Kuumeessa lennolle?

25447

Kahden viikon kuluttua olisi tarkoitus lentää Dubaihin, ja nyt kun influenssat jylläävät pitkin Suomen Niemeä niin varmasti jonkunlainen riski on että sairastuu ennen sitä/juuri lennon lentoa. Tietenkään jos on oikein huono olo ei kannata lähteä, mutta onko tuossa riskiä lähteä pitkälle (muuten perusterve ihminen) lennolle jos oireina on lähinnä kuume & nuha? Kerran olen korvatulehduksessa lentänyt enkä kyllä sitä ajatellut tehdä uudelleen.

3

881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuri lomalta tullut

      pääsetkö kuumeisena ylipäätään maahan! Monissa ei-EU-maissa on lentokentillä käytössä lämpökamerat. Jos matkustajalla on kuumetta tai ylähengitystieinfektioita, niin maahan pääsy voi estyä.

      • 242424442

        Onko lämpökamerat muka noin tarkkoja että erottaa asteen lämpötila eron? Kyllähän joillain ihmisillä iho on ihan luonnostaan paljon kuumempi kun toisilla, itsellä ainakin tuntuu että välillä on naamassa lämpötilä ainakin 45 asteen luokkaa :)


      • mkkkkkkkkk

        Ei Dubaissa ole kentällä lämpökameroita. Mutta mieti onko mukavaa maata siellä hotellissa. Jos olet kuumeinen, et voi lähteä rannalle tai ilmastoituihin (kylmiä) ostoskeskuksiin. Jos olet sairas ennen matkalle lähtöä, kannattaa vaihtaa loma myöhempään ajankohtaan. Nautit itsekin terveenä enemmän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      111
      4659
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4405
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      95
      1779
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1671
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1433
    6. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      356
      1127
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1119
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      59
      992
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      989
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      948
    Aihe