Onko kenelläkään kokemusta toimistototarvikkeiden myynnistä?
Mitä hyviä puolia tässä työssä on, ja mitkä ovat myyntiedustajien kompastuskiviä.
Onko syytä varoa jotakin tiettyä alan yritystä? Entäpä onko jokin toimistotarvikkeita markkinoiva yritys jollakin tavoin erityisen hyvä?
Jos niin, niin miksi?
Kiitokset vastauksistanne ja mukavaa kevään jatkoa kaikille!
Toimistotarvikkeet
8
1216
Vastaukset
- mä vaan
Homma on aika itsenäistä ja vapaata, sillä erotuksella että esimiehen kanssa seurataan myyntiä päivittäin.Jokaisesta päivästä tehään myös raportti.Käyntejä on päivässä oltava väh 10kpl.tossa tarkotan esittelyä,eli todellisia käyntejä on ehkä 15-20.eli aikamoista luukutusta.kauppoja ois hyvä saada 3 päivässä keskiarvoltaan n200€.
kompastuskivi on se että harva jaksaa tehdä käyntejä noin paljon päivässä....ainakaan kovin pitkään.kilpailu on kovaa,ja yrityksissä käy edustajia todella tiuhaan.joten sinnikkyyttä tarvitaan enemmän kun missään muussa duunissa.Työssä tarvitaan myös aimo annos röyhkeyttä,jotta pystyt tarjoamaan suuria määriä yksittäistä tuotetta.
provikat menee hintojen mukaan jotka on yleisesti olemassa.eli jos myyt 100kplx tuotetta hintaan 1.5€ on provikka 14%..jos myytkin 100kpl hintaan 1.4€ provikka laskee jne...
Mitään pohjapalkkaa ei ole.alussa takuuansio 4kk.summa 1200-1500€/kk
leo longlifea,akromats mattingia,rahmqwistia en suosittele.johtuu ihan siitä et siellä ei kukaan pysy hommissa.tosin noissa firmoissa vaihtuvuus on kaikissa kyllä kovaa.syy on aina sama: myynnit ei riitä
Työhaastattelussa kannattaa kysellä noista raportin teoista ja muusta paperi töistä,koska ne todellakin alkaa rassaamaan jossain vaiheessa.- Alalla kans
Tuohon ei ole paljon lisättävää, mutta yhden asian siihen voisi lisätä tuotteet ovat lähes samoja jokaisella joten kilpailijoitten hinnoista kannattaa olla selvillä
- matkamies
Pari vuotta alalla olleena voisin todeta että ala ei tunnu sopivan ihan kaikille.
Paine nupin sisällä voi koitua liian kovaksi kun kauppa ei käy aina kun pitäisi.
Uuden alalle tulijan olisi hyvä tietää että samalla alueella kun voi olla jopa 15-> kilpailijaa niin samoissa "luukuissa" käydään.
Kompastua voi vaikka hintoihin, jos ajattelet että tuote on mielestäsi kallis jota myyt et varmasti pitkään sitä myy (psykologinen vaikutus) ei se osta kumminkaan!.
Kun muistaa ajatella että kyseessä on SINUN palkkasi myydyistä tuotteista (provisio) tulossa myyntisi mukaan, antaa se potkua toimintaan.
Ne jotka ovat onnistuneet luomaan hyvän suhteen asiakkaaseen ovat vahvoilla koska ovat tunteneet jo jopa vuosia, ja "naama" kun on tuttu, on helpompaa tehdä kauppaa toisin kun uuden kanssa.
Alalla on ikävä kyllä muutamia "kusettajia" jotka toiminnallaan ovat pilanneet ks.alan maineen, mutta en lähde erittelemään yrityksiä vaikka muutamia tiedänkin.
Kyky tehdä tuote asiakkaalle tarpeelliseksi on avain hyviin myynteihin, mutta muista että kaupat teet SINÄ et edustamasi yritys..- Myyntimiäs
Pitää paikkansa että ala muuttunut paljon sitten hyvien alkuvuosien. Itse tulin alalle vuonna -87
ja paljon on muuttunut. Itse me usko/luottamus kentässä luodaan. Ei ainakaan helpoteta omia /kolleegoiden asemaa kaupan käynnissä kusettamalla. On meitä kunnollisiakin alalla edelleen, Peli on kovaa ja valmistaudu siihen jos alalle aiot.Mikä tänä päivänä helppoa olisi..?
Toki muutkin myyntityöt kilpailtuja samalla tavalla kun meidän. Se mitä myyt siihen tulee uskoa ja seistä 120 %sti tuotteesi takana. On tämä yksi vaihtoehto itsensä elättämiseen. Ei tämä pöllömpää loppujen lopuksi.Hyvä palkka hyvistä tuloksista...
- 24/7
Toimistotarvikkeet ja niiden kauppa on siirtynyt pitkälle verkkoon. Harvoin toimistotarvikkeita enää myydään henkilökohtaisesti. Tässä yksi esimerkki: https://www.wulffinkulma.fi/tuotteet/Toimistotarvikkeet
- antero_hkis
kyseinen firma on pahin kusettaja, en voi suositella omasta kokemuksestani!! :(
- Sakari68
Kyllä noita edustajia ja kivijalkamyymälöitä on vielä hyvin palvelevilla toimistotarvike firmoilla, verkkokauppojen lisäksi.
Esim. http://www.toimistotarvikejuntunen.fi
Ulkomaalaiset megafirmat koittaa imea tämänkin alan liikevaihdot pois suomesta.
Suosi suomalaista, sanon minä. - huippmyjä
Tuli krapulakakka Martelan sermiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1114369
- 793543
Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223401Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843395Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273296- 762964
- 892883
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim662841"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452800Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852589