2viikkoinen ja masuväänteet

Meillä on nyt 2 viikkoinen vauva ja saa välillä aivan mielettömiä huutokohtauksia. Rauhottuminen ei meinaa onnistua millään. Aika usein joutuu punnaamaan ja ähkimään vaikka kuinka kauan ja myös tämän yhteydessä alkaa usein huuto ja raivoaminen. Relatipat otettiin käyttöön pari päivää sitten. Puklailee myös välillä aika voimakkaita pukluja joissa tulee ulos myös paljon tavaraa. Välillä tulee aivan kaarena. Ravintona ainoastaan äidinmaito. Sitä on kyllä ja tulee vähintäänkin riittävästi. Tekee pahaa katsoa ja kuunnella, kun huomaa että pikkuisella tekee pahaa kun se huutaa ja ähkii
3246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kakkaako usein? Olisko ummetusta - auttaisko esim. mallasuute?

Äänestä

Joko teillä on käytössä d-vitamiinit? Ne kun tunnetusti aiheuttaa useille vauvoille julmetunlaisia vastaväänteitä..

Meillä vauva alkoi samana iltana kamalan huudon kun tippoja sai, ja muutaman vkon jälkeen luovutimme ja tipat jäi kokonaan pois. Huutokin loppui kuin seinään. Jatkoimme d-vitamiinin antamista kun kiinteisiin oli totuttu ja ongelmaa ei enää ollut. Neuvolankin mukaan d-vitamiini ei ole välttämätöntä ihan pienelle vauvalle, vaan riittää hyvin jos alkaa saamaan sitä vasta puolivuotiaana.

Relatipoista sen verran, etteivät sovi kaikille vauvoille. Meillä ei auttanut rela. Cuplatonista hieman apua muihin vatsanpuruihin, mutta vasta vitamiinin poisjättö auttoi kovimpiin kipuiluihin.

Äänestä

Kerroit, että maitoa tulee ja vähintäänkin riittävästi. Joskus masuvaivojen taustalla on runsas maidontulo, puhutaan suihkutisseistä. Käytännössä maidon ei tarvitse suihkuta, vaan sitä tulee muuten vain sen verran paljon kerralla, että vauvan voi olla vaikea kontrolloida sitä. Kun suuri määrä äidinmaitoa (pingottuneista rinnoista tulevaa vähärasvaisempaa maitoa) menee kerralla mahasta ohutsuoleen, laktaasientsyymit eivät ennätä kaikkea laktoosia pilkkoa, ja seuraa masuvaivoja. Myös kakka voi olla vaahtomaista ja tulla ulos paineella. Suihkutissihoitona on käytetty sitä, että äiti imettää samasta rinnasta pari kolme kertaa peräkkäin. Tämä ensinnäkin tasaa muodostuvan maidon määrää ja toisekseen saa maidon pysymään hieman rasvaisempana, jolloin sen kulkeutuminen masusta eteenpäin on hitaampaa. Sinulla on vauva vielä niin nuori, että maitomäärä ei ole vielä ennättänyt tasaantua.

Toisaalta, 2-6 viikon iässä lähes poikkeuksetta kaikilla vauvoilla on jonkinlaisia masuvaivoja ilmeisesti johtuen siitä, että suolisto joutuu tositoimiin, ja joillekin hommaan tottuminen vie pidempään kuin toisilla. Aika siis auttaa.

Relatipoissa on muuten auringonkukkaöljyä, joka voi joillain ärsyttää masua entisestään. Niiden sijaan voi kokeilla antaa sellaista mhb-valmistetta, jossa on jauhetta kapselissa. Kapselin saa kahtia, ja jauheen voi sekoittaa pieneen tilkkaan äidinmaitoa ja syöttää vaikka lusikalla.

D-vitamiinit voivat myös kiusata masua, jolloin annosta voi pienentää tai hetkellisesti jättää kokonaan poiskin. Täysin ilman d-vitamiinia vauva ei kuitenkaan jää, sillä äidinmaidossa sitä on jonkin verran.

Masuvaivoja helpottamaan (tai ainakin omaa mieltä rauhoittamaan) voi myös kokeilla, miten kantaminen tilannetta auttaisi. Kantoliina on hyvä apu, kun jättää kädet vapaiksi ja toisaalta vauva voi olla pystyasennossa, joka myös vähentää maidon takaisinvirtausta ja pulauttelua. Kantamisen lisäksi voit kokeilla syödä magnesiumia purkista, sillä sillä on todettu olevan yhteys vauvan masuvaivoihin, vaikkei se suoranaisesti maitoon menekään.

Tsemppiä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sasu799 kirjoitti:

Meillä on nyt 2 viikkoinen vauva ja saa välillä aivan mielettömiä huutokohtauksia. Rauhottuminen ei meinaa onnistua millään. Aika usein joutuu punnaamaan ja ähkimään vaikka kuinka kauan ja myös tämän yhteydessä alkaa usein huuto ja raivoaminen. Relatipat otettiin käyttöön pari päivää sitten. Puklailee myös välillä aika voimakkaita pukluja joissa tulee ulos myös paljon tavaraa. Välillä tulee aivan kaarena. Ravintona ainoastaan äidinmaito. Sitä on kyllä ja tulee vähintäänkin riittävästi. Tekee pahaa katsoa ja kuunnella, kun huomaa että pikkuisella tekee pahaa kun se huutaa ja ähkii

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu