PS:n vastaesitys valtuustossa 09.11.2009

Tässä kokonaisuudessaan PS:n tekemä esitys veroprosentin korotuksesta ainoastaan puolella prosentilla. Julkaisemme nyt tällä foorumilla esityksen, koska paikallislehdet monesti jättävät tärkeitä yksityiskohtia julkaisematta lehdissään.

Perussuomalaiset eivät hyväksy Jämsän veroprosentin jättikorotusta 1,5 prosenttiyksiköllä peräti 21 prosentin suuruiseksi.

Rysähtämällä tehtävä kertakorotus tuhoaa paikallistaloutta enemmän kuin rakentaa kunnallistaloutta.

Korotuksen jälkeen Jämsän veroprosentti olisi Suomen korkein ja huomattavasti naapurikuntiamme korkeampi. On selvää, että ylisuuri veroprosentti estää uusien yritysten ja työpaikkojen syntymistä Jämsään. Samalla kiihtyy entisestään asukkaiden muuttoliike pois Jämsästä. Uhkaa syntyä veropakolaisuutta naapurikuntiin. Asukasluvun kiihtyvä vähentyminen ja uusien työpaikkojen syntymättä jääminen syö nopeasti lyhytnäköisellä verorysäyksellä saavutetun hetkellisen hyödyn.

Ylisuurena jättiveronkorotuksena, poismuuttoliikkeenä ja työpaikkojen vähentymisenä paikallistaloudesta poistuva merkittävä rahamäärä vain kiihdyttää Jämsän palvelurakenteen syöksykierrettä. Tämä ei koske vain kaupungin omia vaan myös yritysten tuottamia palveluita.

Kaupungin taloutta ei voida tervehdyttää päämäärättömällä hötkyilyllä vaan vain pitkäjänteisellä ja harkitulla taloussuunnitelmalla , johon pahimman lamavaiheen aikana ja matalien korkojen vallitessa kuuluu luontevana osana harkittu lisälainanotto. Parempien aikojen ja nousukauden taas koittaessa keskitytään vastaavasti kokonaislainakannan vähentämiseen.

Vuonna 2010 alkaa useiden ennusteiden mukaan pahin lamanselkä Suomessa taittua. Jotta näin kävisi myös Jämsän talousalueella, ei ole mitään järkeä imeä pois paikallistalouden kierrosta niin merkittävää rahavirtaa , mitä veroäyrin jättikorotus ja sen edellä esitetyt haitalliset liitännäisseuraamukset aiheuttaisivat.

Jos vuoden 2010 talousarvioon on kaikista säästötoimenpiteistä huolimatta jäämässä käyttötalousmenojen rahoitusvajetta, on parempi täyttää se tässä vaikeassa taantumavaiheessa poikkeuksellisesti osittain lainanotolla. Tilannetta voidaan sitten tarkastella uudemman kerran vuoden 2011 talousarviota laadittaessa.

Yksi tärkeä perussyy kaupungin huonoon taloustilanteeseen on kaupunkimme ylisuuri henkilöstörakenne johto- ja päällikkötason paikoilla, joissa nykyisin ei kaikille enää riitä edes järkeviä työtehtäviä. Samaan aikaan taas sosiaali- ja terveystoimen puolella
ns. suorittavaa henkilökuntaa on tiettyihin tehtäviin selvästi liian vähän. Ensi vuoden ja kaikkien seuraavien vuosien toiminnassa on panostettava tämän perusongelman ratkaisemiseen kaikin käytettävissä olevin keinoin. Koko henkilökunnan määräaikaiset lomautukset eivät ole mikään ratkaisu, mutta tiettyihin tarpeettomiin ja vähemmän tarpeellisiin johto- ja päällikkötason virkoihin kohdennettuja täsmälomautuksia ei tule sulkea pois keinovalikoimasta pyrittäessä tasapainottamaan kaupungin taloutta.

Kunnallisena täsmäelvytyksenä pitäisi myös aikaistaa Jämsänkosken terveysaseman peruskorjaus terveysasemakäyttöön. Sen saneeraamiseen terveysasemakäyttöön on jo olemassa valmiit suunnitelmat, joista kaupunki on jo maksanutkin noin 80.000 euroa. Saneerauksen aloittamiseen ei siten tarvita kuin kaupunginvaltuuston päätös ja investointimääräraha vuoden 2010 talousarvioon. Tämä tarpeellinen ja välttämätön investointi on erittäin edullista aloittaa juuri nyt, kun rakentamiskustannukset ja lainakorot ovat alimmillaan. Näin helpotettaisiin merkittävästi seudun erittäin pahaa rakennusalan työllisyystilannetta.

Näillä perusteilla esitän, että Jämsän veroprosenttia vuodelle 2010 korotetaan vain 0,5 prosenttiyksikköä ja Jämsän kaupungin tuloveroprosentiksi vuodeksi 2010 vahvistetaan 20,00 prosenttia.
671002
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 67

Vanhimmat

Tähän voi vain yhtyä. Sataprosenttisesti. Leimautuminen kriisikunnaksi ottamalla kertaheitolla veroprosenttitilaston kärkitila, ei ollut viisasta. Puheenaiheeksi sillä kyllä pääsee, mutta kuntasarjassa se ei mene niin, että on sama mitä puhutaan, kunhan puhutaan.

Äänestä

Jämsän kaupungin virkamiehet, jotka käytännössä ovat päättäneet siitä, kuinka Jämsässä toimitaan, ovat saaneet tavallisten Jämsän asukkaiden arjen tukalaksi. Työllistämistä on vähennetty, maksuja on tullut lisää ja entisiä, olemassa olevia maksuja on korotettu ja pieleen menneitä hankkeita on paljon. Tavallisilla ihmisillä on pelkoa lomautuksista ja irtisanomisista, vain kaupungin henkilökunta on turvassa irtisanomisilta. Kaupungin henkilöstössä on joutavia johtajia, kun taas joissakin paikoissa henkilöstö joutuu koko ajan pärjäämään liian vähällä henkilömäärällä. Palveluja on heikennetty, mm. kirjastoja on lakkautettu. Näistä ei edes ole syntynyt merkittäviä sästöjä, sen sijaan ihmisten, joiden palveluja kuuluisi saada verorahojensa vastikkeeksi, elämä on hankaloitunut. Ja nyt kaiken kukkuraksi, pisteenä iin päälle, ollaan korottamassa veroja puolellatoista prosentilla.

Tätäkö me tavalliset tallaajat haluamme? Kaupungin talousjohtaja Luostarinen myönsi, että tämä korotus riittää juuri paikkaamaan ne verotulot, jotka on menetetty paperiteollisuuden lomautusten ja supistusten takia. Juuri tästä on kyse. Jämsässä on totuttu siihen, että paperiteollisuudelta tulee iso potti vuodessa kaupungin verokertymään. Kaupungin talousjohtajan ja valtaapitävien pitäisi jo vihdoin ymmärtää, että ne ajat ovat menneet. UPM on vähentänyt viimeisen viiden vuoden aikana useita satoja työpaikkoja, ja ensi vuoden loppuun mennessä lähtee vielä 70 työpaikkaa. Verotulojen pysyvä lasku on tosiasia.

Uskon, että moni muukin minun lisäkseni alkaa harkitsemaan poismuuttoa. Siksikö maksaisin enemmän veroa, että kaupunki saa pitää tarpeettomia johtajia eikä suostu toimimaan taloudellisten resurssien rajoissa? Voi vain toivoa, että työtä riittää itselle jatkossa. Kyllä se tuli jo syksyllä Jämsän seutua lukiessa selväksi, että jos kävisi niin onnettomasti, että minut (joka en ole kaupungilla töissä) lomautettaisiin, niin turha on odottaa apua toimeentulo-ongelmiin. Korkeintaan voisin saada toimeentulotukea ns. tulevaa etuutta vastaan, eli saamani työttömyyskorvaus perittäisiin saamaani toimeentulotukea vastaan joten käytännössä saisin vain lainaa.

Koivisto ei ole ajatuksineen väärässä, nykyään työmatkat ei ole ongelma, autolla pääsee sujuvasti. Jämsän kaupunki on itse pahentanut taloudellista tilannettaan, kun ei ole osattu ajatella pitkänäköisesti. Suurin syypää asiaan ovat virkamiehet, joiden kuuluisi osata hoitaa asiat ammattitaitoisesti, mutta ei useimmat päättäjätkään minun mielestäni puhtaita papereita asiassa saa.

