Valokuvien pienentäminen

Laitoin digikameralla koneelleni (Windows XP) kuvia mutta nyt en saa niitä pienennettyä 50%.
Mitenkä löytyy se kohta josta pienennetään? Onko joku asetus tai ruksi joka pitää laittaa että onnistuu?
Hiiren oikealla puolella klikkailin kuvan päällä mutta en osaa löytää otsikkojen alta kohtaa josta pienennys onnistuu.
13153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

  • ..mutta mihinkähän se sijoittui.. ei löydy hiiren kakkospainikkeen alta..

    Äänestä

  • ei onnistu kirjoitti:

    ..mutta mihinkähän se sijoittui.. ei löydy hiiren kakkospainikkeen alta..

    Missä koetat? Ei kuvan päällä, vaan sen kuvatiedoston, jonka olet koneellesi tallentanut. 'Resize pictures' pitäisi tulla valikkoon.

    Äänestä

elikkä onko tarkoitus tehdä puolet pienempi resoluutiossa vai paljon vie tilaa kiintolevyllä.

Äänestä
  • .. tehdä huutonetissä kauppaa ja laittaa sinne kauppakohteeseen pienennetyt kuvat.

    Äänestä

  • ei onnistu kirjoitti:

    .. tehdä huutonetissä kauppaa ja laittaa sinne kauppakohteeseen pienennetyt kuvat.

    kuin katsellessa.
    Huom. nettikäytössä on kyse kuvan tiedostokoosta, eikä kuvan ulkomitoista. Tämä sekoitetaan säännönmukaisesti.

    Kuvien koon muuttaminen tallennukseen tehdään melkeinpä millä vain kuvankäsittelyohjelmalla.
    Helpoin konsti on säätää kameransa etukäteen, jos kuvat on tarkoitettu nettiin.
    3 megapikselin tarkkuudella tulee yleensä riittävän pieniä nettikäyttöön, mutta tarkkuudessa ei ole mitään silminhavaittavaa eroa.
    Kameroiden megapikselijahti tarkkuudessa on mennyt älyttömyyksiin. 8 ja 10 megapikseliä kamerassa on tavikselle hömppää, kun ei kukaan kuvistaan tee seinäsuurennoksia.
    Samaan aikaan kameroiden digizoom on hanurista...

    Äänestä

Toistaitoiselle parempi vaihtoehto on valita jo kamerassa sopiva kuvakoko, niin kuvaa ei tarvitse enää käsitellä millään lailla tietokoneessa.

Äänestä
  • ..systeemi ei huoli sinne kuin pienennettyjä kuvia.

    Äänestä

  • ei onnistu kirjoitti:

    ..systeemi ei huoli sinne kuin pienennettyjä kuvia.

    Taidat olla liian tyhmä koko nettiin.

    Äänestä

  • ei onnistu kirjoitti:

    ..systeemi ei huoli sinne kuin pienennettyjä kuvia.

    että kyse on kuvan TIEDOSTOKOON muuttamisesta, eikä pelkän kuvan koon muuttamisesta, kuten se aina väärin ymmärretään.
    Irfanwiev-ohjelmalla voi kuvan tiedostokokoa muuttaa vaikka prosenttisuhteessa.
    Tai ota uusi kuva sen jälkeen kun olet säätänyt kameran tarkkuuden alas.

    Äänestä

  • old_profile_26342 kirjoitti:

    Taidat olla liian tyhmä koko nettiin.

    olla vuoden tyhmin kysyjä, ei tajua vaikka käsketään käyttämään image resizeria, pienentämään kuva jo kamerassa, no tajuaiskohan jos sen käskee asentaa joku kuvankäsittelyohjelma. Ei varmaan tajua, kai se sentään tajuaa miten päin kameralla otetaan kuvia...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei onnistu kirjoitti:

Laitoin digikameralla koneelleni (Windows XP) kuvia mutta nyt en saa niitä pienennettyä 50%.
Mitenkä löytyy se kohta josta pienennetään? Onko joku asetus tai ruksi joka pitää laittaa että onnistuu?
Hiiren oikealla puolella klikkailin kuvan päällä mutta en osaa löytää otsikkojen alta kohtaa josta pienennys onnistuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu