Näin Maksua EI MENE :):)

Rauno Kukkapuro

Itse jätän aluksi maksun maksamatta kuten tuhannet muut protestiksi.
Siinä vaiheessa kun luottotiedot uhkaavat mennä siirrän osoitteeni
postilokeroon. Maksuhan menee vain vakinaisista osoitteista.
HÄHHHÄHHHHÄHHHÄHHHÄÄÄÄÄ OVELAA!!!


Toivottavasti E.U komissio estää koko suunnitelman koska
Suomessa mukaanlukien itseni on paljon talouksia jotka
eivät käytä eivätkä tarvise ylen roskaa. Itse kulutan vain
ulkomaista mediaa netin kautta.

Sitäpaitsi mediamaksu ei pidä sisällään roskan siirtoa eli
parin huntin per vuosi adsl maksua.

Onneksi on mokkulat ja kikkulat.

4

611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olli43

      suomessa saa asua postilokerossa eikä tarvitse pysyvää osoitetta lain mukaan.Siinä sitten laittelevat postilokerolle maksun:=)

    • ____.

      yksityishenkilöille ei anneta enää postilokeroita.

      • Laura---33

        Mihin kodittomien ihmisten postit sitten tulevat? Luuletko tosiaankin että kaikilla Suomalaisilla on varaa asuntoon??? Kodittomuus vaan tulee kasvamaan, ja näin ei tarvii maksaa ylemaksua. Taidat elää jossain pilvilinnoissa joissa kaikilla on varaa asuntoon.


      • kht2
        Laura---33 kirjoitti:

        Mihin kodittomien ihmisten postit sitten tulevat? Luuletko tosiaankin että kaikilla Suomalaisilla on varaa asuntoon??? Kodittomuus vaan tulee kasvamaan, ja näin ei tarvii maksaa ylemaksua. Taidat elää jossain pilvilinnoissa joissa kaikilla on varaa asuntoon.

        kaikilla ole varaa asuntoon. Se on hyvin surullista, mutta siitä huolimatta Itella ei sinulle postilokeroa anna, vaikka kuinka huono tilanne olisi. Sitä paitsi PL maksaa 60 e vuosi avausmaksu 50 e. Olisi melko kallista kodittomaksi joutuneen pulittaa 110 e jotta pystyisi vastaanottamaan postia. Ilmeisesti kodittomat ohjaavat postinsa poste restanteen tai jonkin sukulaisen tai tuttavan osoitteeseen. Suora lainaus sivulta:

        http://www.itella.fi/palvelutjatuotteet/postilokero/

        "Itella Oyj vuokraa erikseen määritellyissä toimipaikoissa olevia postilokeroita yrityksille ja yhteisöille saapuvan postin noutoa varten."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      48
      5107
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      65
      2884
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      270
      1328
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1113
    5. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1104
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1075
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1048
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      74
      1034
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      142
      954
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      914
    Aihe