Ongelma Time Machineen kanssa

macbookki

Juu eli kokeilin tässä hiljattain silkkaa uteliaisuuttani, miten tämän MacBook Pronin Time Machineen kanssa toimii. Laitoin siihen erään ulkoisen kiintolevyn, jossa ei ollut mitään, varmuuskopiointi onnistui täysin, ja toimi oikein. Kuintekin kun yritän laittaa ulkoista kiintolevyäni Windows koneseeni, kone löytää kyllä sen mutta en pääse käsiksi tiedostoihin, ei näy siinä oma tietokone-ruudussa missä usb laitteet yleensä näkyvät??

Missä mahtanee olla vika, pitääkö ulkoinen kovalevyni jotenki resetoida ja miten se tehdää?

2

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ntfs-fat32

      TimeMachine käyttää tietenkin samaa tiedostojärjestelmää kovolla, kuin Maccisi, jota taas Windows ei ymmärrä.
      Jos haluat käyttää ulkoista kovoa molemmissa ympäristöissä, sinun täytyy formatoida se FAT32- tai NTFS-muotoon. FAT32 ei taas tue hirmuisen isoja tiedostoja ja NTFS-muodon huono puoli on se, että Mac ei suoraan osaa kirjoittaa sille, vaikka pystyykin lukemaan sen.
      Macciin saat kyllä ohjelman, jonka avulla se osaa kirjoittaa noille NTFS-levyille, käytä googlessa hakuna NTFS Mac.
      TimeMachine ei siis toimi noissa Winkkarin levyformaateissa.

    • 1stMacFinn

      Ei Windowsissa taida olla softaa, joka osais käyttää TimeMachinella tehtyjä varmuuskopioita, joten ei siitä taitais paljoa iloa olla.

      Hankin MacDrive siihen Windowsiin ja kokeile.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      18
      5858
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      84
      5472
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3494
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      93
      3462
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      121
      1231
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1177
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1112
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      909
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      903
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      25
      859
    Aihe