voitko kertoa tuoreita kokemuksia paikasta? hintataso? toimiiko suomalainen kännykkäliittymä? kokemuksia. kiitos.
KANNATTAAKO SINGAPORESSA KÄYDÄ?
4
1343
Vastaukset
- singapore sling
hyvä ja tyylikäs paikka,siisti,suomen hintainen,hyvä julkinen liikenne,hyvät ravintolat,paljon nähtävää,sentosalla kannattaa käydä ja vaikka vuokrata fillarit.singapore slingiä voi nauttia raffles hotellissa.
- Jade1000
Paikka oli todella siisti, metrolla on kätevä kulkea paikasta toiseen, jos reitti osuu kohdalle. Metroon myydään edullista turistikorttia. Kortin voi palauttaa ja siitä saa panttimaksun takaisin. Oltiin kaikenkaikkiaan 5 pv Singaporessa ja se tuntui riittävältä ajalta. Taksia käytimme, mutta bussilla emme ajelleet.
Meillä oli hotelli keskustassa Royal at Queen, joten siitä pääsi moniin paikkoihin kävellen. Orchard Roadilla käväistiin, mutta se ei ole halvimpia ostospaikkoja. Lisäksi kävimme Little Indiassa ja China Townissa kuljeskelemassa. Kävimme myös jokiristeilyllä ja jäimme Boat Quaylle syömään. Mukava kävelykatu, jossa illalla vipinää. Night Safari oli elämys, siellä oli valtavasti väkeä.
Sentosan saari kierrettiin, ostettiin sinne päivälippu. Lippu sisälsi monorail kuljetuksen, lisäksi hintaan kuului bussikuljetukset Sentosan saaren sisällä. Kävimme perhospuistossa, näköalatornissa, 4 D leffassa sekä joku kuvajuttu, joka oli upea. Saarelle täytyy ostaa lippu joka tapauksessa, mutta niitä oli erihintaisia paketteja. Käväisemisen arvoinen paikka.
Ennen lähtöä kävimme vielä juomassa Singapore Slingit, jotka olivat 23 Singaporen dollaria kpl. Kävimme aidossa Rafflesin baarissa. Siellä oli pöydillä pähkinöitä, joiden kuoret heitettiin baarin lattialle. Se on ilmeisesti jokin juttu, mikä liittyy Slingiin. Baari muuten oli erittäin fiksun näköinen kuten koko hotellikin.
Meillä kännykkäliittymät toimivat puhelujen ja tekstiviestien osalta.
Hintataso on kalliimpi kuin esim. Thaimaassa ja alkoholi oli ihan Suomen hinnoissa baareissa. Ruoka ravintoloissa oli edullisempaa kuin Suomessa.- HI Atrium
ei ehditty juoda , mutta suunnilleen samat paikat kierreltiin sillä tuloksella , että taas ensi syksynä uudestaan Singaporeen.
- Jeppe10
olimme 4 päivää ja se oli riittävä. Ainakin 3g liittymmä toimi hienosti. Hieno paikka:siisti ja asiat toimivat, suosittelen. Metro ja linja-autoliikenne toimii erinomaisesti. Ystävälliset ihmiset ovat aina tarjoamasa apuaan. Erilaisia ja herkullisia ruokia on tarjolla, ravintoloissa emme syöneet vaan paikallisissa "katukeittiöryppäissä". Kohtuuhintainen. Vaatteetkin kohtuuhintaisia. Metro ja bussi edullisia verrattuna suomalaiseen hintatasoon. Sentosa oli hienoinen pettymys mutta eläintarha ja yösafari positiivinen kokemus. Tietysti China town ja Little India kannattaa käydä läpi. Jokiristeily illalla oli hieno kokemus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2623208Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.741264- 661183
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra180988Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:47896- 62879
- 48824
- 47752
- 40731
- 39698