Kuhmossa kaikki on toisin. Lentiiran koulun lakkauttamisesta päätettiin valtuustossa yhden äänen enemistöllä (tosin lakkauttamista vastustaneet valtuutetut saivat vaaleissa 2/3 osan enemmistön). Päätös, mikä päätös. Mutta nyt. Miksi Timo Heikkilä ei pannut päätöstä 1.8 toimeksi. Nyt Heikkilä toteaa lehdessä, että kaupunginhallitus pättää asiasta uudelleen. Totean, Heikkilän pitäisi erota tehtävistään. Mikähän on näissä sekoiluissa kaupunginjotaja Eila Valtasen rooli.
Eroa Heikilä. Entä Valtanen?
Outi Nyytäjä
251986
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Vaivaa tuo Heikilä. se toinen k. Muut asiat ei vaivaakkaan. Kuhmossa päätöksenteko näyttää olevan virkamiesten hallussa. Missä päätöksentekijät luuraa. ps. kirjoitusvirheitä voi olla
Kaopunginjohtaja asseenkantajasa kansa viepi ja kaopunginhallitus vikissöö.Ei pitäsi pyrkkie, jos ei kapasiteetti piissoa.
Äänestetään niin kauan kun tulee mieleinen päätös. Hahaa... Haparointia vuodesta toiseen, eikö ne vanhat juustot vois luovuttaa ja uudet naamat kehiin.
Valtuustoon tietty määrä yrittäjiä, loput normi kansaa ja liian pitkään olleet naavat pois automaattisesti.
Eikä sitten vasta väitteitä!
Vieläkun selviää tuosta yhteenlaskusta...
Siitä vaan turilas ehdokkaaksi vaaleihin. Lienet ollukkin, taitaa vaan menestys olla kehnonlainen. Jos päätösten valmistelu on kehnoa ja puolueelista, päätöskin lienee senmukainen.
Hoito onnistui potilas kuoli
Eiköhän syy siihen miksi Lentiiran koulu pyörii ole siinä, ettei kaupunginhallitus lentiiralaisen puheenjohtajan johdolla ole käsitellyt valtuuston toimeenpanopäätöstä uudelleen, liekö syy asiaan tämä puheenjohtajan omaan pussiin pelaaminen. Nuista pöytäkirjoista kyllä ilmenee se että virkamiehet esittää asioita, mutta päättäjät eivät tee päätöksiä
höpötä korpiäijä,ei sieltä lääninhallituksesta ole tullut vielä päätöstä,niin että ootellaan.eikä morkata puheenjohtajaa vaikka onkin lentiirasta,häppeesit hävytön.
Tosiasia lienee, eteivät virkamihet toteuttaneet kaupunginvaltuuston ja hallituksen päätöstä Lentiiran koulun lakkauttamisesta 1.8. alkaen. Ei näytä pöytäkirjoissa olevan toisenlaista päätöstä ainakaan toukokuun ja 1.8. välillä. Eikun toimeksi. Päätökset on tehty.
tehtiinhän aikoinaan päätös keilahallin rakentamisesta hietaperään, vaan taisivatpa perua senkin.
kuhmossa kaikki on mahdollista. usko pois.
Mikä oikeus virkamiehillä on jättää valtuuston päätös toteuttamatta. Jossain päin Suomea seurauksena olisi huomautus.
Perin kummallista päätöksentekoa Kuhmossa. Kaupunginhallitus on kokouksessaan 20.5 pykälä 202 pannut täytäntöön valtuuston 12.5 Lentiirankoulun 1.8 lakkauttamista koskevan päätöksen. Montako kertaa samasta asiasta tulee päättää. Ei hallituksen pitäisi olla päättämättömien virkamiesten käsikassara. Kuhmon virkamiehet tuntuvat toteuttavan valtuuston/hallituksen päätöksiä miten sattuu. ps. katsottu päätökset netistä ja seurailtu toteutumista.
iskikö iivantiirassa paniikki??????
Tietenkään Lentiiran koulua ei saada lakkautettua niin kauan kuin lentiiralainen kaupunginhallituksen puheenjohtaja enkeleineen valittaa oikeusasteisiin ja hankaloittaa asiaa kaikin tavoin. Voisikohan tämä porukka ottaa vastuun koko sopasta?
Ilman muuta. Kun tämäkin soppa lopulta päättyy niin lasku kaikille valittajille ja niitä myötä-äänestäneille päättäjille. Ruppeevat kunnioittamaan demokraattista päätöksentekoa.
Mikä virka muuten on koko valtuustolla kun vähemmistö pystyy pyörittämään hommia päätösten vastaisesti? Joutaa vissiin lakkauttaa.
Hyvä mielipide! Demokraattinen päätöksenteko ja päätösten toimeenpano on tuntematon käsite Kuhmossa. Punaniskaiset päättäjät jarruttavat kaikkea. Muistetaan seuraavissa vaaleissa!!!!
Eipä taija olla hallituksen puheenjohtajan nimeä valitusten alekirjoittajien joukossa. Hallitus, puheenjohtajineen teki 12.5 Lentiiran koulun lakkauttamisesta yksimielisen täytäntöönpanopäätöksen . Virkamiesten tehtävänä olisi ollut toteuttaa päätös. Hallitus on noudattanut valtuuston tahtoa, eikä ole tehnyt tätäntöönpanosta mitään muita päätöksiä. Kenellekkähän ne laskut kuuluu? Demokratiaan kuuluu myös valitusoikeus.
pitäisi muistaa erästä henkilöä laskulla löysistä metsästyssera lupauksista
kommunistiksi kaikki tervaukkelit lentiirasta
Vaan emmepä ole stalinisteja, emmekä iivantiiralaisia. Ei sen puoleen, kohta mieluimmin demari, kuin iivantiiralainen.
Ei meitä kiinosta Iivantiira, eikä harhaanjohdetut Vartiuksen ja Kuumun opilaiden vanhemmat. Miksi pitäisi kiinostaa. Iivantiiralaiset ovat luvanneet virkamiesten avustuksella heille kaikkea hyvää, tyytykööt siihen. Vittuako vedotaan aina Pohjois-Kuhmoon. Me emme ole siinä mukana ja piste. IIVANTIIRAN ITSESTÄÄN KEKKOSEN JOHDOLLA LUOMA KUVITELMA HERRARODUSTA ON SUKUPUUTTOON KUOLEMASSA. SIKSIPÄ HEIDÄN PITÄÄ YRITTÄÄ ALISTAA KAIKKI YPÄRÖIVÄT KYLÄT ALAISIKSEEN
Iivantiirassa ja lenttiirassa ja timontiirassakin on ihan kelpo ihmisiä.
niinkö on
Ihmettelin suuresti lenttiiralaisten vimmaista, jopa överiksi äitynyttä koulun puolustamista. Kuvittelin iivantiiralaisten olevan jotenkin joustavampia. Mitä vielä. Näköjään iivantiiralaiset turvautuvat astetta kovenpiin otteisiin, kuten uhkailuun, herjaamiseen ynm.
molemmat koulut valtuuston tahdon mukaisesti kiini. Loppuu tuo parin pimeän kylän nokittelu.
hieranperäb keikuhalli