Munchenistä Garmisch-Partenkircheniin junalla

ahonenvoittaa

Olisi suunnitelmissa reissata 1.1.2010 Munchenistä GaPaan mäkihyppelyä katselemaan. Ilmeisesti Baijeri-lipulla pääsee ja hinta jotakuinkin 20e/hlö/päivä (eli kaksi henkilö edestakas 40e) - pitääköhän yhtään paikkaansa? Onko tietoa, miten täysiä nuo junat on tuolloin uudenvuodenpäivänä ja onko siellä mitään paikkalippusysteemiä? Voiko Baijeri-lipun ostaa vasta samana päivänä vai kannattaako jostain syystä hommata jo aiemmin? Matka GaPaan taitaa kestää noin 1,5 tuntia? Mitään muuta mitä kannattaisi ottaa huomioon? Jos löytyisi palstalta joku asiasta jotain tietävä.. :-)

3

2007

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eu01

      > Ilmeisesti Baijeri-lipulla pääsee ja hinta jotakuinkin 20e/hlö/päivä (eli kaksi henkilö edestakas 40e) - pitääköhän yhtään paikkaansa?
      No ei aivan niin. 20 euroa/hlö maksaa ns. Bayern Ticket Single. Jos matkustaa 2-5 henkilöä niin ehdottomasti kannattaa ostaa "normaali" Bayern Ticket (miniryhmälle), lipun hinta on tällöin 28 euroa (automaatilta), jolloin hinnaksi tulee alle 6 euroa/hlö/päivä, jos matkustaa 5. Lisätiedot englanniksi: http://www.bahn.de/international/view/en/prices/germany/laender_tickets.shtml tai saksaksi http://www.bahn.de/regional/view/regionen/bayern/freizeit/bayernticket.shtml

      > Onko tietoa, miten täysiä nuo junat on tuolloin uudenvuodenpäivänä ja onko siellä mitään paikkalippusysteemiä?
      Yhtä ICE-junaa lukuunottamatta, kaikki muut junat ovat ns. Regional-junia, niissä ei ole paikkavarausta. Huom! ICE:ssa (ainoassa, joka lähtee klo 8:46) ei voi käyttää Baijeri-lippua, kaikissa muissa kylläkin.
      Regional-junien lähdöt 1.1.2010 Münchenin Hauptbahnhofista:
      klo 6:30, sitten 7:32 ja tunnin välein tämän jälkeen: 8:32, 9:32, 10:32 jne. Matka kestää 1t. 25 min.

      > Voiko Baijeri-lipun ostaa vasta samana päivänä vai kannattaako jostain syystä hommata jo aiemmin?
      Voi toki, kannattanee kuitenkin hommata jo edellisenä päivänä, koska se on voimassa aamusta asti kaikissa ratikoissa, metrossa, busseissa ja S-Bahnissa Münchenissä. Tuskin hotellinne on aivan rautatieaseman vieressä. Huom! Lippu on voimassa myös Garmisch-Partenkirchenin linja-autoissa.

      Baijeri-lippu on voimassa koko Baijerissa, esim. Bodenjärven Lindauhun asti, jopa joillakin asemilla Itävallan puolellakin.

      • ahonenvoittaa

        Kiitoksia erittäin hyödyllisistä neuvoista!


      • Lisäys

        ICE pikajunissa ei myöskään ole paikkalippupakkoa, mutta joutuu maksamaan turhaan pikajunalisän vaikka seisoisi käytävällä vessavahtina...

        Kyllä pääse Itävallassa myös Salzsburgiin asti tietääkseni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      127
      5725
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2539
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2457
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      5
      2053
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1213
    6. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      8
      1022
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      57
      1016
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      892
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      815
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      795
    Aihe