Äänestä
  • Koivisto ei huomaa, että jo valtion velvoitteet eli pakolliset maksut lisäävät Jämsän menoja veroprosentin verran, lisäksi pitää kattaa ne verotulot, jotka ovat loppuneet paperitehtaiden supistusten takia.
    Parempien aikojen odottelu lisää velkaa ja vaikka Riihinen väittää ettei velkaa tarvi maksaa, pitää korot ja lyhennykset kuitata. Ne taas ovat sitä suuremmat mitä enemmän velkaa.
    Puheet, että veroprosentti saisi ihmiset muuttamaan pois, ovat huuhaata. Ei muuttaminenkaan ilmaista ole, saattaa mennä jopa tappion puolelle. Muistakaas kuinka takavuosina Jämsänkoskella oli paljon korkeampi veroäyri kuin Jämsässää. Silti muutto oli pikemminkin Jämsänkoskelle päin, koska asunnot siellä olivat halvempia. Sitäpaitsi kantajämsäläinen ei muuta mihinkään, edes työn perässä vaikka voisi. Ensi vuonna monessa muussakin kunnassa veroprosentti on 20 tai 21.
    Jos Koiviso haluaa säästellä, kannattaisi ryhtyä ajamaan kyläkoulujen ja musiikkiopiston lakkautamista. koulujen ja leirintäalueiden myyntiä ja avustusten lopettamista.

    Äänestä

  • Erkki Veromerkki kirjoitti:

    Koivisto ei huomaa, että jo valtion velvoitteet eli pakolliset maksut lisäävät Jämsän menoja veroprosentin verran, lisäksi pitää kattaa ne verotulot, jotka ovat loppuneet paperitehtaiden supistusten takia.
    Parempien aikojen odottelu lisää velkaa ja vaikka Riihinen väittää ettei velkaa tarvi maksaa, pitää korot ja lyhennykset kuitata. Ne taas ovat sitä suuremmat mitä enemmän velkaa.
    Puheet, että veroprosentti saisi ihmiset muuttamaan pois, ovat huuhaata. Ei muuttaminenkaan ilmaista ole, saattaa mennä jopa tappion puolelle. Muistakaas kuinka takavuosina Jämsänkoskella oli paljon korkeampi veroäyri kuin Jämsässää. Silti muutto oli pikemminkin Jämsänkoskelle päin, koska asunnot siellä olivat halvempia. Sitäpaitsi kantajämsäläinen ei muuta mihinkään, edes työn perässä vaikka voisi. Ensi vuonna monessa muussakin kunnassa veroprosentti on 20 tai 21.
    Jos Koiviso haluaa säästellä, kannattaisi ryhtyä ajamaan kyläkoulujen ja musiikkiopiston lakkautamista. koulujen ja leirintäalueiden myyntiä ja avustusten lopettamista.

    oikeassa, valtio on lisännyt kuntien velvoitteita ja tämä on osaltaan lisännyt ahdinkoa. Mutta sehän se ongelma on ollutkin, että sitten vastaavasti ne säästöt pitäisi jostakin ottaa. Ja jo monta vuotta sitten. Sen sijaan, että Jämsässä olisi alettu jarruttelemaan menoissa, niin täällä päinvastoin menoja alettiin lisäämään älyttömillä hankkeilla mm. Patajoen kanava.

    Ja se on se asia, mikä minua arveluttaa. Haluanko asua sellaisessa kunnassa jossa tavallisten ihmisten asioita kurjistetaan ennemmin kuin toimittaisiin vastuuntuntoisesti ja kuntalaisten parasta ajatellen?

    Äänestä

" tiettyihin tarpeettomiin ja vähemmän tarpeellisiin johto- ja päällikkötason virkoihin kohdennettuja täsmälomautuksia ei tule sulkea pois keinovalikoimasta pyrittäessä tasapainottamaan kaupungin taloutta."

Näistä täällä paljon poristaan, mutta toistaiseksi kukaan ei ole osannut kertoa, mitä nämä tarpeettomat virat ovat. Kun sinä ilmeisesti tiedät, niin kerro hyvä ihminen!

Äänestä
  • Persut ei ole todellisuudessa lainkaan kyvykkäitä ylläpitämään hyvinvointiyhteiskuntaa. Esittävät vain populistisia mutta vailla todellisuuspohjaa olevia huu-haa-aloitteita ja papukaija-kannonottoja. Niinhän se on ollut jo SMP:n ajoista asti.

    Mutta se ihmetyttää, että nuorehko ja muuten fiksun oloinen kaveri alkaa toistelemaan näitä menneisyyden miesten mantroja. Uusi asenneänkyräsukupolvi on nostamassa päätään. Yhteiskunnan etu olisi jos liito päättyisi lyhyeen kuin kanan lento.

