Lääkket mukaan?

zqz

hei,
ollaan lähössä poikaystävän kanssa omatoimimatkalle meksikoon huhtikuu-kesäkuu 2010. minulla on käynyt tämmöinen ehkä vähän hassu kysymys mielessäni... minulla on muutama lääke, joita joudun käyttämään päivittäin ja 2kk matkalle niitä joutuisin ottamaan mukaani aikamoisen määrän. voikohan siitä tulla jokin ongelma lentokentällä/tullissa? onko kenelläkään kokemuksia?

matkasta muuten: aikomus on olla parisen päivää mexico cityssä ja käydä mahdollisesti teotihuacanissa (vai mikä nyt olikaan) katsomassa pyramideja. miten sinne pääsee kätevimmin ja halvimmin? olisin cityssä mielellään pidempäänkin, mutta poikaystävää pelottaa city koska kuullut kauhutarinoita kidnappauksista... typerää, mutta joudun vähän ylipuhumaan, että suostuu olemaan cityssä kanssani :) Sitten matkaamme bussilla oaxacaan päin ja sieltä puerto escondidoon. onko jotakin vinkkejä, mitä pysähdyksiä/mitä reittiä kannattaa käyttää puertoon mennessä? ystävämme surffailee puertossa, joten menemme häntä sinne tapamaan. sitten olemme lukeneet zipolitesta, ja niistä lähiseuduista, joissa olis tämmöstä hipahtavampaa meininkiä. kannattaako mennä? onko kokemuksia? toivottavasti ei olisi kauheasti jenkkejä siellä seuduilla :) ...? sitten ajattelimme mennä costa ricaan karibianmeren rannalle, koska ollaan kuultu että siellä on ihana paratiisimeininki. toisaalta olen kuullut, että siellä sataa paljon ja on kosteaa. onko tietoa säästä siellä päin huhti-kesäkuussa? ja mitä paikkoja kannattaa käydä tsekkaamassa costa ricassa?

kiitos vastauksista!

2

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskin ongelmaa

      Tuskinpa lääkkeet tuottavat ongelmia, minulla on ollut vuodenkin lääkkeet mukana (ei Meksikossa vaan Etelä-Amerikassa), eikä niihin ole kukaan kiinnittänyt mitään huomiota. Ei ongelmaa, ellei kyseessä ole huumaaviksi luokitellut lääkkeet tms. Ota varmuudeksi reseptit mukaan.
      Muuten en Meksikon matkailussa osaa neuvoa.

      • A la mexicana

        ota reseptit mukaan missa mainitaan sinun nimi seka mihin tarkoitukseen ne on, mielellaan englanniksi. Teotihuacaniin kannattaa sopia diili taksikuskin kanssa edellisena paivana, hotelleissa osaavat neuvoa. Meksikossa on kidnappauksia mutta kayttakaa maalaisjarkea, jattakaa ne nayttavat kultakorut kotiin niin ei kukaan teihin kiinnita mitaan huomiota. Ja tietenkin ei yoaikaan kannata mitaan Ramboa leikkia, ja liikkua turvallisilla alueilla,ei siis lahtea seikkeileen tietyille kaupunginosille. Jenkkituristeja valitettavasti on taalla jokapaikassa, get used to it.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      118
      2387
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      31
      1494
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      20
      1458
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1438
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1253
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      340
      1104
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1005
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      964
    9. 122
      831
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      806
    Aihe