Puutalon kestävyys

Puutalo??

Ajattelin rakennuttaa puutalon, mutta huolestuttaa puutalon kestävyys ja jälleenmyyntiarvo. Katsoin etuovi.comista vanhoja puutaloja (80-90 -luvulla valmistettuja) ja huomasin, että osa oli erittäin huonossa kunnossa. Siis alle
20 -vuoden ikäisiä taloja! Lisäksi mietityttää puutalon maalaus, jos 7-10 vuoden välein tarvitsee maalata.

Kuinkahan kauan tuollainen "Avaimet käteen" talo kestää? Onhan niitä toisaalta vanhoja puutalojakin olemassa, melko siisteinä. Voiko puutaloa korjata? Esim. ulkoverhousta ym.?

Entäs jälleenmyyntiarvo esim. 20-vuoden kuluttua verrattuna kivitaloon?

4

3062

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemus-K

      Puutalon julkisivujen kestävyyteen vaikuttavat hyvin monet seikat, alkaen suunnittelusta, rakentamisesta sekä materiaaleista ja jatkuen huoltoon, ilmastoon, maaleihin yms. Ensiarvoisen tärkeää puutalon julkisivun kestävyyden kannalta on se että talossa on riittävän suojaavat räystäät ja korkea sokkeli. Säärasitukset ja maasta roiskuva vesi pilaavat muuten hyvän julkisivun hyvin nopeasti. Myös puuverhouksen taustan hyvä tuuletus on tärkeää. Lisäksi kannattaa valita riittävän paksu julkisivulauta (esim. 28 mm) eikä vain noita halvempia 18-22 millisiä. Hyväkuntoinen julkisivulauta voidaan maalata vaikka kuinka monta kertaa, lahonnut ja haperoitunut on aina vaihtokunnossa.

      Puujulkisivua voi siis korjata ja huoltaa - itse asiassa sitä nimenomaan pitää huoltaa ja korjata säännöllisesti. Pienet lohkeilleet kohdat paikkamaalateen ennenkuin vaurio on liian iso, korjataan räystäitä tai muita paikkoja jos huomataan että vesi pääsee kastelemaan liikaa julkisivua, huolehditaan pellitysten kunnosta yms.

      Näistä syistä minusta puutalon arvo ja sen säilyminen riippuu nimenomaan siitä miten hyvin sitä on hoidettu ja huollettu. Rapistunut julkisivu kertoo piittaamattomuudesta myös muussa talonpidossa. Ja tämä sama koskee myös kivitaloa. Liika säärasitus voi pilata myös rapatun julkisivun nopeasti ja vauriot on korjattava ripeästi etteivät ne laajene.

    • sielää asuva

      Ainakin hirsirunkoinen kestää hyvin. Asun 1800-luvun talossa... Laudotus uusittiin ja maalattiin Panulla. Juuri tuollaisella paksummalla puulla tehtiin. Muovia tässä ei seinissä ole. Rossilattia on mukava. Senkin voi uusia, jos tarvetta ilmenee ja siihen menee kauan. Tai jos vesikiertoisen lattialämmityksen laittaa, se voi kastella aikanaan jne.
      Puutalo on hyvä.

    • näin on

      Kestäähän se varmaan sata vuotta jos siitä talosta pidetään huolta. Puutalossa on maalipinta pidettävä kunnossa ja olosuhteet sellaisina ettei puut ole jatkuvasti märkänä.

      Jos julkisivulaudat huonosta huollosta johtuen joudutaan joskus vaihtamaan niin eihän siinä koko taloa pureta. Samalla tavalla moni tiilitalokin on sisäpuolisilta rakenteiltaan puuta. Betonitaloihin tulee halkeamia ja maalipinta rapistuu siinä missä muissakin taloissa.

    • rrrrrrrrrrrr ipa

      Vanhimmat dokumentoidut talot ovat puurunkoisia. Puu on runkomateriaalina käytännössä ikuinen - edellyttää tietysti että se on täysin oikein tehty.

      Pintoja tietysti joutuu vaihtamaan, mutta ei kiviainesjulkisivutkaan todellakaan ole mitään ikuisia. (Paitsi ehkä luonnonkivi)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      891
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe