Mikä käyttis?

Jos saisit valita yhden käyttöjärjestelmän näistä niin minkä valitsisit. Tässä tilanteessa kaikki olisivat siis ilmaisia eli ratkaisevaa ei olisi hinta. Käytettävis oleva kone olisi nykyaikainen eli nopea Core 2 Duo -prosessori, 4GB muistia, GeForce 8 tai Radeon HD -tason näytönohjain, tarpeeksi kovalevytilaa jne.

1) Windows XP
2) Windows Vista
3) Windows 7
4) Mac OS X 10.6
5) Ubuntu (8.04 - 9.10)
6) Jokin muu Linux jakelu
31241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Windows 7. Jos sitä ei olisi listassa, niin sitten ehkäpä Ubuntu 9.10. Jos sitäkään ei olisi, niin sitten ei mitään.

Äänestä
  • Ainoa järkevä valinta.

    Äänestä

  • Miksi Windows 7 ? Perustelujakin olisi hyvä kuulla eli miksi valitsemasi käyttöjärjestelmä vastaa tarpeitasi parhaiten tuosta listasta?

    Sellainenkin vielä että olisiko jokin vanhempi käyttisversio muutoin hyvä eli jos niitä tuettaisiin niin olisiko esim. Windows 98:ssa jotain hyviä puolia, siis käyttiksessä itsessään?

    Äänestä

  • PollerOne kirjoitti:

    Miksi Windows 7 ? Perustelujakin olisi hyvä kuulla eli miksi valitsemasi käyttöjärjestelmä vastaa tarpeitasi parhaiten tuosta listasta?

    Sellainenkin vielä että olisiko jokin vanhempi käyttisversio muutoin hyvä eli jos niitä tuettaisiin niin olisiko esim. Windows 98:ssa jotain hyviä puolia, siis käyttiksessä itsessään?

    Ja vielä voisi lisätä että mistä käyttisversiosta on jäänyt positiivisimmat mielikuvat, eli vaikka mainittua Windows 98:ia ei tueta enää niin oliko se omana aikanaan hyvä? Ensimmäinen oma kone jonka itse ostin sisälsi Windows 98:in ja se oli ensimmäinen käyttis jota pidemmän aikaa tuli käytettyä. Windows Vistasta selkeästi negatiiviset fiilikset kun taas Windows 7 lienee paras, voipi olla että Vistan paskuus loi kontrastia.

    Äänestä

  • PollerOne kirjoitti:

    Miksi Windows 7 ? Perustelujakin olisi hyvä kuulla eli miksi valitsemasi käyttöjärjestelmä vastaa tarpeitasi parhaiten tuosta listasta?

    Sellainenkin vielä että olisiko jokin vanhempi käyttisversio muutoin hyvä eli jos niitä tuettaisiin niin olisiko esim. Windows 98:ssa jotain hyviä puolia, siis käyttiksessä itsessään?

    on kaikkein toimivin kokonaisuus (paras ohjelmien toimivuus sekä ohjelmistovalikoima ja ohjelmien saatavuus). Ja Windows 7 on kohta "kaikkialla".

    Äänestä

  • Pollee kirjoitti:

    on kaikkein toimivin kokonaisuus (paras ohjelmien toimivuus sekä ohjelmistovalikoima ja ohjelmien saatavuus). Ja Windows 7 on kohta "kaikkialla".

    Ei Windows 7:ssa kyllä paras ohjelmien toimivuus ole. Monista ohjelmista joutuu käyttää vanhempia versioita kun Windowsversioiden bugien korjaamisesta kukaan ei maksa mitää. Noin esimerkiksi vaikka GIMP. Tai sitten on jotain säätöö oikoluvun kanssa kuten on OpenOfficella ja monet ohjelmistot käynnistyvät hitaammin Windows 7:lla kuin muilla merkeillä kun Windowsista puuttuu ohjelmien käyttämät kirjastot.

    Äänestä

Ihan sama mikä jakelu.

Äänestä

Yhtäkään mäcciä en ole testaillut joten sen valitsisin

Äänestä

Distro riippuu käyttötarkoituksesta.

Kaikki käyttöjärjestelmät/laitteistot ovat tuttuja ja käytössä Ubuntu 9.10, Debian ja Snow Leopard. Windowsin ja OS X:n tipauttaa pelistä onneton paketinhallinta. Onnistunut laitteen ja ohjelmiston kehitys kumminkin Applelta, sitä ei voi moittia ja kehitys menee koko ajan parempaan suuntaan. No unohdetaan kumminkin hardware.

Kumminkin ajattelen joustavuutta ja kuinka ohjelmistot kehittyvät käyttäjän kannalta.

Äänestä

se olla pitää

Äänestä

Windows 7

Äänestä

tietty sen jälkeen mäkki.

Perustelut: Turvallisuus ratkaisee

Äänestä

Windows 3.1 - Nostalgiaa :)
Windows 98SE - Kaverillani tässä tuli päivittäin siniruutu, minulla ehkä kerran kahdessa vuodessa. Paljon hyviä pelimuistoja.
Windows XP - Hyvä peruswindows
Windows Vista - Melko laimea päivitys
Windows 7 - PARAS käyttöjärjestelmä ikinä!
Mac OS X 10.5 - Hyviä uusia ominaisuuksia, vähän pelejä
Mac OS X 10.6 - Ei mitään uutta minulle edelliseen versioon nähden, selkeä pettymys.
Ubuntu 7.10 - Ei toiminut
Ubuntu 8.04 - Ei toiminut
Ubuntu 9.04 - Korruptoi asennuksessa kovalevyn eli paskin ikinä
Ubuntu 9.10 - Mokkula ei toimi joten melkoisen turha, ihan jees ulkoasu ruskeaksi
Mandriva 2009 Spring - Vaikea saada mitään toimimaan
DSLinux - Jaa varmaan ihan kiva jos jotain osais tällä tehdäkin
Kubuntu 7.10 - Ei toiminut
Kubuntu 8.04 - Ei toiminut
Kubuntu 9.10 - Tässäkään ei mokkula pelitä

Äänestä
  • W7, koska sille on eniten toimivia softia.

    Äänestä

  • Kovasti olet käyttänyt aikaasi eri Ubuntun versioiden ja muunnosten kokeilemiseen. Vinkkinä tulevaisuuden varalle, että jos Ubuntussa ei toimi jokin laite, se ei vuoren varmasti toimi Kubuntussakaan. Ne ovat käytännössä sama tuote, vakiona asennettu työpöytä ja ohjelmavalikoima vain vaihtelevat.

    Äänestä

  • UPDATE_9190661 kirjoitti:

    Kovasti olet käyttänyt aikaasi eri Ubuntun versioiden ja muunnosten kokeilemiseen. Vinkkinä tulevaisuuden varalle, että jos Ubuntussa ei toimi jokin laite, se ei vuoren varmasti toimi Kubuntussakaan. Ne ovat käytännössä sama tuote, vakiona asennettu työpöytä ja ohjelmavalikoima vain vaihtelevat.

    Näkeehän sen "tuloksista" ettei tämä trolli mitään ole kokeillut.

    Esim. Mandriva, jonka laitetuki oletuksena on yksi parhaista, pitää erikseen mainita. ;)

    Äänestä

  • Selvästi näitä hölmöläisiä jotka ei osaa ostaa yhteensopivaa konetta ja ymmärrä asentaa käyttistä riittävän valmiina. Kubuntu ja Ubuntu taas on täysin sama käyttis. Kubuntu vaan sattuu olemaan KDE työpöydällä ja siihen ei panosteta yhtään.

    Kannattaisi opiskella tietotekniikata perusteet.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Selvästi näitä hölmöläisiä jotka ei osaa ostaa yhteensopivaa konetta ja ymmärrä asentaa käyttistä riittävän valmiina. Kubuntu ja Ubuntu taas on täysin sama käyttis. Kubuntu vaan sattuu olemaan KDE työpöydällä ja siihen ei panosteta yhtään.

    Kannattaisi opiskella tietotekniikata perusteet.

    >...KDE työpöydällä ja siihen ei panosteta yhtään.

    Oletko itse Pentti vai kirjoitatko muuten vaan tahallaan tällaista?

    "Unohtuiko" että KDE:n budjetti on noin kaksinkertainen Gnomeen verrattuna?

    "KDE appears to have roughly twice the budget of GNOME..."
    http://www.linux-magazine.com/Online/Blogs/Off-the-Beat-Bruce-Byfield-s-Blog/How-GNOME-and-KDE-spend-their-money

    Äänestä

  • perusteet? kirjoitti:

    >...KDE työpöydällä ja siihen ei panosteta yhtään.

    Oletko itse Pentti vai kirjoitatko muuten vaan tahallaan tällaista?

    "Unohtuiko" että KDE:n budjetti on noin kaksinkertainen Gnomeen verrattuna?

    "KDE appears to have roughly twice the budget of GNOME..."
    http://www.linux-magazine.com/Online/Blogs/Off-the-Beat-Bruce-Byfield-s-Blog/How-GNOME-and-KDE-spend-their-money

    " "Unohtuiko" että KDE:n budjetti on noin kaksinkertainen Gnomeen verrattuna?"

    Olen tietoinen. Sillä vaan ei ole mitään merkitystä kun Canonical nappaa KDE:n suunnilleen sellaisenaan siihen Kubuntuun ja toimii sitten miten toimii.

    Tämä nyt on vähän sama juttu, että miksi GIMP toimii paremmin Ubuntussa kuin Windowsissa kun Ubuntussa jotain kiinnostaakin kuinka hyvin se toimii siinä ja sitä korjaa joku joka saa siitä rahaa ja bugeja nuollaan mutta Windowsbinääri väännetään sitten samoista sorsista ja tuupataan ulos ja toimii sitten miten toimii. Käytännössä Windowsilla pitääkin käyttää edellistä julkaisua johon on kaikki patchit tehty.

    Äänestä

6) Debian GNU/Linux

Äänestä

Varmaankin Ubuntu 8.04. On toimintavarma ja hyvät ominaisuudet, eikä tarvitse maksaa julkaisupäivityksistä.

Äänestä

4 ja 6

Äänestä

Windows 7 ilman muuta.

Äänestä

Näyttäs että Windows 7 on enemmistön valinta.

Äänestä

6)

Äänestä
  • Valitsisin tuossaKIN tilanteessa Linuxin. Joko se olisi Ubuntu tai sitten joku muu Linux.

    Itse ainakin miellän jo tehneeni tuon valinnan. Ei minulle Ubuntun valitseminen ole siitä kiinni että sen saa ilmaiseksi. Jos haluaisin esimerkiksi Windows 7 -version, ei se tosiaan olisi rahasta kiinni. Oma valintani perustuu siihen että mielummin työskentelen luotettavilla työkaluilla ja käytän aikani johonkin muuhun kuin järjestelmän korjailuun. Työskentelin 6 vuotta ohjelmistosuunnittelua tehden ja tuona aikana opin inhoamaan windowssin holhoavaa ja hankalaa käyttölogiikkaa. Linuxin kanssa olen jo kasvanut niin sivuiksi että en voisi kuvitella enää vaihtavani takaisin. Yhtään järkevää syytä windows-käyttäjäksi palaamiseksi en pysty keksimään kun kaikki hoituu Ubuntulla ja saan itse päättää juuri tismalleen millainen järjestelmä minulla koneellani on.

    Äänestä

Kotona Mac OS X Snow Leopard ja töissä XP. Toivottavasti piakkoin saan uuden työläppärin Win 7:lla.

Äänestä

Työnantaja maksaa. Tässä koneessa on openSUSE 64 bit hyötykäyttöön ja dualboottina Windows XP Pro, koska asiakkaillakin on. Syytön minä siihen olen...

Äänestä

Aito OS X tai jokin Linux jakelu, koska en sekaannu rikolliseen ohjelmistotuotantoon enkä varsinkaan tue sitä ostamalla sellaista tuotetta.
Lisäperusteluja profiilissani…

Äänestä
  • Amiga Os mikä lie = Siinä on nostalgiaa ja ihan kelpo käyttis.
    XP = Tämäkin piti kokea. Ei vain minun makuuni. Väitti mukana tullutta asennuslevyä piraatiksi, joten sai lähteä tämä käyttis. Viruksia ja haittaohjelmia.
    Ubuntu 8.04 = Gnome on sekava
    Kubuntu 8.04 = Täydellinen minulle. Kaikki toimii niin kuin pitääkin
    Kubuntu 9.10 = Toimii osittain ja vaikka toimisi täydellisesti, niin kaikki se mitä aikaisemmissa versioissa oli onnistuttu tekemään hyvin on tässä hajotettu täydellisesti.

    Äänestä

Windows 7 tai Mac OS X.

Linux-distroja tulee kans aina silloin tällöin kokeiltua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PollerOne kirjoitti:

Jos saisit valita yhden käyttöjärjestelmän näistä niin minkä valitsisit. Tässä tilanteessa kaikki olisivat siis ilmaisia eli ratkaisevaa ei olisi hinta. Käytettävis oleva kone olisi nykyaikainen eli nopea Core 2 Duo -prosessori, 4GB muistia, GeForce 8 tai Radeon HD -tason näytönohjain, tarpeeksi kovalevytilaa jne.

1) Windows XP
2) Windows Vista
3) Windows 7
4) Mac OS X 10.6
5) Ubuntu (8.04 - 9.10)
6) Jokin muu Linux jakelu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu