laivalla argentiinaan tai chileen

zz-z

lentäminen on niin saaakelin kallista. pääsisikö laivalla halvemmalla? mistä päin eurooppaa lähtis laiva joko chileen tai argentiinaan? argentiinasta pääsee helposti ja halvasti bussilla chileen. minkä hintaista? voisitteko antaa linkkejä?

7

1802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AuroraEffoa

      Valitettavasi laivamatkustus turistina on vielä kalliimpaa kuin lentäminen ellet jotenkin saa ujutettua itseäsi töihin laivalle. Kuluja, jotka siirtyvät lipun hintaan tulee tietysti siitä, että matka on pitkä ja ihmisen on pakko syödä. Sanoisin karkeasti, että ainakin kaksi kertaa kalliimpaa kuin lentäminen, toisaalta voihan asian ajatella niinkin, että asuu hotellissa samalla kun matkustaa, joten hinta tuntuu siedettävämmältä.

      Kerran matkustin turistina laivalla Suomesta Buenos Airesiin, silloin kun sanomalehtipaperia vielä vietiin sinne. Nykyisin taitaa olla niinpäin, että paperia/sellua tuodaan sieltä (Uruguay) Eurooppaan.

      Minuakin kiinnostaisi matkustaa uudestaan tuo väli. Kannattaisiko kysellä sellulaivojen matkoista, ja mahtuisiko sinne turistina mukaan. Täytyypä etsiskellä

      • AuroraEffoa
        AuroraEffoa kirjoitti:

        Pari linkkiä näin aluksi!

        http://www.cargoshipcruises.nl
        http://thetravelersnotebook.com/how-to/how-to-travel-by-cargo-ship/

        Halvin mitä löysin tähän hätään oli 2050,00 euron menolippu Hamburg - Buenos Aires. Siis jos vertaa meno/paluu lentolippuun eli noin vähän yli 1000,00 eur Helsingistä niin onhan siinä eroa. Unohda siis laivamatka jos halpaa etsit. Laivamatka kestää 17 vrk ja hintaan kuuluu kolme ateriaa päivittäin. Täytyy sanoa, että onhan se ajankuluttajalle kokemus. Laivoissa usein sauna, uima-allas, hytin siivouspalvelu j.n.e

        Madridista on joskus halpoja äkkilähtöjä lentokoneisiin, mutta pitäisi melkein olla Madridissa valmiina!


      • Cão de fila

        Maanantaina tultiin Buenos Airesista. Minun mielestäni lennot olivat todella edulliset. Edestakainen lento 932.99 € per nuppi.


    • Mikolta

      Moi,

      Laivalla pääsee Hampurista mm. Argentiinaan ja Chileen, mutta hinta rahtilaivalla noin 4000-6500 €, täysihoito, ja kestää 2-6vkoa, joten mistään halpakyydistä ei ole kyse. Lentämällä pääsee noin 1000€:llä edestakaisin, jos hyväksyy välilaskuja ja koneenvaihtoja esim. Frankfurtissa, tai Englannissa. Katso Googlesta" Travel with cargo ship to South America" tms. hakusanoilla, ja Tripadvisor.com Netistä.

      Terveisin Mikolta

    • Anonyymi

      Vieläkö toimisi tuo Hampuri Argentiina laivayhteys? Tiedätkö tai kukaan, saako pientä koiraa mukaan, jolla oma passi ja toki päivitetään rokotukset vaatimusten mukaan siihen.

    • Anonyymi

      Ja mikä laivayhtiö? Unohtui kysyä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      342
      2770
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      58
      2235
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1929
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1512
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1044
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1009
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      898
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      200
      815
    10. 36
      719
    Aihe