vetonivelen vaihto

wertti

pitäisi vaihtaa murros vänkärin puolelle primera -98:siin.miten tapahtuu,oon tälläinen itse opiskellut korjaaja, mutt ei oo tarvinut vielä murrosta vaihtaa ikinä.kiitti vaan jos joku viitsii lyhyesti selostaa,on mulla vähän hajua hommasta.

7

30206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helposti

      Toimii P10:ssä ja en keksi syytä miksei menisi P11 samalla tavalla.

      1. Napamutteri auki, ei vielä mutteria pois kokonaan.

      2. Multilinkin mutterin voi kannattaa irrottaa "jousipilarista".

      3. Vetonivelen suojakumi pois päältä. Työnnä akselia laatikkoon päin ja samalla naputtele vetoniveltä vasaralla. Iskut sisältä ulospäin niveleen ympärinsä.

      4. Aksilan pitäisi näin tulla kohtuu helposti pois nivelestä. Seuraavaksi napamutteri pois ja nivel pois. ABS versiosa lienee pientä lisäjuttua jotka irtoavat samalla.

      5. Uusi suojakumi akselille, laita urien päälle teippiä / vst. ettei kumi rikkoonnu.

      6. Uusi vetonivel paikalleen.

      7. Lukkorengas akselille uraan ja varovasti yrittämään akselia paikalleen uuteen niveleen. Voi olla hankalaa saada paikoilleen, mutta kyllä aksila lopulta menee nivelen läpi ja rengas lukitsee osat paikalleen. ÄLÄ JÄTÄ LUKKORENGASTA MISSÄÄN NIMESSÄ POIS.

      8. Suojakumi, napamutteri ja multilinkki kiinni.

      Monissa ohjeissa neuvotaan irrottamaan jos jonkinlaista niveltä, ja jarrusatulaa, jne. Tämä ohje ehkä helpoin ja nopein tapa vaihtaa nivel ilman älytöntä purkutyötä turhan takia.

      • patukka

        Joo ei oo vaikee homma toi nivelten vaihto.Ite vaihoin molemmat ulommat nivelet n.kuukaus sitten.Kyllähän siihen muutamia tunteja menee mutta kannattaa tehä ite jos vaan suinkin kykenee.


      • make
        patukka kirjoitti:

        Joo ei oo vaikee homma toi nivelten vaihto.Ite vaihoin molemmat ulommat nivelet n.kuukaus sitten.Kyllähän siihen muutamia tunteja menee mutta kannattaa tehä ite jos vaan suinkin kykenee.

        Toyotassa ei ole noin helppoa. Korjaamossa vaihdettiin ja itse olin paikan päällä katsomassa kun kaveri yritti ruuvipenkissä irti vetoniveltä,ei onnistunut,oli niin jumissa ettei auttanut muu kuin uusia kaikki,akseli myös.Sisempi nivel sentään lähti helposti pois.Helppous on autokohtaista.


      • monia vaihtanut
        make kirjoitti:

        Toyotassa ei ole noin helppoa. Korjaamossa vaihdettiin ja itse olin paikan päällä katsomassa kun kaveri yritti ruuvipenkissä irti vetoniveltä,ei onnistunut,oli niin jumissa ettei auttanut muu kuin uusia kaikki,akseli myös.Sisempi nivel sentään lähti helposti pois.Helppous on autokohtaista.

        Myivät sulle akselin turhaan. Lähes aina corollissa ja carinoissa ulompi vetari niin piukas et ei lähe ehjänä, silloi pitää ottaa rälläkkä käteen ja halkaista vanha nivel pois akselista. Näin jälkeenpäin turha sanoa mutta tiedät sitten sanoa kun toiselta puolelta menee ettei tarvi uutta akselia ja rikkinäisen nivelen irrotuskin käy nopeammin. ;}


    • Jamesames1

      Nissanin vetonivelen paikalleen laitossa ei tarvitse tapella yhtään, kun laitatte pienen nippusiteen tiukkaan akselin päässä olevan sokan päälle. Tämän jälkeen nivel nippusiteen viereen ja nopea napautus, niin uusi nivel on paikoillaan, että naks ja poks.
      Toyotan nivelet on todella tiukassa. Rälläkällä pari Railo kylkeen ja lyödä moskalla palat irti ja uutta niveltä tilalle.

    • Anonyymi

      Tarviiko ohjauskulmia tällä menetelmällä säätää?

      • Anonyymi

        No ei luultavasti jos ei ole suurta klappia napa pulteisa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      359
      2549
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      92
      2061
    3. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      16
      1930
    4. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      103
      1533
    5. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      230
      1481
    6. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      186
      1200
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1082
    8. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      180
      1051
    9. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      20
      1030
    10. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      1023
    Aihe