Työhakemus

Olen tekemässä ensimmäistä kertaa työhakemusta sähköisesti. Miten Wordilla tehty asiakirja tallennetaan siistiin lukumuotoon? Laitetaanko hakemus ja CV erillisinä liitetiedostoina s-postiin?
6392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Varmaan vähiten vituttaa jos CV on ihan tavallisena tekstinä siinä sähköpostissa niin varmasti menee perille. Mistäs tietää jos yrityksen tietoturvapolitiikkana on hylätä kaikki officeliitetiedostot virusten varalta tai niitä ei saa avata ihan missä tahansa, tai sitten se, että saatko tallennettua sellaiseen tiedostomuotoon mikä aukeaa vastaanottajalla ongelmitta.

HTML on varmin liitetiedostomuoto.

Äänestä

Juu, jos ei halua tehdä erikoista hakemusta ja työpaikka on vaatimaton, voi hakemus voi olla pelkästään se s-postin teksti, ja CV erikseen liitteenä.

Jos vaaditaan a) hyvin virallinen hakemus tai b) luova (sis. kuvan tms.) silloin tekisin hakemuskirjeen ja CV:n kummankin erikseen eri liitetiedostoksi.

Miten Wordilla tallennetaan siistiin muotoon? En ihan ymmärtänyt koskeeko kysymyksesi asiakirjan tyyliä vai tiedostomuotoa???

No, ensiksi kannattaa tehdä hakemus ja CV sellaisiksi että ne toimivat sisällön ja asettelun puolesta. Marginaaleille ja muille seikoille on tietyt asetukset, esim. valtiolla noudatetaan peruskaavoja niissä.

Tärkein lienee tallentaa tiedosto hyvin yleispätevään muotoon, että se aukeaa kenellä tahansa. Varsinkin jos työnantaja on pieni yritys tms. voi olla ettei heillä aina ole uusinta Wordin versiota. Itse tallennan aina vanhasta muistista rtf-muotoon. Jos taas itsellä on kotikoneella joku Wordin vesitetty kotiversio, niillä on se outo tiedostomuoto .wps joka on aika alkeellinen. Kantsii siinä tapauksessa tallentaa asiakirjat vaikkapa .rtf-muotoon.

Toivottavasti tästä oli apua Annastiinalle.

Äänestä
  • Kiitos ihan hurjasti! Annastiina kiittää ja kumartaa! Nyt täytyy vaan toivoa, että tärppää ja pääsee edes työhaastatteluun =)

    Äänestä

Tee itsestäsi Flashillä tyylikäs esitys.

Äänestä
  • anustiina hakee stripparin paikkaa...

    Äänestä

Hakemus meilin tekstiosaan. CV ja mahdollinen portfolio liitteeksi, mieluiten PDF.nä, jos muuta ei mainita.

Meili pitää otsikoida asiallisesti, että selkeää mistä kyse ja mikä paikka.

Hakemuksen perusteella suoritetaan ensimmäinen karsinta, sitten katsotaan liitteet. Hakemus kannattaa tosiaankin ensin kirjoittaa teksturissa, ajatuksen kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Annastiina* kirjoitti:

Olen tekemässä ensimmäistä kertaa työhakemusta sähköisesti. Miten Wordilla tehty asiakirja tallennetaan siistiin lukumuotoon? Laitetaanko hakemus ja CV erillisinä liitetiedostoina s-postiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu