Mikä on kristillisyytemme tila nykyisin?
Tätä on puitu useissa seurapuheissakin, mutta jotenkin on jäänyt hämärän peittoon se, että onko se oikeasti kovinkaan hyvä tällä hetkellä. Ainakin kiertävät puhujat muistavat mainita aina eriseurojen hengistä yms.
Viimeaikoina olen pistänyt merkille, kuinka useasti puhujat ottavat esille ilmestyskirjan tekstejä. Onko lopunajat edessä. Miten käy kristillisyytemme? Ehtiikö tapahtua uusia hajaannuksia?
Entä antaako Jumala satavien pilvien levätä täällä Pohjolassa, vai siirtääkö se pian ne pois?
Nämä asiat ovat erityisesti viime aikoina mietityttäneet mua aikalailla..
Kristillisyyden tila?
35
519
Vastaukset
- Äitiliini**
että kristillisyyden tila on tällä hetkellä parempi kuin koskaan.
Jotkut kristilliset seurakunnat tosin käyttävät energiaansa ja aikaansa kristittyjen lokeroimiseen eri "seuraisiksi" eikä ilosanoman julistamisessa kaihdeta ensimmäisen kiven heittoa. Tällaiset kivenheittoon keskittyneet kristilliset seurakunnat ovat kuitenkin marginaaliryhmiä ja niissä uskotaan kuitenkin samaan Jumalaan ja eletään iankaikkisen elämän toivossa. Siksi en usko, että heidän toiminnastaan on suurempaa Ilosanoman ja armon vastaista haittaa. - Äitiliini**
On todella kurja kuulla "mietiskelijä", että teidän seuroissanne kiertävät puhujat AINA muistavat mainita eriseurojen hengistä yms. ja että MERKILLEPISTÄVÄÄ seuroissanne on ilmestyskirjojen tekstien lukeminen ja analysointi sekä lopunajalla pelottelu.
Eikö kristityt voisi käyttää aikaansa ja energiaansa paremmin? - keimola
että pidä ajatella että elävä kristillisyys säilyy paikallaan jatkuvasti. ei ole enään saksamaalla juuri nimeksikään uskovaisia. lähimmäisiä voi ja kannattaa lähestyä uskon kysymyksillä.
- Äitiliini**
lähimmäisiä voi vain lähestyä ja kannattaa lähestyä uskon kysymyksillä... Riippuu varmasti siitä, ketä ihmistä on lähestymässä ja kuinka pitkällä tämä ihminen on ajattelussaan "uskon tiellä".
Se kuulostaa vain liian laimealta, kun kyseessä on valtava ja ihmiselle käsittämätön Ilosanoma Jumalan armosta.
- lämpimässä
Päivämies-lehdessä 4.11.2009 on juttu entisten SRK:n johtokunnan jäsenten kokoontumisesta. Sen mukaan kristillisyydessä ”on työn ja rauhan aika”. ”Keskustelussa käytettyjen puheenvuorojen pääviesti oli myönteinen. Tietenkin on ilmiöitä, jotka aiheuttavat huolia, mutta niin on taistelevassa seurakunnassa aina ollut."
"Kun elävää kristillisyyttä saa tarkastella pirtin lämpimässä armosta uskoen eikä syntitaakan alta oven suusta, näkyy perheen sisällä vallitseva rauha ja rakkaus. Jumalan lapset haluavat uskoa ja kilvoitella. Se näkyy muun muassa ahkerana seuroissa käymisenä. Puheenvuoroissa todettiin, että nyt on aika kuuluttaa epäileville ja kyseleville raamatullista uskon saarnaa.”- Äitiliini**
Nyt on työn ja rauhan aika.
Kristityt haluavat uskoa ja kilvoitella ja tarkastella kristillisyyttä armosta uskoen.
Miksi joissain seurakunnissa aikaa ja energiaa käytetään ei-rakentavalla tavalla esim. lopun ajoilla pelottelulla sekä lokeroimalla Jumalan lapsia eri seuraisiksi, kuten "mietiskelijä" kokee omassa seurakunnassaan tapahtuvan? - Nikkarin poika
Äitiliini** kirjoitti:
Nyt on työn ja rauhan aika.
Kristityt haluavat uskoa ja kilvoitella ja tarkastella kristillisyyttä armosta uskoen.
Miksi joissain seurakunnissa aikaa ja energiaa käytetään ei-rakentavalla tavalla esim. lopun ajoilla pelottelulla sekä lokeroimalla Jumalan lapsia eri seuraisiksi, kuten "mietiskelijä" kokee omassa seurakunnassaan tapahtuvan?Mutta seurakunnat pysyy seurakuntina kuitenkin; emme halua samaistua kirkollisiin emmekä varsinkaan hellareihin !!!
- Äitiliini**
Nikkarin poika kirjoitti:
Mutta seurakunnat pysyy seurakuntina kuitenkin; emme halua samaistua kirkollisiin emmekä varsinkaan hellareihin !!!
halua samaistua kirkollisiin seurakuntiin tai vaikkapa hellareihin? Puhutaanko teillä seuroissa näin ajattelemaan, siis ajattelemaan muita Jumalan lapsia vastaan? Jos puhutaan, miksi puhutaan? Miksi energiaa käytetään näin ei-rakentavalla, vaan pikemminkin hajoittavalla tavalla? Mitä hyötyä siitä on? Toivooko Taivaan Isä maan päälle tällaista kristillisyyttä?
Ollaanhan näissä seurakunnissa saman armollisen Jumalan lapsia ja eletään yhtä lailla iankaikkisen elämän toivossa. Onko joidenkin uskovaisten mielestä kurjaa, jos Jumalan armosta on osallisena muutkin kuin heidän seurankuntansa? - avakas
Äitiliini** kirjoitti:
halua samaistua kirkollisiin seurakuntiin tai vaikkapa hellareihin? Puhutaanko teillä seuroissa näin ajattelemaan, siis ajattelemaan muita Jumalan lapsia vastaan? Jos puhutaan, miksi puhutaan? Miksi energiaa käytetään näin ei-rakentavalla, vaan pikemminkin hajoittavalla tavalla? Mitä hyötyä siitä on? Toivooko Taivaan Isä maan päälle tällaista kristillisyyttä?
Ollaanhan näissä seurakunnissa saman armollisen Jumalan lapsia ja eletään yhtä lailla iankaikkisen elämän toivossa. Onko joidenkin uskovaisten mielestä kurjaa, jos Jumalan armosta on osallisena muutkin kuin heidän seurankuntansa?Sama lähde kahdenlaista vettä sekä makeaa että karvasta !!!
- nenäkäs .
avakas kirjoitti:
Sama lähde kahdenlaista vettä sekä makeaa että karvasta !!!
vuotaa sitä karvasta vettä, tai onko peräti kusta
- avakas
nenäkäs . kirjoitti:
vuotaa sitä karvasta vettä, tai onko peräti kusta
Kusilähteitä; sibustakai mahtavaa !!!
- eväkäs
avakas kirjoitti:
Kusilähteitä; sibustakai mahtavaa !!!
täynnä sitä itseään ei edes oikeinkirjoitus suju
- avakas
eväkäs kirjoitti:
täynnä sitä itseään ei edes oikeinkirjoitus suju
Että sinulla on niin vaikeaa !!!
- Nikkarin poika
Kun kuuntelee saarnaa ja saarnaaja puhhuu kuin itselleen; siitä kuinka ei tulisi tehdä, ja hän tekee sitä koko ajan...
- arvolan peräläinen
1970-luvulla elettiin lopun aikoja. Viimeiset valonsäteet loistivat Sievin peltoaukealla. Sitten koitti työn aika. Jumala herätti uskottomia kuolleesta tilasta elävään uskoon mm. Venäjällä. Tosin useimmat Venäjän uskovaiset myöhemmin 2000-luvulla osoittautuivat isoesikoisten eriseuran kannattajiksi.
Nyt eletään taas lopun aikaa: lainaillaan ja selitetään Ilmestyskirjaa. On taas lopun ja erehtymättömän seurakunnan aika.- Äitiliini**
on että tuota "lopun aikaa" on vietetty kautta ihmiskunnan historia. Voihan sitä kristitty tietty silläkin lailla aikaansa viettää...
- Nikkarin poika
Lukea ajan merkkejä; Vaikka niin luulisimmekin !!!
- voitanen tulkita
Nikkarin poika kirjoitti:
Lukea ajan merkkejä; Vaikka niin luulisimmekin !!!
myös siten että täällä me "kukin olemme aikamme lapsia" ja tästä paljolti johtuu meidän jokaisen käytös ja ystäväpiiri.
- Vai kuinka
olivat menneet sellaiseen...
Olivatko he olleet ennen vanhoillislestadiolaisia? - tärähtänyt
Äitiliini** kirjoitti:
on että tuota "lopun aikaa" on vietetty kautta ihmiskunnan historia. Voihan sitä kristitty tietty silläkin lailla aikaansa viettää...
Päivämiehessä oli erityisen paljon lopun aikaa korostavia kirjootuksia pitkin 70-lukua. Samaa lopun ajan tuntua oli myös saarnoissa. Sitten tuo lopun haikailu loppui ja Päivämiehessä kerrottiin että onkin työn aika. Työ seurasi loppua. Mentiin siten väärässä järjestyksessä. Eikö työn ajan tulisi olla ensin ja sitten vasta lopun?
- O.V.
= Raamatun vastaisia valheoppeja opetetaan ja ollaan tavallaan saatananpalvojia.
- veli.vapaa
pelkästään uskonnollisuutta, eikä sillä ole välttämättä mitään tekemistä Jeesuksen opettaman evankeliumin kanssa.
- Karitsa**
ja myös "hoitomies" voi edelleen olla uskomassa, vaikkei ole pahoja tekojaan koskaan pyytänyt anteeksi.
- Uskovainess.
Karitsa** kirjoitti:
ja myös "hoitomies" voi edelleen olla uskomassa, vaikkei ole pahoja tekojaan koskaan pyytänyt anteeksi.
Armon evankeliumissa annetaan aivan kaikki synnit anteeksi Herran Jeesuksen nimessä ja veressä!
Ei sinun tarvitse ruveta joka ikistä syntiä erikseen pyytelemään anteeksi.
Kun sinulle saarnataan kaikki synnit anteeksi, sinulla on myös lupa uskoa todella siihen, että ne kaikki synnit pyyhitään pois. - .
Uskovainess. kirjoitti:
Armon evankeliumissa annetaan aivan kaikki synnit anteeksi Herran Jeesuksen nimessä ja veressä!
Ei sinun tarvitse ruveta joka ikistä syntiä erikseen pyytelemään anteeksi.
Kun sinulle saarnataan kaikki synnit anteeksi, sinulla on myös lupa uskoa todella siihen, että ne kaikki synnit pyyhitään pois.Ei syntien pois pyyhkiminen tarkoita, että pahan tekijän ei tarvitsisi pyrkiä korjaamaan asioita sen kanssa, jolle on tehnyt pahaa.
Kristitty on “henkilö, joka tunnustaa uskoa Jeesukseen Kristuksena tai uskoa Jeesuksen opetuksiin perustuvaan uskontoon. Hän tunnustaa Jeesuksen Herrakseen ja SEURAA HÄNTÄ, ja TUNNUSTAA SUULLAAN HÄNET HERRAKSI.
Sana ”kristitty” esiintyy Uudessa testamentissa kolme kertaa (Apt. 11:26; Apt. 26:28; 1 Piet. 4:16). Jeesuksen Kristuksen seuraajia kutsuttiin ensimmäisenä kristityiksi Antiokiassa (Apt. 11:26), koska heidän käytöksensä, toimintansa ja puheensa olivat kuin Kristuksen. Kirjaimellisesti sana ”kristitty” tarkoittaa “Kristuksen puolueeseen kuuluva” tai “Kristuksen seuraaja”.
Valitettavasti ajan myötä sana "kristitty" on menettänyt suuren osan merkityksestään, niin että sitä käytetään usein henkilöstä, joka on uskonnollinen tai jolla on korkeat moraalikäsitykset ulospäin, näin ollen lahkot ovat varastaneet sitä itselleen, sen sijaan että hän olisi todellinen uudestisyntynyt Jeesuksen Kristuksen seuraaja. Monet ihmiset, jotka eivät usko ja luota Jeesukseen Kristukseen pitävät itseään kristittyinä vain siksi, että he käyvät kirkossa tai asuvat "kristityssä" maassa. Mutta kirkossakäynti, huonompiosaisten auttaminen tai se, että olet kunnon ihminen, ei tee sinusta kristittyä. Kuten eräs evankelista kerran totesi: “Kirkossakäynti ei tee kenestäkään kristittyä yhtään sen enempää kuin autotalliin meneminen tekee kenestäkään autoa.” Seurakunnan jäsenyys, säännöllinen osallistuminen jumalanpalveluksiin ja lahjoitukset seurakunnan työhön eivät voi tehdä sinusta kristittyä.
Raamattu opettaa, että tekemämme hyvät työt eivät voi tehdä meitä Jumalalle kelpaaviksi. Tiitus 3:5 kertoo, että “hän pelasti meidät, ei meidän hurskaiden tekojemme tähden, vaan pelkästä armosta. Hän pelasti meidät pesemällä meidät puhtaiksi, niin että synnyimme uudesti ja Pyhä Henki uudisti meidät.” Kristitty on siis joku, joka on SYNTYNYT UUDESTI Jumalan vaikutuksesta (Joh. 3:3; Joh. 3:7; 1 Piet. 1:23) ja uskoo ja luottaa Jeesukseen Kristukseen. Ef. 2:8 sanoo: “ Armosta Jumala on teidät pelastanut antamalla teille uskon. Pelastus ei ole lähtöisin teistä, vaan se on Jumalan lahja.”
Todellinen kristitty uskoo ja luottaa Jeesukseen Kristukseen ja siihen tosiasiaan, että Hän kuoli ristillä sovittaakseen synnit ja nousi ylös kolmantena päivänä. Joh. 1:12 kertoo: “Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi oikeuden tulla Jumalan lapsiksi, kaikille, jotka uskovat häneen.” Todellisen kristityn tuntomerkki on rakkaus toisia kohtaan ja kuuliaisuus Jumalan Sanalle (1 Joh. 2:4; 10). Todellinen kristitty on tosiaankin Jumalan lapsi, osa Jumalan todellista perhettä, ja hänelle on annettu uusi elämä Kristuksessa.
Joten uskovainen on kuten uskomassa oleva vain USKON HARJOITTAJA. Heiltä, kuten VL;liltä uupuu TÄYSIN KRISTRSUEN SISÄINEN TUNTEMINEN, JA HE EIVÄT OLE KRISTITTYJÄ, ainoastaan uskomassa.Karitsa** kirjoitti:
ja myös "hoitomies" voi edelleen olla uskomassa, vaikkei ole pahoja tekojaan koskaan pyytänyt anteeksi.
uskoo Jumalaan, mutta ei Jeesuskeen Hänen Herranaan.
Yhteyksiä löytyy.- avakas
Karitsa** kirjoitti:
ja myös "hoitomies" voi edelleen olla uskomassa, vaikkei ole pahoja tekojaan koskaan pyytänyt anteeksi.
Voi; mutta toinen asia on sitten mitä ja miten !!!
HOitomies HS oli ainakin sellainen josta en ottaisi kiinni etes pihdein kanssa !!! - niinnnnonnn
avakas kirjoitti:
Voi; mutta toinen asia on sitten mitä ja miten !!!
HOitomies HS oli ainakin sellainen josta en ottaisi kiinni etes pihdein kanssa !!!heikki saari oli uskovainen puhuja veli,, ja pääsi toivomaansa jumalan kansan lepoon syntinsä anteeksi,, uskoneena.. lopeta jo sinä vakas tuo kuolleiden pilkkaaminen,, sinusta tullaa tekemään rikos ilmotus jos ei tuo lopu.
