiti on aatelinen, kun taas Saranna itse ei ole, koska aateluus periytyy vain isän kautta riippumatta siitä, mitä sukunimeä käyttää.
Saranna ei ole aatelinen.
jos hän nyt ei ole aatelinen:
Kelatkaa jos Vappu saisi tietää asiasta ja kysyisi suorassa lähetyksessä Sarannalta miksi hän on sanonut olevansa aatelinen kun ei oikeasti ole ! aikamoinen pommi
Enrhrooth on suljettu sukunimi kuten esim Sibelius, Svinhufud jne..niitä ei saa ottaa tai vaihtaa itselleen kukaan muu kuin sukulainen!
Nykyisin ei saa ottaa mitään sukunimeä, ellei se ole suvussa aiemmin esiintynyt nimi.
Sukunimen voi vaihtaa mihin tahansa itse haluaa, nimen ei ole tarvinnut esiintyä suvussa ennen. Aatelis nimi Ehrnrooth on toki suljettu nimi, mutta vain Ehrnrooth aateleinden merkeissä.
On olemaas muitakin Ehrnrootheja, jotka eivät ole aatelisia, tämän sukunimen voi toki kukatahansa ottaa omakseen.
Elikkä Saranna kuuluisi näin ollen kategoriaan "muut Ehrnrooth:it" ?
Kuinka ihmisellä voi olla pokkaa esittää olevansa jotain muuta kuin oikeasti on..
Toivottavasti asia tulisi esiin suorassa lähetyksessä, sais nähdä miten tyttö oikein vastaisi
ihmiset ovat huomionkipeitä sekä julkisuudenhakuisia!
Tuossa wikipediassa on juuti muutettu tuo saranna kyseiseen listaan. Se ei ole ollut siinä ennen. Mitä itse tiedän aatelisista, niin minun tietääkseni se on nykypäivänä niin, että vain miespuolinen perheessa voi saada "tittelin" ei naiset. Eli kerrassaan mahdottomuus, että Saranna listassa olisi! Sitäpaitsi wikipediassa voi kuka tahansa käydä muokkaamassa sivuja. Näköjään saranna faneja keskuudessamme!
get a life !!!!!!!!!!!!!!!!!!
aika läppä toi Saranna on, käyttää vielä sanaa "bättre folket" itsestään..
julkisuudenhakuinen tyttö tosiaan on , itse en kyllä koskaan haluisi tulla tunnetuksi "BB:nä"...
Tämä on väeatörekisterikeskuksen sivuilta suoraan kopiotu:
"Milloin tulee käyttää hakumenettelyä?
Sukunimen muuttamiselle on esitettävä pätevä syy.
Uudeksi sukunimeksi ei voida hyväksyä sukunimeä, joka on jo merkitty väestötietojärjestelmään. Väestötietojärjestelmään merkityn sukunimen voi saada, jos hakija pystyy luotettavasti osoittamaan, että haettu sukunimi on vakiintuneesti kuulunut hänen vanhemmilleen tai esivanhemmilleen.
Tietyissä tapauksissa maistraatin on pyydettävä hakemuksesta oikeusministeriön alaisen nimilautakunnan lausunto ja kuulutettava hakemuksesta virallisessa lehdessä."
Jos Sarannan äiti on os. Ehnrooth, niin toki tyttökin on silloin ihan verisukulainen Ehnroothien kanssa.
voin vaikka muuttaa nimeni Matti nykäseksi jos haluan!!!!
IDIOOTTI :D
Tuohon on pakko sanoa sen verran, että asia EI ole ihan näin!
Sukunimen vaihtamiselle täytyy olla perusteltu syy, jos sen haluaa vaihtaa. Itse olen sukunimeni vaihtanut, ja anomuksiin täytyi perustella, miksi vaihtoa haluaa. Nimi on ollut sukuni käytössä, joten peruste oli riittävä ja vaihto onnistui. Tuskin olisi onnistunut, ellei tuota perutetta olisi löytynyt.
Sukunimen voi vaihtaa joksikin aivan UUDEKSI, vasta keksityksi nimeksi, jos nimi on Suomen nimikäytännön mukainen eikä ole halveeraava tai ketään loukkaava. Mutta toisten sukujien nimiä ei saa käyttöön, jos ei ole mustaa valkoisella siitä, että itsellä on selviä yhetyksiä tiettyyn sukuun ja nimeen.