Kissat repivät

Kisulit0

Hei, osaisiko joku neuvoa mitä voi tehdä kun kissat repivät tapetteja, kissojen karkottavaa ainetta olen koittanut seiniin suihkia mutta ei. Ja miten nuo revityt kohdat saisi helposti siistiksi? Tauluja on vähän vaikea laittaa joka kohtaan :)

6

776

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2009a

      raapimispuu, ja tapetoi seinä uudelleen.

    • mikamikamika

      Jos itsellä ei kantti riitä niin eläinlääkäri auttaa piikin kanssa....kuollut kissa ei tapetteja riko

      • kintut verillä

        Naputtele raapimiskohteisiin nuppineuloja ja katkaise nuppi pois niin että neulaa jää näkyviin n. 15mm jopa loppuu siitä kohti raapiminen.


      • kissaihminen--
        kintut verillä kirjoitti:

        Naputtele raapimiskohteisiin nuppineuloja ja katkaise nuppi pois niin että neulaa jää näkyviin n. 15mm jopa loppuu siitä kohti raapiminen.

        Voisit yrittää kevyesti etikalla kostutetulla rätillä pyyhkäistä tapettia, ei siis märäksi vaan niin, että hajua jäisi, tai vaihdoehtoisesti sitruunaa.. Jälkiä ei saa korjattua mitenkään.. Kokemusta on, neljän kissan tekosista :) Meillä ei koskaan revitä tapettia muuta kuin nurkista.. Kannattaisi harkita tapettien poistoa kokonaan, uudelleen ei kannata ruveta tapetoimaan- lopputulos on kuitenkin taas sama.


    • Hullukissatäti

      Kuten joku mainitsikin, raapimapuu ja lisää virikkeitä kissoille. Myös apteekista saatava FeliWay suihke voi auttaa jos tietyt kohdat ovat aina raapimisen kohteina.

      Hyvä idea voisi olla vaikka kiipeily "hyllyt" kissoille, sellaiset mitä saa myös raapia ja joita pitkin voi kiipeillä ja mistä voi tähystellä asuntoon. Revittyihin kohtiin ei auta oikein muu kuin uusi tapetti.

      Kissahan raapii jättääkseen paikkaan oman hajumerkkinsä eli feromonia. Silloin kannattaa suihkuttaa juuri tota FeliWaytä. Kyse voi olla myös tekemisen puutteesta, eli kaikenlaista kissan "sallittua" tekemistä pitäisi rohkaista esim kissanmintun avulla.

    • kissojen voittama

      Mulla ei toimi mikään suihke eikä Feliwaykään ainakaan merkittävästi. Päätin siis antaa kattien raapia seinää (onnkeks repivät vaan yhdestä kohdasta) ja korjata vuokrasopimuksen loputtua. Nykyisessä asunnossa on seinät pelkässä maalissa.

      Nuo ovat olleet satunnaisia raapijoita, onneksi pysyvät yleensä raapimapuussa tai tietyssä räsymatossa. Mä olen käyttänyt mandariinin-, sitruunan- ym sitruksien kuoria karkotteena, toimivat päivän - pari. Tuo on tietysti helpompaa sohvalla kuin seinässä.

      Yleensä olen kuitenkin alistunut ja sallinut raapimisen, tehnyt vanhoista farkuista suoja runkopatjan päähän, sohvan selustalle viltti jota saavat raapia jne. Tuo on lopulta helpointa.

      Eli: olisko sulla mahdollisuutta tehdä siihen seinään "raapimapuu"? Vaneriin farkkua/juuttikangasta tai jotain, vähän hierot siihen kissanminttua ja seinälle sille korkeudelle, mitä raapivat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3996
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1306
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1195
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1051
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      951
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      924
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      911
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      902
    Aihe