ostin pelin kirppikseltä ja säännöt puuttui.
säännöistä olisin kiitollinen jos joltain sellaiset löytyisivät.
[email protected]
Mullin mallin maatila säännöt
1
2746
Vastaukset 1
- neropatit
Aikaa on kulunut kysymyksestäsi, mutta jos tämä vastaus auttaisi jotakuta muuta =)
Pelin valmistelut:
Aaseta aitaus pelilaudalla olevalle laitumelle. Aseta eläinten osat aitaukseen. Laita navetta sille varatulle paikalle laitumen viereen. Maanviljelijän voit asettaa vapaavalintaiseen navettaruutuun pelilaudan reunalle.
Jokainen pelaaja valitsee jonkin eläimen keskiosan, jonka pitää itsellään koko pelin ajan. Jos pelaajia on kolme, ylimääräinen keskiosa laitetaan syrjään ja sen pää ja takaosa jätetään aitaukseen. Jos pelaajia on kaksi, ylimääräiset keskiosat laitetaan syrjään ja otetaan peliin, kun ensimmäiset eläimet on koottu. Kaikki päät ja takaosat jätetään aitaukseen.
Aloitus:
Pienimmän silmäluvun saanut pelaaja aloittaa pelin.
Pelin tavoite:
Päämäärä on koota ensimmäisenä hevonen, lammas, lehmä tai sika. Tärkeintä on, että kaikki osat kuuluvat samaan eläimeen. Jos pelaajia on kaksi, molempien on koottava kaksi eläintä peräjälkeen. Ensimmäisen eläimen on oltava valmis ennen kuin toista voidaan alkaa koota.
Pelin kulku:
Ensimmäinen pelaaja heittää noppaa ja liikuttaa maanviljelijää myötäpäivään. Toimi kussakin ruudussa kuvan osoittamalla tavalla. Huomaa myös, että palilaudalla on vain 8 ruutua: 4 iloista eläintä muodostavat yhden ruudun vamoin kuin 4 surullista eläintä.
x Navetta
Kun tulet navettaruutuun, paina navetan kattoa. Kuulet jonkin eläimen ääntelevän. Valitse kuulemasi eläimen etu- tai takaosa. Kiinnitä valitsemasi osa keskiosaan, jonka valitsit pelin alussa. Jos aitauksessa ei ole jäljellä yhtään sen eläimen osia, jonka äänen olet kuullut, vuoro siirtyy vasemmalla puolella istuvalle pelaajalle.
Huomaa, että voit myös yhdistää eläimeen kaksi päätä tai kaksi takaosaa. Jos kuitenkin olet jo yhdistänyt kaskiosaan kaksi osaa, sinun on vaihdettava toinen osista luukemasi eläimen osaan.
x Vaihtokauppa
Kun tulet violettiin ruutuun, jossa eläimet ovat oloisia, voit valita pelaajan, jonka kanssa tahdot vaihtaa yhden osan. Voit vaihtaa oman eläimesi keskiosan vastapelaajan eläimen keskiosaan. Voit myös vaihtaa oman eläimesi pään vastapelaajan takaosaan ja toisinpäin.
Et kuitenkaan voi vaihtaa keskiosaa päähän tai takaosaan. Vaihtaminen on violettiin ruutuun tulleelle vapaaehtoista, mutta valitun vastapelaajan on pakko vaihtaa osa pyytäjän kanssa.
x Juhlivat eläimet
Kun tulet juhlaruutuun, valitse aitauksesta haluamasi eläimen osa. Jos sinulla on jo sekä etu- että takapää, voit halutessasi vaihtaa toisen osistasi aitauksessa olevaan osaan.
x Surulliset eläimet
Kun tulet pilvenmuotoiseen ruutuun, sinun on palautettava yksi eläimesi osa takaisin aitaukseen. Jos sinulla on vain eläimen keskiosa, saat pitää sen.
x Voittajan ratkeaminen
Peli jatkuu, kunnes joku pelaajista on onnistunut kokoamaan lehmän, hevosen, lampaan tai sian. Ensimmäisenä eläimen koonnut pelaaja on voittaja. Jos pelaajia on vain kaksi, voittamiseen tarvitaan kaksi kokonaista eläintä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251818- 125821
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123647- 53575
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv89541Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88530- 65521
- 42515
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko61492Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267470Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34453- 8436
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31425- 58412
- 41406
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä50405Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9399Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27396S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6385