eli ongelma on se,että toinen tissini on yhden kuppikoon verran suurempi ku toinen ja tästä suuremmasta tulee aivan liikaa maitoa,se on kivi kova koko ajan ja vuotaa,pitää olla pyyhe paidan sisällä jos haluaa että paita pysyy a kuivana ja yöllä sänky kastuu aivan kokonaan.toisesta tissistä maitoa tulee normaalisti.olisiko mitään keinoja kuinka maidontulo tasaantuisi..?tyttö on 1kk ja täysimetän.
Vastaukset 12
- halukas ostaa
Hei. Et sitten haluaisi myydä sitä ylimääräistä äidinmaitoa vaikka pois. Uskon että hinnasta varmaan pääsis sopimukseen. Näin ei tarvis ainakaan pyyhettä käyttää.
- tukiäiti
...on antaa aktiivisemman rinnan täyttyä ja pysyä täytenä ja imettää enemmän siitä rinnasta, joka on maltillisempi. Mitä täydempi rinta, sitä hitaammin ja vähemmän se maitoa tekee, ja muutaman päivän viiveellä oppii, että maitoa tarvitaan vähemmän.
Kannattaa kuitenkin tarkkailla, ettei rinta pääse pakkautumaan liian pinkeäksi, sillä silloin tiehyttukos- ja rintatulehdusriski voi kasvaa. Jos rinta tulee liian täydeksi, sitä voi hieman käsin käydä tyhjentämässä esim. lavuaarin päällä.
Mitä useammin rintaa tyhjennetään ja mitä perustelleellisemmin se tyhjenee, sitä enemmän se maitoa tekee. - Mies_33v
Mies 33v
Voin roikkua jatkuvasti siinä täydemmässä rinnassa.
sposti: rinta-r @ rcpt.at- mama-
minne sitä ylimääräistä maitoa voi myydä?
- tukiäiti
mama- kirjoitti:
minne sitä ylimääräistä maitoa voi myydä?
Äidinmaitokeskukset sairaaloiden yhteydessä ostavat äidinmaitoa, ts. jos haluat ryhtyä sitä luovuttamaan. Tiettyjen ehtojen tulee kuitenkin täyttyä: et saa tupakoida etkä käyttää mitään lääkitystä. Lisäksi maitosi testataan bakteerien varalta (joskus esim. iholta siirtyy maitoon liikaa bakteereja) ja vauvan tulee olla tietyn ikäinen. Jossain päin Suomea ei luovutusmaitoa vastaanoteta enää yli 3kk ikäisten vauvojen äideiltä, jossain muualla ikäraja kulkee kuuden kuukauden kohdilla.
Pääkaupunkiseudulla äidinmaitokeskus on HUS:n alainen ja lisäinfoa löytyy osoitteesta http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,5544,5566
Muutkin äidinmaitokeskukset löytyvät googlettamalla hakusanana äidinmaitokeskus.
Toki voit myydä maitoasi yksityishenkilönä yksityishenkilölle, ja joillekin äidinmaito on fetissi. Nämä asiat voitte sitten sopia henkilökohtaisesti keskenänne. - halukas ostaa
mama- kirjoitti:
minne sitä ylimääräistä maitoa voi myydä?
Hei. Jos haluaisit myydä ylimääräistä äidinmaitoa, niin olisin valmis tulee ostamaan, ja vielä hakemaan teiltä kotoa. Sinun vain pitää kertoa, että missä päin asut, jotta osaan lähteä hakemaan, sekä kertoa äidinmaidolle asiallinen korvaus hinta. Ilmoita sähköposti tieto, niin keskustellaan siellä sitten asiasta lisää.
- maidon ylitarjoava
halukas ostaa kirjoitti:
Hei. Jos haluaisit myydä ylimääräistä äidinmaitoa, niin olisin valmis tulee ostamaan, ja vielä hakemaan teiltä kotoa. Sinun vain pitää kertoa, että missä päin asut, jotta osaan lähteä hakemaan, sekä kertoa äidinmaidolle asiallinen korvaus hinta. Ilmoita sähköposti tieto, niin keskustellaan siellä sitten asiasta lisää.
Hei!
Vieläkö haluaisit ostaa äidinmaitoa? Täältä sitä heruis roppakaupalla :). maidon ylitarjoava kirjoitti:
Hei!
Vieläkö haluaisit ostaa äidinmaitoa? Täältä sitä heruis roppakaupalla :).hei. sinulla on siis äidinmaitoa myynnissä, onko sinulla sitä paljonkin. mitä sinä pyydät maidosta
korvausta. onko mahdollista syödä ensimmäinen maitopullo teillä. onnistuuko ainakin 1 litran myynti.
missä päin tätä maitoa saa ostaa. ilmoittele jos kysymykseni onnistuu, voisin tulla hakee tossa
23.3.2010 päivän aikana.maidon ylitarjoava kirjoitti:
Hei!
Vieläkö haluaisit ostaa äidinmaitoa? Täältä sitä heruis roppakaupalla :).hei. oliko sinulla vielä äidinmaitoa myynnissä, voisin tulla tällä viikolla hakee ainakin 1 litran.
- Maito on hyvää
Todella kiihottavaa imeä raskaana olevan naisen rintoja.
- ImuriBoy
Minä ainakin PK-seudulla imen ja juon mielelläni kaiken mitä on tarjolla. Homma voidaan hoitaa niin, että molemmat osapuolet ovat tyytyväisiä. Tarkemmat detailit sähköpostissa.
osoite: imuriboy *@* rcpt.at (poista tähdet ja välilyönnit)
Tommi 28v, pienenä ehkä saanut liian vähän maitoa tai jotain?
- ajan myötä
Mulla kävi molemmat rinnat ylikierroksilla jo laitoksella ja suorastaan lilluin maidossa ensimmäiset kolme kuukautta. Pakko oli lypsää ja pakastin alkuun ylimääräiset. Pakastin tuli täyteen ja ryhdyin myymään, pahimmillaan liikaa tuli melkein litra päivässä. Maitotilit oli ihan kivoja, mutta homma peestä.
Käly sai vauvan vähän myöhemmin ja syötti pakastemaidot omalle muksulleen, nykyään monet keskukset ostaa myös pakastettua maitoa.
Kun vauvani kasvoi, niin pikkuhiljaa vähensin lypsämistä ja lopulta tarjonta vastasi kysyntää, tuntui se mahdottoman helpolta alun läträämisen jälkeen.
Että kyl se siitä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???582540- 1171338
- 1361176
- 771064
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk891003Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku18867- 118783
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä25754- 33734
Eläinpuisto on edellä Ähtärissä muut tulevat perässä eli maksumiehiä kaivataan
Näin totesi alueuutisissa täydellinen epäonnistuja entinen veneseppä . Hän vaati kuntaa osallistumaan uuden yhtiön omist62630