Mitä täytyy tehdä jotta saisin tehtyä valokuvasta ristipistomallin? Klikkasin "File" > "Open" ja sieltä hain oman kansion, klikkaan sitä, ja kappas, mikä yllätys, tottakai valittaa "Hakuehtoja täyttäviä kohteita ei löytynyt", ja vittuako minä edes hain millään hakusanalla, mitä siis teen? Miksi tiedosto nimen vieressä näkyy PCStich Files ja sieltä voi valita eri vaihtoehdon? Turha tuollanen ohjelma kun ei ole yhdelläkään, siis ainoallakaan sivustolla täysin suomen, siis S-U-O-M-E-N kielisiä ohjeita tämän käyttöön. Että saisiko kerran edes vastauksia kysymykseeni, onko kenelläkään koskaan missään milloinkaan miten ollut PCStich ja miten olette itse käyttäneet? Siis pliiiisssss te ihmiset ketkä edes kehtaatte vilkaista tätä viestiä, VASTATKAA KERRANKIN! Miten joku täysin turhan päiväinen viesti voi olla suosituin ja luetuin, kun moni muu viestinm lähettäjä tarvitsisi paljon enemmän apua, kuin esim joku "Mitä ompelukoneita teillä?", en edes tiedä onko suosittu mutta näkyy tuolla niin ensimmäisenä tuli päähän kirjoittaa se.
PCStich APUA!!!
kyllästynyt odottaja
3155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No kokeilepa file ja import ja sieltä hakea se kuva!!! kannattais vähän tutkia ensin ohjelmaa ennen kuin tänne tulee huutamaan moneen eri paikkaan.
Taidat tosiaan olla aika epätoivoinen, joten englannintaitoisena kävin vähän googlella kaivelemassa apua. Varoitan kuitenkin, että kun en ristipistoile aktiivisesti enkä myöskään käytä Windows-käyttöjärjestelmää, niin en ole itse tuota ohjelmaa koskaan ostanut, eli tämä menee nyt ihan teoriatasolla.
Menoa vähän haittaa sekin, että et kerro, mikä PCStitchin versio sinulla on käytössä: Standard vai Pro? Oletin sitten, että halvempi Standard-versio (uusinta mallia), toivottavasti meni oikein... [Näyttää itse asiassa olevan sama molemmilla, jos nyt arvasin oikein tuon toiminnon.]
Ensimmäinen ongelma sinulla on luultavasti väärä komento:
Komentoa Open/Avaa käytetään kaikissa ohjelmissa ohjelman itsensä tekemien tiedostojen lukemiseen. Eli siis jos sinulla olisi jo PCStitchillä tehty malli, sen saisi Open-komennolla auki. Mutta Open-komentoa käyttämällä näkee vain ne tiedostot, jotka ovat PCStitchin omassa tiedostomuodossa ja jos sinulla ei niitä vielä ole, niin et tosiaan näe kansiossa mitään.
Vertailun vuoksi: Jos teet tekstinkäsittelyohjelma Wordilla tiedoston, sen saa myöhemmin näkyviin Open/Avaa-komennolla. Sen sijaan jos haluat tuoda Word-asiakirjaan valokuvan, ei Open/Avaa-toimikaan vaan pitää sanoa Insert/Tuo (tai Liitä, mitä lienee suomeksi).
Vastaavasti kuvan tuominen mallin pohjaksi tapahtuu PCStitchissä komennolla Import eli suomeksi "Tuo". Kuva ei ole malli vaan siitä tulee sellainen pienen työn jälkeen ja sitten voit tallentaa sen PCStitch-muotoon ja myöhemmin avata Open-komennolla.
PCStitchissä näyttäisi olevan ohjattu tuontikomento eli kun olet sanonut Import, ohjelma auttaa eteenpäin. Tässä yksi mallisivu siitä, mitä voi tehdä: http://www.pcstitch.com/PCSStandard/Features/Import/Import.aspx
Selecting = (kuvan) valinta; kaikki normaalit kuvamuodot taitavat kelvata
Cropping and Erasing = (kuvan) rajaaminen, (alueiden) pyyhkiminen
Pick Your Project Size = määritä ristipistotyön koko (pistoina, siis)
Select the type of floss = valitse langan tyyppi (ilmeisesti DMC/Anchor jne); samalla valitaan myös käytettävien värisävyjen määrä
Tuon kaiken jälkeen näet vielä mallin esikatselukuvan ennen kuin napsautat Finish-nappulaa saadaksesi mallikuvan ruudulle. Muista tallentaa se tässä vaiheessa Save-komennolla!
...eli nyt vain kokeilemaan Import-komennon toimintoja... Jos tässä nyt pitää arvata, niin etsisin kyseistä komentoa ensisijaisesti File-valikosta, toissijaisesti Tools-valikosta ja kolmanneksi Edit-valikossa, joissain niistä se varmasti on.
Varsin erinomainen aputeksti! Suosittelen.