    Persujen ( seniori Riihinen) ajatusten mukainen veropolitiikka halvaannuttaisi kunnallisen palvelutuotannon Jämsässä. Vastuuton porukka!!

    Äänestä

  • .................. kirjoitti:

    Persut ei ole todellisuudessa lainkaan kyvykkäitä ylläpitämään hyvinvointiyhteiskuntaa. Esittävät vain populistisia mutta vailla todellisuuspohjaa olevia huu-haa-aloitteita ja papukaija-kannonottoja. Niinhän se on ollut jo SMP:n ajoista asti.

    Mutta se ihmetyttää, että nuorehko ja muuten fiksun oloinen kaveri alkaa toistelemaan näitä menneisyyden miesten mantroja. Uusi asenneänkyräsukupolvi on nostamassa päätään. Yhteiskunnan etu olisi jos liito päättyisi lyhyeen kuin kanan lento.

    Persujen ( seniori Riihinen) ajatusten mukainen veropolitiikka halvaannuttaisi kunnallisen palvelutuotannon Jämsässä. Vastuuton porukka!!

    Jos mikä on vastuutonta, niin nykyisten vallanpitäjien touhut. Arvostelet näiden paikallisten persujen sun muitten veropolitiikkaa, mutta miksi? Jos kuntaliitoksissa kaupan päälle tulleet nykyisin turhat lukuisat rakennusmestarit/tarkastajat ja apulaiskaupunginjohtaja sun muut päällekkäisyydet lomautettaisiin vaikka pitemmäksikin aikaa niin ei tarvisi kenties näin isoja veronkorotuksia ja ehkä joitakin palvelujakin voitaisiin säilyttää. On pelkästään hyvä, että täällä vihdoin jotkut uskaltavat olla eri mieltä ja sanoa sen ääneen!!!
    Olisi muuten jännä tietää, että kuinka paljon Jämsässä on näitä päällekkäisyyksiä, joita ei välttämättä tarvita.

    Äänestä

  • duunari in Jämsä kirjoitti:

    Jos mikä on vastuutonta, niin nykyisten vallanpitäjien touhut. Arvostelet näiden paikallisten persujen sun muitten veropolitiikkaa, mutta miksi? Jos kuntaliitoksissa kaupan päälle tulleet nykyisin turhat lukuisat rakennusmestarit/tarkastajat ja apulaiskaupunginjohtaja sun muut päällekkäisyydet lomautettaisiin vaikka pitemmäksikin aikaa niin ei tarvisi kenties näin isoja veronkorotuksia ja ehkä joitakin palvelujakin voitaisiin säilyttää. On pelkästään hyvä, että täällä vihdoin jotkut uskaltavat olla eri mieltä ja sanoa sen ääneen!!!
    Olisi muuten jännä tietää, että kuinka paljon Jämsässä on näitä päällekkäisyyksiä, joita ei välttämättä tarvita.

    "Olisi muuten jännä tietää, että kuinka paljon Jämsässä on näitä päällekkäisyyksiä, joita ei välttämättä tarvita."

    Tätä samaa virttä täällä on veisattu jo kuukausitolkulla. Kukaan ei ole vain osannut sanoa missä niitä ylimääräisiä herroja piileksii. "Olisi jännä tietää" kertoo siitä, että tosiasiassa mitään varsinaista tietoa ei sinullakaan ole.

    "On pelkästään hyvä, että täällä vihdoin jotkut uskaltavat olla eri mieltä ja sanoa sen ääneen!!!"

    Eipä näistä "rohkeista" puutetta ole ollut, mutta pelkkää mutua vaan tähän saakka on tarjoiltu.

    Äänestä

  • Justjust... kirjoitti:

    "Olisi muuten jännä tietää, että kuinka paljon Jämsässä on näitä päällekkäisyyksiä, joita ei välttämättä tarvita."

    Tätä samaa virttä täällä on veisattu jo kuukausitolkulla. Kukaan ei ole vain osannut sanoa missä niitä ylimääräisiä herroja piileksii. "Olisi jännä tietää" kertoo siitä, että tosiasiassa mitään varsinaista tietoa ei sinullakaan ole.

    "On pelkästään hyvä, että täällä vihdoin jotkut uskaltavat olla eri mieltä ja sanoa sen ääneen!!!"

    Eipä näistä "rohkeista" puutetta ole ollut, mutta pelkkää mutua vaan tähän saakka on tarjoiltu.

    Niinpä, eipä vain kukaan tohdi luetella ketkä ovat "tarpeettomissa päällikköviroissa." Sellaisten lomautuslistan esittäminen olisi nimenaomaan luottamusmiesten tehtävä, kyllä siellä kaikkea muuta huuhaata uskalletaan esittää. Nimet tiskiin jos on kanttia!
    Marmatus Patajoen kanavasta voitaisin lopettaa, kaupungin rahaa siihen meni jotain 700000-900000 muistaakseni. Oli syksyllä teknisen lautakunnan listalla.
    Kyllä odottaisi rakentavampia ja realistisempia ehdotuksia Koivisto-Järvenpää-Peltonen-Riihinen -Fab Fourilta.
    Peltosen Mattikin voisi v ä h ä n skarpata, valtuustossa väitti Ekmanin tehneen välihuudon mikä ei pitänyt paikkaansa. Kuittailija oli Suosaari - ja ihan aiheesta.

    Äänestä

  • Älä viitsi toistella tuota loppuun kulunutta ja moneen otteeseen kumottua löpinää. On päivänvelvä asia, että Jämsässä, Jämsänkoskella, Kuorevedellä ja osin Längelmäellä on kullakin ollut suurinpiirtein samanlainen organisaatio. Kun organisaatiot yhdistetään, suorittavan tason työ ei vähene, se porukka on suurinpiirtein ennallaan, mutta esimiehiä ja johtajia on 3 - 4 kertainen miehitys tarpeeseen nähden. Tässähän se koko idea onkin, miksi pyritään suurempiin yksiköihin sekä yritysmaalimassa, että julkishallinnossa.

    Loputon irvailu siitä, ettei muka osata nimetä näitä ylimääräisiä johtajia ja esimiehiä ei johda mihinkään, eikä muuta sitä tosiasiaa, että takuuvarmasti selvä useamman kymmenen henkilön ylimiehitys johtoportaassa on olemassa. On käsittämätöntä, ettei tätä haluta tunnustaa. Ylimiehityksen purkaminen johtajiin kohdistettavilla lomautuksilla toisi helposti usean miljoonan euron säästön kaupungin vuotuisiin menoihin.

    Mutta aina on joukossa joku omasta mielestään nokkela, joka luulee laittavansa toisille jauhot suuhun sillä, että vaatii nimeämään nämä ylimääräiset johtajat. Onhan heitä täällä jonkin verran nimettykin. Lista alkaa apulaiskaupunginjohtaja Kilpeläisestä. Hänestä aiheutuva ylimääräinen kustannus kaupungille palkan sivukuluineen on suuruusluokkaa 100.000 euroa vuodessa. Viidessä vuodessa se on puoli miljoonaa euroa. Miettikää sitä.

    Äänestä

  • Erkki Veromerkki kirjoitti:

    Niinpä, eipä vain kukaan tohdi luetella ketkä ovat "tarpeettomissa päällikköviroissa." Sellaisten lomautuslistan esittäminen olisi nimenaomaan luottamusmiesten tehtävä, kyllä siellä kaikkea muuta huuhaata uskalletaan esittää. Nimet tiskiin jos on kanttia!
    Marmatus Patajoen kanavasta voitaisin lopettaa, kaupungin rahaa siihen meni jotain 700000-900000 muistaakseni. Oli syksyllä teknisen lautakunnan listalla.
    Kyllä odottaisi rakentavampia ja realistisempia ehdotuksia Koivisto-Järvenpää-Peltonen-Riihinen -Fab Fourilta.
    Peltosen Mattikin voisi v ä h ä n skarpata, valtuustossa väitti Ekmanin tehneen välihuudon mikä ei pitänyt paikkaansa. Kuittailija oli Suosaari - ja ihan aiheesta.

    Voisiko Jämsä tulla toimeen esimerkiksi ilman kaikista liitoskunnista tulleita eri elinten johtoporukoita. Esimerkiksi jokaisessa kunnassa oli alunperin omat rakennustarkastajansa ja rakennusmestarinsa, jotka nyt siirtyivät uuteen suureen Jämsään. Samoin toinen kaupunginjohtaja on kenties ylimääräinen. Samoin sosiaali- ja terveystoimen johtajat entisistä kunnista. Tarvitaanko heitä? Tuskin kenelläkään mitään valmiita listoja ylimääräisistä henkilöistä löytyykään. Siinä olen samaa mieltä, että jonkun luottamushenkilön pitäisi sellainen lista hankkia. Eihän se lista vielä kuitenkaan merkitsisi varsinaisia lomautuksia vaan olisi vain sitten tiedossa kuinka monta täällä on "ilman järkeviä työtehtäviä"

    Äänestä

  • Justjust... kirjoitti:

    "Olisi muuten jännä tietää, että kuinka paljon Jämsässä on näitä päällekkäisyyksiä, joita ei välttämättä tarvita."

