medianomi vs media-assistentti palkkaus

nettihäirikkö15v

eli medianomilla kaiken järjen mukaan on isompi palkka kun vaatii enemmän koulutusta mutta kuinka iso tämä ero on? ja saako pelkällä media-assistentin koulutuksella töitä kuinkaan??(ei taida saada?)

8

2941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MaJunior

      Sama palkka eli työmarkkinatuki kummallakin.

    • xxxxxxxx

      Palkka määräytyy työtehtävän mukaan, koulutuksesta riippumatta. Ei lääketieteen tohtorikaan saa siivojan töitä tehdessään sitä 10 000 euron kuukausipalkkaa.

    • trust me

      Jos olet todella hyvä, jopa media-assistentti voi työllistää itsensä, huom siis työllistää itse itsensä. Ongelma vaan on siinä, ettei työpaikkoja kamalasti ole tarjolla, että todennäköisesti jos odotat vakaata palkkaduunia, kannattaakin tähdätä ihan toiselle alalle.

    • Ihan kaikkia. tai ei

      Näissä hommissa koulutus toki ei ole rasite, mutta ei mikään palkkahinuri. Viestinnänmaisteri voi saada pinenpää palkkaa kuin media-assari. Siis jos saa. Medianomi on noin tutkintona vähän joutava, sekun on amkki. Eli assari on tavallaan rehti perustyöläinen, maisteri taas koulutettu ihminen, nomi ei oikein ole mitään.

      Kannattaahan se kouluja käydä, ei siinä mitään. Mutta jos joskus meinaa töitäkin tehdä, sulla on ihan väärä lähtökohta. Mikset mene töihin? Se ja sama mitkä paperit sulla on, sut palkataan johonkin projektiin tai ihme työmarkkinatuella orjaksi. Ei sun papereita.

      Jaa summia. No, orjatöistä saa viissatasen plus jokusen euron päivälle. Kovan luokan mainosmies tienaa sitten melko monta tonnia. Tänne vaan, kyllä työttömiä suomeen mahtuu.

      Ai niin, ite oon viimmeks saanut kuukausipalkaa toistakymmentä vuotta sitten. Näissä free- hommissa haitari on nollasta viiteen tonniin, siis kuussa mun hommilla ja suhteilla. Vuosiansiota ei huudella seurapiiripalstoilla. Mutta mä oon tottunut syömään kaurapuuroa ja tökllihernekeittoa. Opettele sinäkin jos alalle haahuilet.

      Ai niin, multa ei pariinkymmeneen vuoteen ole udeltu tutkintopapereita. Sellasta toki ois, en tosin muista että missä.

      • amk---

        amk ei ole mitään... Toivottavasti noin itsekäs ja ilkeä ihminen elää yksin...


      • we know it
        amk--- kirjoitti:

        amk ei ole mitään... Toivottavasti noin itsekäs ja ilkeä ihminen elää yksin...

        Amk:t on just näitä entisiä kauppaopistoja, joista pierastiin yhdessä yössä "korkeakouluja", kun opetusjärjestelmää uudistettiin 90-luvun alkupuolella.

        Sitä voi asiasta olla montaa mieltä. Amkit tuotavat aika kirjavalla osaamistasolla olevaa porukkaa.


    • strhsjjaryyrar

      tee yhtään mitään. Enemmän tällä alalla suhteilla pärjää. Ja niitä saa työkokemuksella. Jahka pääset riistopalkalla johonki projektiin, ni muista tehä töitä niska limassa, olla luotettava, ja aina saatavilla, ni varmasti jäät mieleen luotettavana työntekijänä.
      Mut joo, ei tälle alalle kannata palkan takia pyrkiä :D, ainakaa ihan alkuun.

      • Gr

        Aluksi meinasin, että en alennu tämän keksustelun tasolle, edes, mutta VOI ELÄMÄN KEVÄT mitä tekstiä.
        En voi muuta kun antaa vinkin Nettihäirikkö 15v.:lle että tämä on niin väärä foorumi kysyä tästä hommasta yhtään mitään, kun ei täällä näemmä mistään mitään tiedetä. Kannattaa tutustua alan ihmisten portfolioihin ja tutkia koulutustautsaa ja ennen kaikke duunien tasoa, ja miettiä sitten että hakeudutko Mutoiluinstituuttiin vai Taikiin tai kenties Lapin yliopistoon (jos rahkeet riittää).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      111
      4359
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      79
      3543
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      84
      3395
    4. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3381
    5. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      27
      3286
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2954
    7. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      66
      2841
    8. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2800
    9. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      85
      2749
    10. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2589
    Aihe