Kenellä on kokemuksia saunan muotolauteista? Selailin netistä ja ainakin yksi valmistaja niitä tekee, hintaan; yhden seinän malli n. 1,3m=700-800€! Onko kukaan tehnyt itse näitä?
Tehdasmallissa istutaan aika pystyasennossa ja ehkä säädettävyyskin voisi olla paikallaan.
Muotolauteet
3
1262
Vastaukset
- muoto
Itse otin www.lumilaude.fi ja menee lauteelle pitkäkseen niin ei ole liian pystys
- jooojjosj
Hinta on ihan normaaliluokkaa. Muotolauteita on kohtuu vaika tehdä itse jos tekee samalla tavalla kuin valmiit. Niissä on tukirunko metallista hitsattu kaarikappaleista. Jos osaa hitsailla ja saa valmiista kopioitua mitat niin mikä ettei.
Muoti on ajannut muotolauteiden ohi ja harvekseltaan enää laitetaan. nyt on nämä kaikki harviat ja muutvalmis systeemit muotia.- Saunottelija
Kaikenlaisia rahastuskonsteja on noissa lauteissakin. Ittellä on muotolauteet saunassa mutta ne on edellisen asunnonomistajan laittamat. Itte en tuommosiin laittais rahojani. Jumalattoman hankalat on muotoluteet muute pestäkin! Mökille laiton ihan perinteiset suorat lauteet ja normikiukaan enkä mitään kivillä täytettyä kanakoppia keskelle saunaa! Ei siitä suomalaisesta saunasta tule Gallialaista kylpylää vaikka holvikaaria sinne väännätte! Sauna on aina sauna eli älkää ny laittako tuhansia euroja johonkin kiilanmuotoon sahattuihin puupalikoihin. Nehän on jätepuusta tehtyjä höylättyjä pilkkeitä naulattuna vanerisoiroihin tai ruuvvattuna peltiliuskoihin ja hullut suomalaiset maksaa hirveetä ylihintaa moisesta! Haapalankusta ne kommeimmat lauteet tulee!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1585462
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413283- 2543208
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?442698- 361844
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?271625Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411586- 161457
- 231447
- 241347