POIKKEUSLUPA?

OK-talolle

Mitä kustannuksia tulee maksettavaksi (ok-talon) rakentamisen poikkeusluvan hakemisesta? Oletteko saaneet rakennusluvan poikkeushakemuksella? Ja missä kunnassa? Kiitos vastauksista!

1

913

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemus-K

      Suomessa pelätään aivan liikaa mennä suoraan virkamiehen juttusille ja kysymään asioita. Kaikkein helpoimmalla selviät kun varaat ajan sen kunnan rakennustarkastajalta, johon olet aikeissa rakentaa. Sitten keskustelet ihan avoimesti siitä, minkälainen suunnitelma sinulla olisi ja onko se mahdollista toteuttaa ja millä perusteilla ja minkälaisissa tapauksissa kunnassa myönnetään poikkeuslupia. Suuri osa rakennuslupaviranomaisista suhtautuu kokemukseni mukaan lähtökohtaisesti ihan myönteisesti asiakkaisiin jotka pelaavat avoimin kortein ja tulevat heti alkuvaiheessa keskustelemaan. Paljon vaikeampaa on jos ensin tehdään jo tarkat sunnitelmat ja melkein tilataan jo joku pakettitalo ja sitten yritetään "runnoa" se väkisin luville välittämättä siitä miten muut vastaavat luvat on kunnassa myönnetty. Lupaprosessin hinta ja kestokin selviää samalla kun keskustelet muista asioista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1233
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      824
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      72
      719
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      240
      717
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      591
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      575
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      560
    8. 37
      512
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      24
      505
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe