ONKO ELÄIMILLÄKIN OMATUNTO JA TAJUA OIKEASTA SEKÄ VÄÄRÄSTÄ ?

Hullu-Hilla

ONKO ELÄIMILLÄKIN OMATUNTO JA TAJUA OIKEASTA SEKÄ VÄÄRÄSTÄ ?


ONKO ELÄIMILLÄKIN OMATUNTO JA TAJUA OIKEASTA SEKÄ VÄÄRÄSTÄ ?

ONKO ÄLYKKÄÄLLÄ KOIRALLAKIN SYYLLISYYDEN TUNTOA , KUN TIETÄÄ TEHNEENSÄ RIKOKSEN ?

Vastauksen näihin kahteen moraaliongelmaan saa jokainen lukijani tehdä itse.

Mutta esitänpä ensiksi kauniin historiikkini pohjaksi näille pohdinnoille.

Huushollini emäntä oli laittanut iltapalansa höysteeksi oikein hienon leikkeen kala-anjovista ja tonnikalaa. Tämä vadillinen hienoja kalaeineksiä oli maustettu sopivan makeilla – ei polttavilla – yrteillä ja luonnonsuolalla.

Huushollini emännälle tuli kiireistä asiaa ulos . Näin tämä hieno kala-annos jäi keittiön pöydälle omiin hoteisiinsa noin puoleksi tunniksi.

Hilla-Hullu ei valitettavasti ollut kotona näkemässä tätä hienoa komediaa ennen kuin vasta jälkikäteen.

Ilta kului normaalin leppoisasti lehtiä lukien ja telkkua katsellen.

Minä sitten kiinnitin huomiota koiramme puuttumiseen. Mehän emme koskaan laskeneet koiraa ulos vapaasti ilman perään katsomista. Vaikka emme aina käyttäneetkään talutushihnaa.

Koira pysytteli visusti piilossa. Vaikka kutsuin ja maanittelin , ei se suostunut tulemaan esille sängyn alta piilopaikastaan,

Sitten emäntäni hoksasi typötyhjän kalavadin pöydällä. Meinasi tulla oikein gestapon mallinen tehokuulustelu allekirjoittaneelle pois vohkitusta kala-annoksesta.

Vastasin rauhallisesti ja todenmukaisesti , että pöydällä oli ollut putipuhdas , tyhjä , siisti pikkulautanen jo silloin kun olin tullut kotiini. Emäntänihän oli ollut silloin käymässä ulkona.

No yksi ynnä yksi on yhtä kuin kaksi. Siis rakas koiramme Nana-Melanie – niminen karkeakarvainen mäyräkoiramme oli siis isäntäväen poissaollessa loikannut pöydälle ja siistinyt kalautasen yhtä puhtaaksi kuin paraskin tiskikone.

Katsoin taskulampulla sängyn alle. Siellä se syntipukki lymyili niin nolona ja katuvaisena. Kun kutsuin sitä esille , se vain vinkui syyllisenä . Katseli nolona viistoon eikä suostunut tulemaan esille saamaan kunnon nuhtelua rikoksestaan.

Koira siis tiesi tehneensä luvattomasti . Sillä pöydille kiipeily oli ankarasti siltä kielletty ja hyvähoksaisena se taatusti muisti rikkoneensa ainakin tätä kieltoa.


Siispä palataankin sitten noihin otsikkomme kysymyksiin ….


http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?p=2304633&posted=1#post2304633

2

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edsdgsdwshds

      Ei ole omatuntoa ja ilman omatuntoa ei myöskään moraalia. Sanot että koira tiesi tehneensä luvattomasto. Koira kyllä saattoi jopa etukäteen ajatella että voi saada rangaistuksen mutta se ei pidä tekoaan "vääränä" Koiran piiloutuminen oli vain totuttu käyttäytymismalli välttääkseen rangaistuksen.

    • mäykkyäiti

      Eipä kai ole rodusta kiinni tuo teko. Jätätpä pöydälle mitä tahansa koiraa houkuttavaa syötävää, ja lähdet itse pois, kyllä se sen nappaa. Mäykyt on metsästäjäkoiria, ruokaa on otettava silloin kun sitä saa, aikojen alusta. Mäykylläsi on huono omatunto, mutta ei se ole koirasi syy. Itse jätit sille houkuttimen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 96
      1619
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1424
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1347
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1238
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      54
      1233
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      965
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      827
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      761
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      735
    Aihe