Nyrkkisääntöjä tähtäilijälle

hella, väli ja nyrkk

Hyvillä silmillä näkee hyvässä valaistuksessa noin kulmaminuutin erotuskyvyllä. Hyvän kiväärin käynti (tuelta kiikaritähtäimen kanssa ammuttuna) on myös kulmaminuutin luokkaa, joka merkitsee noin 3 sentin hajontaa sadassa metrissä ja noin 10 senttiä 300:ssa metrissä (jos tarkka etäisyys tiedossa).

Tiedän että auringon korkeuskulmasta voi laskea valaistuksen luonnossa selkeällä ilmalla joillakin reunaehdoilla. Sellainen mutu-tuntuma on että hämärässä ei näe yhtä tarkasti kuin päivänvalossa. Mutta onkohan olemassa mitään likimääräistä "kaavaa" tai nyrkkisääntöä luonnossa vallitsevan valaistuksen vaikutukselle näön tarkkuuteen?

1

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimimerkki- Erkki

      Sellainen nyrkkisääntö, että nyrkki silmässä huonontaa selvästi näkyvyyttä, sekä se , että pilkkopimeässä ei näe yhtään mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4451
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2874
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2403
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1697
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1389
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      82
      1176
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      64
      860
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      842
    Aihe