Pillerit + jatkuva vuoto

Olen 22-vuotias ja aloitin muutama kuukausi sitten pillerit (Yasmin) ensimmäisen kerran kierron ensimmäisenä päivänä. Menkat oli silloin normaalit, mutta noin kuukauden päästä tuli jälleen menkat, vaikka en pitänyt mitään taukoa, koska tarkoitus oli siirtää kuukautisia. Menkat siis tulivat ja ovat sen jälkeen olleet enemmän tai vähemmän jatkuvasti, vaikka en ole pitänyt pillereissä taukoa. Ne ovat kuitenkin paljon niukemmat kuin normaalisti ja yhessä välissä oli joku viikon tauko.
Mitään raskaana olon mahdollisuutta ei ole, vaikka senkin kyllä pitäisi vaikuttaa ihan toisin päin.
Mietin vaan, että onko tämä ihan normaalia alussa kun pillerit aloittaa, onko muilla ollut samanlaista, vai onko niin, että näillä ei siis ole minulle mitään ehkäisytehoa, koska menkat on kokoajan?
Olisin tosi kiitollinen, jos joku osaisi kertoa kokemuksia/tietoa ennenkuin tästä lääkärille pääsen.
3282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Luehan se seloste. Siellä kyllä kerrotaan tästäkin asiasta.

Ylimääräiset vuodot melkeinpä kuuluvat asiaan, kun pillerit aloittaa. Sitten olet vielä mennyt syömään heti 2 liuskaa putkeen, joten ei mikään ihme, jos kroppa on sekaisin. "Menkat" eli välivuoto tai tyhjennysvuoto ei vaikuta millään tavalla ehkäisytehoon.

Äänestä

Alussa kannattaa noudattaa sitä 1 laatta ja taukoviikko järjestelmää. Sillä keho oppii pillereihin.

Alussa keho voi reagoida pillereihin vuotamalla esimerkiksi kolme kuukautta yhteen menoon. Yleensä siinä ajassa tilanne sitten tasoittuu.

Myöhemmin pillereitä voi käyttää 1-3 laattaa putkeen. Jos alkaa vuoto kesken pilleriliuskan, on paras pitää se tauko.

Ymmärsin, että olet heti alkuun käyttänyt pillereitä monta kuukautta putkeen. Ihan se seitsemän päivän tauko voisi auttaa sinua saamaan tilanteen hallintaan.

Äänestä
  • Jep. Kiitos vastauksista! Nyt siis pidän tässä taukoa, mutta ei kai sillä ole väliä, että se on nyt kesken liuskan? Ihan siirtämisen vuoksi söin niitä peräkkäin, mutta eihän se nyt ihan oikein menny sittenkään. Luin kyllä selosteen, mutta ei siinä kerrottu tälläsestä tilanteesta ja olen kuullut, että joillain se hormonimäärä on vain liian pieni tehotakseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pinjata kirjoitti:

Olen 22-vuotias ja aloitin muutama kuukausi sitten pillerit (Yasmin) ensimmäisen kerran kierron ensimmäisenä päivänä. Menkat oli silloin normaalit, mutta noin kuukauden päästä tuli jälleen menkat, vaikka en pitänyt mitään taukoa, koska tarkoitus oli siirtää kuukautisia. Menkat siis tulivat ja ovat sen jälkeen olleet enemmän tai vähemmän jatkuvasti, vaikka en ole pitänyt pillereissä taukoa. Ne ovat kuitenkin paljon niukemmat kuin normaalisti ja yhessä välissä oli joku viikon tauko.
Mitään raskaana olon mahdollisuutta ei ole, vaikka senkin kyllä pitäisi vaikuttaa ihan toisin päin.
Mietin vaan, että onko tämä ihan normaalia alussa kun pillerit aloittaa, onko muilla ollut samanlaista, vai onko niin, että näillä ei siis ole minulle mitään ehkäisytehoa, koska menkat on kokoajan?
Olisin tosi kiitollinen, jos joku osaisi kertoa kokemuksia/tietoa ennenkuin tästä lääkärille pääsen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu