Pitäis älytä pysyä poissa tältä keskustelupalstalta, kun matkaan on aikaa vielä lähes 100 pv !
Tsekkasin tossa alempana yhden linkin Phuket Fantaseasta ja BANG ! Oikein vatsaan koskee, kun on niiiin hirvee matkakuume ! Meilläkin on jo 5. kerta Phuketiin. Miksi vaihtaa kohdetta, kun on mieleisen löytänyt ? Jossain vaiheessa harkitsin Krabia tai Koh Lantaa, mutta mulle Phuketissa on kaikki mitä haluan, mm. palveluja rannalla. En todellakaan lähde rannalle, jossa ei ole tuoleja ja varjoja, niille tosiaan on käyttöä. Sitten kun ei pennut lähde mukaan ja päästään puolison kasta kahdestaan, voisin harkita vähän eksoottisempaa elämystä. Tsemppiä ja malttia vaan kaikille matkaansa odottaville !!
Tsekkasin tossa alempana yhden linkin Phuket Fantaseasta ja BANG ! Oikein vatsaan koskee, kun on niiiin hirvee matkakuume ! Meilläkin on jo 5. kerta Phuketiin. Miksi vaihtaa kohdetta, kun on mieleisen löytänyt ? Jossain vaiheessa harkitsin Krabia tai Koh Lantaa, mutta mulle Phuketissa on kaikki mitä haluan, mm. palveluja rannalla. En todellakaan lähde rannalle, jossa ei ole tuoleja ja varjoja, niille tosiaan on käyttöä. Sitten kun ei pennut lähde mukaan ja päästään puolison kasta kahdestaan, voisin harkita vähän eksoottisempaa elämystä. Tsemppiä ja malttia vaan kaikille matkaansa odottaville !!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä Thaimaan muitakin kohteita.Ei taida aloittaja käynyt kuin Phuketissa, minulle yksi kerta Phuketissa riitti.Kyllä niitä aurinkotuoleja ja palvelua saa muillakin rannoilla.Phuket on pelkkä turistirysä ja ei aitoa Thaimaata.
entäpä jos haluaa viettää rennon löhöloman, juuri vaikka siellä rannalla aurinkotuolissa maaten. ei ole silloin haittaa, mikäli on tyristirysässä. Palvelut lähellä ja kaikki pelaa. "Aitoa" Thaimaata voi hakea, mikäli energiaa riittää. Pitkä syksyn puurtaminen töissä vie siinä määrin mehut, ettei ole mielenkiintoa etsiä paikalliseksotiikkaa. Lämpö, aurinko ja kiireettömyys on sitä mitä useat hakevat.
Onko aito Suomi turvesuo jossain syvällä? Onko aito Suomi lehnmänlannan hajua vai Mannerheimintien venäläisen näköistä aluetta? Ei tiedä onko Suomessa vai Venakkolassa, haju enkä parempi ja vähemmän rikkaita. Onko aito Suomi kuitenkin Lapin erämaisema hyttysineen?
Me ollaan jokun verran reissattu Thaimaassa siellä täällä. Krabi esim. oli meille aivan liian hiljainen biletyspaikka. Ollaan 40v pariskunta ja lapset on murkkuikäisiä. Patongilla mennään heti Rock City baariin ja muutenkin tykätään siitä, että on ihmisiä ympärillä, eri maista.
Thaimaassa tienataan matkailulla. Mitä nekin ihmiset tekisivät, jotka nyt myyvät pienissä kojuissa vaatetta, kenkiä, matkamuistoja ja kaikenlaista krääsää? Onko ne Thaimaalaiset myyjät ihan idiootteja ja säälittäviä tapauksia? Mikseivät älyä pysyä siellä "aidossa" Thaimaassa?
Uskokaa pois, niin paljon on hehekuteltu pohjoisthaimaata, että kyllä mekin sinne joku päivä mennään ja meidän lisäksi tsiljoona muuta turistia. Pikku hiljaa koko maailma on yhtä turistirysää.
Jos joku haluaa lekotella rannalla lomansa niin miten se voi jollekin ulkopuoliselle aiheuttaa päänsärkyä? Me sekä lekotellaan, että uidaan, snorklataan ja reissataan. Mutta me ei reissata sen takia, että joku käskee tai oltais "parempia" turisteja vaan sen takia, että kyllästytään yhteen paikkaan tosi nopeesti.
Kun ollaan miehen kanssa itse eletty joskus hiekkatien varrella ilman katuvaloja ja muita viihdykkeitä niin voi olla, ettei haluta vastaavaa nähdä ulkomailla.
Hyvää lomaa aloittajalle ja muillekin. Meillä on odotusta vielä 3,5kk.
Olen suuntaamassa Phuketiin 23.12. Ihan järjetön matkakuume täälläkin. Kolmas kerta tulossa, eli en itsekkään mikään ensikertalainen ole. Viisihenkinen lapsiperhe kyseessä, joten tutun ja turvallisen matkakohteen suosiminen ei välttämättä ole pahasta. Toki muitakin Thaimaan kohteita on tutkittu, mutta aina se sormi osuu kuitenkin siihen Phuketin kohdalle. Ja lukiolaisena en kuitenkaan päätä matkakohdetta vanhempieni puolesta.
Onhan se selvä että Phuket on aikamoinen turistirysä, mutta lapsiperheelle se on kuitenkin oikein hyvä vaihtoehto, jos haluaa muutakin tehdä kuin ihailla luontoa. Sitten kaikki retket ovat hyviä, sillä pääsee nauttimaan sitten siitä luonnostakin. Tietääkseni myös Phuketista löytyy hiljaisempia rantoja, joille varmaan mennäänkin tänä vuonna.
Se on totta, että aitoa Thaimaata ei siellä turistirysissä juurikaan pääse kokemaan, mutta kaikilla on omat intressinsä matkailun suhteen.