Onko joku ollut työharjoittelussa japanissa? Voisko saada tietoa, mikä puhelin toimii ja minkälainen pankkikortti käy.ja muutenkin onko turvallinen paikka sekä mitkä rokotukset kannattaa ottaa.
Kaikki tieto olisi kiva saada niiltä joilla on ollut matka kokemusta japanista.
JAPANI
5
927
Vastaukset
- FinNippon
Puhelin toimii, jos on 3G, GSM-laitetta ei kannata ottaa mukaan. Voit myös hankkia prepaid-liittymän jos oleskelet hieman pidempään (siihen muistaakseni vaadittiin Alien Registration Card, jonka hankinta on pakollinen yli 90 päivää kestävillä matkoilla). Voit tarkistaa omalta operaattoriltasi onko heillä roaming-sopimuksia japanilaisten operaattoreiden kanssa (Au, DoCoMo, SoftBank (ent. Vodafone Japan) ovat suurimmat).
Postikonttoreiden sekä joidenkin tavaratalojen/konbinien automaateista voi nostaa käteistä ainakin VISA-kortilla. SevenElevenin kaupoista onnistuu ainakin. Pankkien yhteydessä olevat automaatit hyväksyy yleensä vain paikallisten pankkien kortit. Visa-Electronin toimivuudesta liikkuu kahdenlaisia juttuja, toiset väittää, että toimii ja toiset ei. En ole omaani kokeillut... Japani on pitkälle käteisyhteiskunta ja luottokortilla maksaminen ei onnistu läheskään kaikissa liikkeissä.
En tiedä minnepäin Japania olet menossa, mutta isoimmissa kaupungeissa kannattaa hankkia julkisilla liikkumiseen ladattava kortti mikäli niitä vähnkään enemmän tarvitsee käyttää. Tokiossa joko Pasmo tai Suica, muilla alueilla on omia vastaavia tarjolla. Ne toimivat maksuvälineenä paitsi junissa/metrossa ja busseissa, myös monissa pikkukaupoissa, etenkin asemien tuntumassa.
Pakollisia rokotuksia Japaniin ei ole, monet ottavat Japanin aivokuume -rokotuksen ja joskus Hepatiitti-rokotteen. Tosin näille on tuskin tarvetta, ellet aio viettää pitkiä aikoja maaseudulla.
Japani on turvallinen paikka, esim. Tokio on turvallisempi kuin monet muut suurkaupungit. Rikollisuutta kuitenkin on ja ikäviä asioita joskus tapahtuu, joten normaali perusvarovaisuus ja terveen järjen käyttö on sallittua.- 2010 japani
Kiitos tämä antoi jo paljon tietoa, matkan kohteeni on Tokio 5 viikkoa
- MPT
Kannattaa hommata Japan Rail Pass-junapassi, jonka ostoon oikeuttava voucher tulee hankkia jo Suomesta. Junapassin hankinta kannattaa, jos aikoo tehdä Japanissa enemmän kuin yhden pidemmän junamatkan. Japan Rail Passilla voit käyttää rajattomasti JR:n eli Japanin valtion rautateiden palveluita sen voimassaolon ajan.
Lisä tietoa junapassista löytyy: www.japanrailpass.net.
Tutustu myös www.hellodamage.com sivustoon. Löytyy hyvä lista pienistä mutta tutustumisen arvoisista kaupoista ja muista kohteista.- MPT
Meinasin ihan unohtaa että www.hellodamage.com:sta löytyy tokyo tour guide. Ja ÄLÄ osta turisteille tarkoitettuja karttoja, koska niissä ei ole katunumeroja eikä tarkkoja osoitteita vaan hommaa TOKYO METROPOLITAN ATLAS (auttaa niin perkeleesti tokiossa liikkumisessa)
- japani2016
Tokiossa, Osakassa ja Kiotossakin on Seven Eleveneiden lisäksi Family Mart kauppoja, joista useissa onnistuu Visalla ja osassa Visa Electronilla nosto. Tietysti erästä menee nostopalkkio.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait222997- 392587
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381453- 841340
- 631241
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40989Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124883- 32806
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi27645Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan59611