- lopussa olla
niinnnnonnn kirjoitti:
heikki saari oli uskovainen puhuja veli,, ja pääsi toivomaansa jumalan kansan lepoon syntinsä anteeksi,, uskoneena.. lopeta jo sinä vakas tuo kuolleiden pilkkaaminen,, sinusta tullaa tekemään rikos ilmotus jos ei tuo lopu.
vl-uskovainen ja korjata virheensä koko maan laajuisesti jota SRK ei sallinut - sehän olisi myöntänyt jumalanvaltakunnan ja sen huoneenhallituksen olleenki erehtyvä - lahko olisi hajonnut jo silloin eikä vasta nyt
- maailman pölijin ihm
lopussa olla kirjoitti:
vl-uskovainen ja korjata virheensä koko maan laajuisesti jota SRK ei sallinut - sehän olisi myöntänyt jumalanvaltakunnan ja sen huoneenhallituksen olleenki erehtyvä - lahko olisi hajonnut jo silloin eikä vasta nyt
On aivan selvää, että vl-liikkeen eräiden johtavien saarnaajien erityiskorostukset jyrkentyivät erityisesti 70-luvulla ja veivät liikettä aivan uuteen suuntaan. Myöhemmin otettiin sitten takapakkia sen jälkeen kun eräitä "pylväitä" oli laitettu "istumaan". Pylväitä kiellettiin kuitenkaan lähtemästä kiertämään ympäri Suomea ja purkamasta hoitokokoustoimiaan. Perääntymistä jarrutti myös kiusallinen oppi erehtymättömästä seurakunnasta, josta ei voitu luopua.
Vl-liikkeen oli ja on peräti mahdotonta myöntää eri aikojen erityiskorostuksiaan, koska niistä perääntyminen aiheuttaisi "turhaa" levottomuutta. Näinhän uhkasi käydä esimerkiksi kysymyksessä koulu-tv:stä, jossa otettiin 1980-luvulla eri linja kuin edellisellä vuosikymmenellä. Savela ja kumppanit joutuivat selittelemään, ettei linjanmuutosta ollut tapahtunut, vaikka olikin.
Samassa tilanteessa ollaan nyt. Ehkäisy onkin tietyissä tapauksissa sallittua (äidin heikko terveys), kun ennen ehkäisy oli kaikissa muodoisasaan kadottava synti.
Silti monet vl-liikkeen päätökset saattavat olla perustavanlaatuisessa ristiriidassa keskenään. Eräällä tavalla esim. v. 1909 päätökset ovat nykyistä seurakuntaoppia vastaan. Onneksi nykynuoret eivät juuri menneestä tiedä eivätkä piittaa, vaan ovat "päivän lapsia" erehtymättömässä ja aina oikeaassa olevassa seurakunnassa, josta on ennustetukin Sakarja 6:8:ssa.
Heille Jeesus on vain synnin pois pyyhkiä, ainoastaan tätä.
Mutta meille kristityille taas Jeeus sovitti ristillä lain, joka on huomattavasti enemmän.
Hän sovitti myös meidän sairaudet ja pahat teokoome, mutta vaikuttaa että ei lelstadilisille, sillä heille Hän sovitti vain synnin.
Siksi VL;t ovat niin ilkeitä ja epärehellisiä.- menee hyvin
ja se seuraa aikaansa - sen sijaan vl-lahko hoippuu hajoamisen partaalla sisäisten valtataistelujensa keskellä kun huru-ukot istuvat kuin tatit 70-luvulla uusine hoitokokouksineen
- avakas
Toivon totisesti että lueskelevat juuri minun kirjoituksiani avioerosta !!!
- Äitiliini**
kanssasi samaa mieltä. Kristinuskolla menee hyvin ja voimme olla siitä kiitollisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2325807Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.394658KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104266Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123011Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1182964Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,732443Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1212396Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1891648- 461629
Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna
Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:231286