Olen seurustellut mieheni kanssa reilut 2 vuotta ja odottelen kosintaa. Olen kuitenkin tietämätön sormus asian suhteen.. Mikä on yleinen käytäntö sormusten ostamisten suhteen? Onko yleisintä, että mies maksaa kummankin sormukset? Vai noudatetaanko tällaisessa asiassa tasa-arvo asiaa eli, että sormukset maksetaan puoliksi? Mieheni on varakas, mutta siltikin minua mietityttää, että tuntuuko hänestä ikävältä, että joutuu ostamaan myös oman sormuksensa..
Kumpi maksaa kihlasormukset?
6
1871
Vastaukset
- on monia
Yleisimmästä käytännöstä en tiedä, kun tämmöisiä ei tilastoida. Mutta fiksuinta on puhua asiasta miehen kanssa, ja tehdä päätökset yhdessä. Kyllä sen useimmiten huomaa ihan selkeästi, jos mies on sen verran perinteistä sorttia, että haluaa ehdottomasti hoitaa kosinnan ja sormuskulut itse (ja siis myös tehdä jotain asian eteen eikä käyttää perinteisyyttä vetkuttelukeinona häähullun morsiankandidaatin hillitsemiseksi). Ja kun kysyt asiaa suoraan tai hiukan kierrellen, niin huomaat varmaan, tuntuuko juuri sinun miehestäsi ikävältä, jos joutuu maksamaan koko potin yksin. Sitä kannattaa kuitenkin kysyä vasta sitten, kun se varsinainen kysymys on jo ratkaistu (eli kosinta on esitetty joko sinun tai miehen aloitteesta ja siihen on saatu myöntävä vastaus).
- Tietämätön31
Kiva juttu, kun vastasit! Kuulosti järkevältä tuo mitä sanoit. Nää kihlaus ja aviolitto asiat ovat sellaisia herkkiä asioita, ettei kehtaa ihan keneltä vain kysyä. Nyt tiedän kuinka minun on järkevintä toimia. Odotan tässä vain kosintaa.. heh, heh.. toivottavasti sitä ei joudu odottamaan hirmuisen kauaa:)
- Näin meil
Mies sinun!
- Absoluts
voihan olla ettei sitä tulekaan.
- Naimisissa 25vuotta.
Olispas komee kosinta, jos siitä esitettäisiin vielä laskukin siihen päälle. Kaikkea te nuoret kysyttekin.
Pissis kihlauksessa ei ole väliä kuka maksaa. Voi tyttö maksaa vaikka molemmatkin sormukset, niin halutessaan. - 9786
Puoliksi maksettiin, kun oltiin köyhiä opistekelijoita molemmat. Ja hyvin on liitto kestänyt!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869