eli työskennellään isossa sairaalassa ja me hoitajat ei saatu sikarokotetta. Tuli tiedote, että vain jos kuulutaan riskiryhmään. Syynä vissiin se, että potilaat ovat suurin osa iäkkäitä. Joten ei ole tarvinnut miettiä haluaako vai ei rokotteen, koska meitä ei kuulema tarvitse rokottaa.
ei saatu rokotetta
sikis
8323
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olen miettinyt juuri, että jossain vuodeosastolla tms vuosikausia jotkut makaavat, eivätkä tiedä mitään maailmanmenosta, hampaattomilla suillaan syövät ruokaa sen minkä syövät, silmät on tiukasti kiinni, järki on poissa, mutta vahva on kroppa sydän sun muu, se lyö ja lyö vaan, vaikka koko muu ihminen taitaa olla jo rajan takana, melkein sielukin jo, jospa sellaisia sitten halutaan pois?
tätä, tätä samaa tekstiä löytyy muualtakin ja en usko siihen. Kunhan taas yritetään lietsoa paniikkia
Eiköhän tuo ole ihan realistisella pohjalla! Jos rokotteet ovat kortilla, niin on ihan järkevää jättää rokottamatta sellaiset hoitajat, jotka eivät kuulu riskiryhmään tai hoida riskiryhmään kuuluvia. Sitä en tiedä, mitä viralliset suositukset asiasta sanovat.
mekin, ei tosiaankaan hoideta riskiryhmiä. Jos me sairastumme omaiset voivat vaihtaa vaipat ja syöttää.
Mitä sitten jos vanhuksilla jonkilainen suoja influenssalle,
ei sitä meillä hoitajilla olekkaan.Olisi mielenkiintoista tietää
miten "suu sitten pannaan" kun työntekijöitä yhtäaikaa sairastuu?
Miten hoitamisen käy?
Se tuskin on meidän päänvaiva?
Tulee vain mieleen,aika hupaisaa.
Miten suu sitten pannaan kun isojoukko
hoitajia vanhustyössä sairastuu sikaflunssaan?
Ei järjen häivää ei.Me emme kuulu
rokokettavien joukkoon.
Minä en sitä kaipaa,mutta luulen
monen sitä haluavan?
niin ei niitä rokotteita ole näkynyt pääkaupunkiseudun psykiatriassakaan, meillä suht iso sairaala päivystyksineen, porukkaa ravaa sinne sun tänne ja iso virtaus päivystyksen kautta osastoille, mutta rokotteitta ollaan.Tuntuu että jälleen kerran myös psykiatria, sekä potilaat että henkilökunta tulevat viimeisessä junassa..ja nyt isokenkäiset vaativat kiireellistä rokotusta itselleen....että sillälailla!!
Alunperin kun luin viikonalussa, kun joku terveyspäällikkö kehui lehdessä, että koko pääkaupunkiseudun hoitajat on rokotettu. Pari päivää aikaisemmin tuli se tiedote toistamiseen, ettei saada rokotetta. Tänään luki sitten se totuus, että osa hoitajista ei ole vielä saanutkaan. Kummaa uutisointia.