rokotusjärjestys

Katselin kuvaa joka oli pitkä kuin nälkä vuosi. Jonossa oli huomosti pukeutuneita eläkeläisi suurin osa taisivat pelätä kuolemaa ?
10647
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

jo vihdoin huomasit....suurin osa suomen eläkeläisistä ei voi pukeutua pukuun ja pikkutakkiin koska eipä eläkkeet ole sillä tasolla kuin juippien palkat..

Äänestä

Etkö yhtään häpeä,panehan itse juhlavaatteet päälle kun menet rokotukseen,en voi ymmärtää sinun kommenttia kaikki ei ollut eläkeläisiä vaan riskiryhmään kuuluvia,itse sain rokotuksen syöpää sairastavana,vaihtasin kyllä sinun kanssa paikkaa koska luulen että olet fyysisesti terve etkä vielä saanut rokotetta mutta psyykkeestä en ole varma kun tällaisia kirjoittelet.

Äänestä

Joka tuollaista kirjoittaa ei voi olla henkisesti terve.

Äänestä
  • Jos olisimme voineet luovuttaa rokotuksen niin lapsenlapsien hyväksi olisimme antaneet rokotusvuoron, mutta kun ei ollut mahdollista niin harmittelemme itsekin .Mummo j Vaari

    Äänestä

  • tulevaisuus lapsissa kirjoitti:

    Jos olisimme voineet luovuttaa rokotuksen niin lapsenlapsien hyväksi olisimme antaneet rokotusvuoron, mutta kun ei ollut mahdollista niin harmittelemme itsekin .Mummo j Vaari

    samaa mieltä. olisin antanut oman vuoroni lapselleni ja lapsenlapsilleni jos vaan olisi mahdollista... heillä kuitenkin tulevaisuus ja elämä edessä... minä olen jo ehtinyt elää ja kokea kaikenlaista....

    Äänestä

Olen 39 vuotias, eikä minulla ole mitään sairauksia, enkä kuulu mihinkään riskiryhmään, joten
olen varmaan ihan ulkopuolinen koko rokotus ohjelmasta.
Jos minulle olisi varattuna rokote, niin en sitä aio ottaa, vaan annettakoon se jollekin toiselle
sitä enemmän tarvitsevalle.

Uskon, että tältä sairaudelta voi säästyä ilman, että tarvii ottaa rokotetta.
Koska en ole töissä, enkä kortistossa, enkä minkään muunkaan yhteiskunnan tuen varassa, niin voi olla helposti poissa ihmisten ilmoilta kuukauden tai vielä kauemmin.
Metsätöissä olen ollut omassa metsässä ja siellä sitä parhaiten välttyy kaikilta tartuntataudeilta.
Miksi mennä sinne missä on paljon ihmisiä koolla, koska sieltä voi saada tartunnan.

Äänestä

Rokotusjärjestys on hyvä ja asiantuntijoiden laatima. Jokainen tietysti haluaisi olla se ensimmäinen saaja, mutta tietysti riskiryhmät tulee rokottaa ensin. Tietyille riskiryhmille kun tauti voi olla vaarallisempi.

Äänestä

Kai sen järjestyksen on "viisaammat" laatineet, ajatteluna että näin parhaimmin estetään taudin nopea leviäminen. Kokkolan kouluissa aloitetaan kohta rokotukset.

Äänestä

Kaikkea sitä saakin lukea,mahtaa isä on ylpeä tästä jälkikasvustaan !

Äänestä
  • Kyllä se on niin hysteriä on päässyt vallalle Tornion tapauksen siihen ei tarvita isiä eikä poikia!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suututtaa kirjoitti:

Katselin kuvaa joka oli pitkä kuin nälkä vuosi. Jonossa oli huomosti pukeutuneita eläkeläisi suurin osa taisivat pelätä kuolemaa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu