Hyvä kaksi- tai monikielisen lapsen vanhempi,
Opiskelen Helsingin yliopistossa kasvatustiedettä ja teen kandidaatin tutkielmaa kaksi - ja monikieliseen kasvatukseen liittyen. Tutkimuksessani olen kiinnostunut vanhempien kokemuksista monikielisten lasten kasvatuksesta ja perheen arjesta.
Pyytäisin apua sellaisilta suomenkielisiltä vanhemmilta – äideiltä tai isiltä – jotka asuvat ulkomailla ja kasvattavat lapsiaan kaksi- tai monikielisiksi. Asuinmaanne ja muut perheessänne käytetyt kielet voivat olla mitkä tahansa, mutta lasten toisen vanhemman tulisi olla muun kuin suomenkielinen. Minua kiinnostaa juuri Sinun ajatuksesi lastesi monikielisyydestä, ja Sinun näkökulmasi vanhempana perheenne arkeen ja monikielisten lasten kasvatukseen.
Viestin lopussa on linkki, josta pääset vastaamaan kyselyyn. Kysely sisältää muutaman taustakysymyksen lisäksi kuusi avokysymystä, joita toivoisin Sinun pohtivan.
Tulen käsittelemään vastaukset ehdottoman luottamuksellisesti. Toivoisin vastauksia 17.11. mennessä.
Annan mielelläni lisätietoja.
Kiitos avusta!
Ystävällisin terveisin,
Niina Piiparinen
[email protected]
Pääset vastaamaan kyselyyn tästä: Kyselyyn
Vanhempien kokemuksia kaksi- tai monikielisestä kasvatuksesta
7
542
Vastaukset
- Niina P
Pahoittelen, tekemäni linkki ei toiminutkaan..
Kyselyyn pääsee vastaamaan seuraavassa osoitteessa:
https://elomake.helsinki.fi/lomakkeet/18170/lomake.html
Kiitos avusta! - sitten lopuksi
kuinka monta vastausta sait.
Vastaan itse ensi viikolla paremmalla ajalla. - Niina P
Suuri kiitos niille, jotka ovat jo vastanneet kyselyyni!
Vastauksia kuitenkin edelleen kaivataan. Päätin hieman jatkaa vastausaikaa, ja vastata voi 22.11. saakka. Jos Sinulla on kokemuksia kaksi- tai monikielisestä kasvatuksesta, olisin vastauksestasi suuresti kiitollinen.
Tänne palstallekin voi toki mielelläään kirjoitella kokemuksistaan, jos niistä haluaa keskustella!
Ystävällisin terveisin,
Niina Piiparinen- sait?
???????
- MIR2
sait? kirjoitti:
???????
Veikkaan, etta jotkut kohdistetummat foorumit olisivat voineet tuottaa parempaa tulosta. Nailla tarkoitan esim kussakin maassa asuvien ulkosuomalaisten omia keskustelupalstoja. Samoin Expatriumissa on aktiivista vakea, ja he tietenkin voivat auttaa loytamaan parhaat kanavat potentiaalisten vastaajien tavoittamiseksi.
- Niina P
Suuri kiitos kaikille kyselyyni vastanneille, ja myös kaikille niille, jotka ovat osoittaneet mielenkiintoa tutkielmaani kohtaan. Vastauksia tuli kolme kappaletta. Olin toivonut enemmän vastauksia, mutta tästäkin on hyvä jatkaa eteenpäin.
Kuten jo aiemmin olen maininnut, minuun voi ottaa yhteyttä sähköpostitse, jos haluaa lisätietoja.
terveisin,
Niina
[email protected]- Niina P
Niin, ja vielä pahoitteluni sinulle, jota kovasti on näyttänyt kiinnostavan saamieni vastausten määrä. Vastaan mielelläni asiallisesti esitettyihin kysymyksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645270Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti702549- 2692431
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362369Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191754Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2271523Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai531102Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131053- 901046
- 731003