Näytönohjain ongelma

vittuuntunut

Olis tällanen pieni ongelma vain pari kk vanhan ATI Radeon HD 4650 näyttiksen kanssa. Muutama päivä sitten erinäisten sattumusten kautta laite päätti ottaa itsensä pois käytöstä. Sitten ku lähdin asentamaan sitä uudelleen ensin putkahtaa tällainen teksti: http://i34.tinypic.com/2j3jmdj.jpg
Tämän jälkeen asennus jatkuu normaalisti, mutta lopussa ruutu pimenee pariksi sekunniksi ja palauduttuaan siihen hyppää tämä: http://i38.tinypic.com/2jaf60w.jpg
Alunperin kun asensin laitteen ei siinä ollut minkäänlaista ongelmaa... Olen myös yrittänyt ladata ja asentaa uusimmat ajurit mutta asennuksen päätyttyä käy näin: http://i34.tinypic.com/iq8m52.jpg
Olisi kiva jos pystyisitte auttamaan :/

9

891

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ne erinäiset sattumukset olivat? jospa kertoisit tarkemmin.
      yritä tätä; ohjauspaneeli/lisää tai poista/ati software uninstall utility ja poista ajurit. ja asenna ne ajurit aluksi mitkä tulivat kortin mukana levyllä. välttämättä uusimmat ei toimi. lähdetään tästä aluksi :)

      • vittuuntunut

        ne erinäiset sattumukset tapahtuivat kun yritin pelata waretettua Far Cry 2:sta, ekalla kerralla se toimi mainiosti mutta toisella kerralla ruutu jäi mustaksi, ja kun kaiken maailman alt f4, ctrl alt del käyttämällä jotenkin pääsin takaisin työpöytään, näyttis oli poistunut käytöstä (tämä ei siis ilmene muuten kuin ettei voi käyttää mitään 3d mallinnusta tarvitsevaa). Nyt kun yritin poistaa vanhat ajurit ohjeidesi mukaan, ruutuun pamahti vain "Error Initializing" eikä siis poistaminen onnistunut.

        Ja tosiaan juuri niitä cd:llä olevia ajureita tässä onkin yritetty pääasiassa asentaa jolloin tosiaan asennuksen päätyttyä http://i38.tinypic.com/2jaf60w.jpg hyppää ruutuun. Netista ladattuja uusimpia ajureita asentaessa taas tulee tosiaan tämä http://i34.tinypic.com/iq8m52.jpg

        En ihan ymmärrä tuota windows logo sydeemiäkään, näyttis on kyllä ihan yhteensopiva Windows XP:n kanssa eikä alkuperäisessä asennuksessa tuollaista valitusta hypännytkään ruutuun. Mistä ihmeestä tässä nyt oikein voisi olla kyse? Tämä ei kuitenkaan vaikuttaisi hardware ongelmalta, koska kun edellinen näyttikseni hajosi (n. 3-4 vuoden jälkeen), se ilmeni täysin erilailla. Tää vaikuttais enemmän joltain software vialta.


    • ANSSI....

      Ostamaan ATI:n paskakortin, olisit ostanut mielummin Nvidian

      ATI kortit ovat kuraa...kokemusta ON!

      • vittuuntunut

        onko tää nyt ihan korjauskelvoton?


      • hajalla.
        vittuuntunut kirjoitti:

        onko tää nyt ihan korjauskelvoton?

        kokeile ensin jonkun kaverisi koneessa ja vie sitten takuuseen.


      • Tietäjä.

        Kun on mainosmiesten hömpötyksen päähän pinttyneet.

        Omaa järkeä ja harkintakykyä tulee käyttää. Eikä tule päättömästi huudella hevon paskaa jossei pätkän vertaa aiheesta ymmärrä eikä osaa mitenkään auttaa.


      • ettäs näin.
        hajalla. kirjoitti:

        kokeile ensin jonkun kaverisi koneessa ja vie sitten takuuseen.

        Samantien takuuseen. Ja kokeile ensin kunnolla asentaa ajurit, poista kaikki ja asenna kaikki alusta uudestaan. Varmista että valitsit varmasti oikeat ajurit.


    • nÖRTTI12

      kaikki pois vaan ja eikun asentelet uudestaan.. liikaa törkyä koneellas.. ei nää atin kortit nyt mitään ihan pervoja kuitenkaan ole :) kai ne katsoo että mitä voi ihmislapselle näyttää, jos ei voi näyttää niin eipäs toimitakkaan enää... JOTEN FORMAT C

    • komen67

      kone 4 kk vanha acer aspire 7560g mutta se ei pyöritä
      far cry 2 peliä.
      no, asennan pelin asemaan ja se alkaa normaalisti
      lataamaan ja lataa koko pelin.
      mutta sitten kun aloitan pelaamaan niin tulee pelkkää
      mustaa ruutua joka ei poistu kuin sammuttamalla kone
      kokonaan.
      saattaapi olla että tehot ei riitä
      mutta crysis ja crysis warhead toimivat moitteettomasti.
      eli kysyisin nyt viisaimmilta että onko crysis raskaampi
      kuin far cry 2:nen.
      far cry ykkönen pyörii ok.
      auttakaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      39
      5268
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      85
      3762
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      50
      3170
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      62
      3045
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      11
      3035
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2393
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1878
    8. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      146
      1867
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1825
    10. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1751
    Aihe