    Tätä samaa virttä täällä on veisattu jo kuukausitolkulla. Kukaan ei ole vain osannut sanoa missä niitä ylimääräisiä herroja piileksii. "Olisi jännä tietää" kertoo siitä, että tosiasiassa mitään varsinaista tietoa ei sinullakaan ole.

    "On pelkästään hyvä, että täällä vihdoin jotkut uskaltavat olla eri mieltä ja sanoa sen ääneen!!!"

    Eipä näistä "rohkeista" puutetta ole ollut, mutta pelkkää mutua vaan tähän saakka on tarjoiltu.

    Kaivetaan esiin Jämsänkosken kaupungin organisaatio ja kaivetaan nimet esiin, sen jälkeen Jämsän vastaava, ja johtajien nimilistat samalla tavalla.

    Sen jälkeen asetetaan kaaviot päällekäin, ja karsitaan jokaisesta päällekkäisestä samaa tehvätää suorittavasta laatikosta toinen esimies / johtaja pois ja lomautukseen. Ja kas, jopa säästyy 1 - 2 miljoonaa euroa, vähintään.

    Mutta tämä ei ole meidän tällä palstalla keskustelevien, vaan kaupungin virkamiesten asia, viimekädessä kaupunginjohtajan vastattava kysymys.

    Äänestä

  • Sivusta tarkkailija. kirjoitti:

    Älä viitsi toistella tuota loppuun kulunutta ja moneen otteeseen kumottua löpinää. On päivänvelvä asia, että Jämsässä, Jämsänkoskella, Kuorevedellä ja osin Längelmäellä on kullakin ollut suurinpiirtein samanlainen organisaatio. Kun organisaatiot yhdistetään, suorittavan tason työ ei vähene, se porukka on suurinpiirtein ennallaan, mutta esimiehiä ja johtajia on 3 - 4 kertainen miehitys tarpeeseen nähden. Tässähän se koko idea onkin, miksi pyritään suurempiin yksiköihin sekä yritysmaalimassa, että julkishallinnossa.

    Loputon irvailu siitä, ettei muka osata nimetä näitä ylimääräisiä johtajia ja esimiehiä ei johda mihinkään, eikä muuta sitä tosiasiaa, että takuuvarmasti selvä useamman kymmenen henkilön ylimiehitys johtoportaassa on olemassa. On käsittämätöntä, ettei tätä haluta tunnustaa. Ylimiehityksen purkaminen johtajiin kohdistettavilla lomautuksilla toisi helposti usean miljoonan euron säästön kaupungin vuotuisiin menoihin.

    Mutta aina on joukossa joku omasta mielestään nokkela, joka luulee laittavansa toisille jauhot suuhun sillä, että vaatii nimeämään nämä ylimääräiset johtajat. Onhan heitä täällä jonkin verran nimettykin. Lista alkaa apulaiskaupunginjohtaja Kilpeläisestä. Hänestä aiheutuva ylimääräinen kustannus kaupungille palkan sivukuluineen on suuruusluokkaa 100.000 euroa vuodessa. Viidessä vuodessa se on puoli miljoonaa euroa. Miettikää sitä.

    "että takuuvarmasti selvä useamman kymmenen henkilön ylimiehitys johtoportaassa on olemassa. On käsittämätöntä, ettei tätä haluta tunnustaa. Ylimiehityksen purkaminen johtajiin kohdistettavilla lomautuksilla toisi helposti usean miljoonan euron säästön kaupungin vuotuisiin menoihin."

    Eihän siellä johtoportaassa hyvä ystävä ole useampaa kymmentä kaikenkaikkiaankaan. Kuinka voisi olla useampi kymmenen ylimääräistä?

    Kun "tieto" päivästä toiseen on näin varmaa, niin miksei niitä ylimääräisiä voisi joku päivä luetella. Silloin loppuisi tämä kinastelu.

    Toistaiseksi on yritetty muutaman kerran tarjota Kilpeläisiä, mutta eiköhän heillä sentään työtä ole? Kyllä pienemmissäkin kaupungeissa sivistystoimen johtaja yleensä on. Ja eiköhän siinä neljän kunnan yhdistämisessä ja terveydenhuollon uudistamisessakin tehtäväkenttää ihan kovasti riitä.

    Tämä kaupungin pelastaminen herroja lomauttamalla on tietenkin siellä hevosmiesten uutisankkurien parissa suosittu ratkaisumalli, mutta ei siitä käytännön toimenpiteeksi ole.

    Äänestä

  • Sivusta tark... kirjoitti:

    Kaivetaan esiin Jämsänkosken kaupungin organisaatio ja kaivetaan nimet esiin, sen jälkeen Jämsän vastaava, ja johtajien nimilistat samalla tavalla.

    Sen jälkeen asetetaan kaaviot päällekäin, ja karsitaan jokaisesta päällekkäisestä samaa tehvätää suorittavasta laatikosta toinen esimies / johtaja pois ja lomautukseen. Ja kas, jopa säästyy 1 - 2 miljoonaa euroa, vähintään.

    Mutta tämä ei ole meidän tällä palstalla keskustelevien, vaan kaupungin virkamiesten asia, viimekädessä kaupunginjohtajan vastattava kysymys.

    Kun asia kerran on yksinkertainen, niin miksi tämän palstan viisaat johtajajahtaajat eivät sitä koskaan tee?

    Äänestä

  • Totuus kunniaan kirjoitti:

    "että takuuvarmasti selvä useamman kymmenen henkilön ylimiehitys johtoportaassa on olemassa. On käsittämätöntä, ettei tätä haluta tunnustaa. Ylimiehityksen purkaminen johtajiin kohdistettavilla lomautuksilla toisi helposti usean miljoonan euron säästön kaupungin vuotuisiin menoihin."

    Eihän siellä johtoportaassa hyvä ystävä ole useampaa kymmentä kaikenkaikkiaankaan. Kuinka voisi olla useampi kymmenen ylimääräistä?

    Kun "tieto" päivästä toiseen on näin varmaa, niin miksei niitä ylimääräisiä voisi joku päivä luetella. Silloin loppuisi tämä kinastelu.

    Toistaiseksi on yritetty muutaman kerran tarjota Kilpeläisiä, mutta eiköhän heillä sentään työtä ole? Kyllä pienemmissäkin kaupungeissa sivistystoimen johtaja yleensä on. Ja eiköhän siinä neljän kunnan yhdistämisessä ja terveydenhuollon uudistamisessakin tehtäväkenttää ihan kovasti riitä.

    Tämä kaupungin pelastaminen herroja lomauttamalla on tietenkin siellä hevosmiesten uutisankkurien parissa suosittu ratkaisumalli, mutta ei siitä käytännön toimenpiteeksi ole.

    täysin pihalla koko asiasta.

    "Eihän siellä johtoportaassa hyvä ystävä ole useampaa kymmentä kaikenkaikkiaankaan."

    Mitään näin paksua en ole kuullut aikoihin! Sinulla ei tunnu olevan minkäänlaista käsitystä kaupungin organisaatiosta. Katsopa Jämsän nettisivulta kaupungin organisaatiokaavio. Tuossa on linkki. http://www.jamsa.fi/hallinto/.hallinto-organisaatio.html/8687.pdf Koskella on aikanaan ollut aivan samanlainen. Kaaviossa on yli 30 laatikkoa. Suurinpiirtein samanlainen organisaatio oli Koskella. Kun organisaatiot on yhdistetty, jokaikisessä laatikossa on nyt kaksi esimiestä. Toinen heistä on turha. Eli vähintään 30 nimeä saadaan jo tuosta kaaviosta.

    Lakkaa nyt ystävä hyvä vänkäämästä vastaan selvää asiaa.

    Äänestä

  • Kyllästynyt... kirjoitti:

    Kun asia kerran on yksinkertainen, niin miksi tämän palstan viisaat johtajajahtaajat eivät sitä koskaan tee?

    ottaa palkatonta vapaata ja viettää päivä kaupungintalolla? Niin paljon asia ei minua kiinnosta, koska olen 100 % varma lopputuloksesta jo muutenkin.

    Äänestä

  • duunari in Jämsä kirjoitti:

    Voisiko Jämsä tulla toimeen esimerkiksi ilman kaikista liitoskunnista tulleita eri elinten johtoporukoita. Esimerkiksi jokaisessa kunnassa oli alunperin omat rakennustarkastajansa ja rakennusmestarinsa, jotka nyt siirtyivät uuteen suureen Jämsään. Samoin toinen kaupunginjohtaja on kenties ylimääräinen. Samoin sosiaali- ja terveystoimen johtajat entisistä kunnista. Tarvitaanko heitä? Tuskin kenelläkään mitään valmiita listoja ylimääräisistä henkilöistä löytyykään. Siinä olen samaa mieltä, että jonkun luottamushenkilön pitäisi sellainen lista hankkia. Eihän se lista vielä kuitenkaan merkitsisi varsinaisia lomautuksia vaan olisi vain sitten tiedossa kuinka monta täällä on "ilman järkeviä työtehtäviä"

    mutta vastaus on aina pelkkää irvailua, miksi et mene ja selvitä asiaa, pistä nimilista pöytään jne. Minunko se pitäisi tehdä, jukoliste? Veroeuroillani ylläpidetään kaupungin virkamiehiä, minunko pitäisi tehdä vielä heille kuuluva työkin?

    Äänestä

  • ole hyvä ja lue, ketjum eka viesti!

    Äänestä

  • sama6 kirjoitti:

    ole hyvä ja lue, ketjum eka viesti!

    "Yksi tärkeä perussyy kaupungin huonoon taloustilanteeseen on kaupunkimme ylisuuri henkilöstörakenne johto- ja päällikkötason paikoilla, joissa nykyisin ei kaikille enää riitä edes järkeviä työtehtäviä. "

    Tämä on sitä samaa höpötystä ja oletusta. Kun kerran tietoa on, niin nimetkää ihmeessä ne tarpeettomat. Eihän tuolla lausekkeella mitään käytännön toimia voida tehdä, vaan se on pelkkää liturgiaa.

    Äänestä

  • tarkennusta kirjoitti:

    "Yksi tärkeä perussyy kaupungin huonoon taloustilanteeseen on kaupunkimme ylisuuri henkilöstörakenne johto- ja päällikkötason paikoilla, joissa nykyisin ei kaikille enää riitä edes järkeviä työtehtäviä. "

    Tämä on sitä samaa höpötystä ja oletusta. Kun kerran tietoa on, niin nimetkää ihmeessä ne tarpeettomat. Eihän tuolla lausekkeella mitään käytännön toimia voida tehdä, vaan se on pelkkää liturgiaa.

    on nimetä ylimääräiset, siitä heille palkka maksetaan. On ihme, ettei päättäjät ala ymmärtämään asiaa, mutta ehkä sitten vuonna 2011, kun selviää Jämsän sen hetkinen asukasmäärä, asia alkaa enemmän kiinnostamaan. Ja varsinkin sen luulisi kiinnostavan, kuinka suuria veronmaksajia nämä lähtijät ovat olleet.

    Äänestä

  • vain asukas kirjoitti:

    on nimetä ylimääräiset, siitä heille palkka maksetaan. On ihme, ettei päättäjät ala ymmärtämään asiaa, mutta ehkä sitten vuonna 2011, kun selviää Jämsän sen hetkinen asukasmäärä, asia alkaa enemmän kiinnostamaan. Ja varsinkin sen luulisi kiinnostavan, kuinka suuria veronmaksajia nämä lähtijät ovat olleet.

    Kenelle maksetaan siitä palkkaa, että ryhtyy lomauttamaan ja irtisanomaan kaupungin väkeä?

    Äänestä

  • ????? kirjoitti:

    Kenelle maksetaan siitä palkkaa, että ryhtyy lomauttamaan ja irtisanomaan kaupungin väkeä?

    provo vai mikä tuommoinen kysymys on? Eiköhän se nyt ole melkoisen selvää, että pitää ottaa selvää missä löysiä on? Tämän jälkeen alkavat sitten mittavat lomautukset, irtisanoahan ei vielä pysty.

    Äänestä

  • vain asukas kirjoitti:

    provo vai mikä tuommoinen kysymys on? Eiköhän se nyt ole melkoisen selvää, että pitää ottaa selvää missä löysiä on? Tämän jälkeen alkavat sitten mittavat lomautukset, irtisanoahan ei vielä pysty.

    "Tämän jälkeen alkavat sitten mittavat lomautukset, irtisanoahan ei vielä pysty. "

    Minun tietääkseni mitään tuon suunaisia hankkeita ei ole vireillä nyt eikä myöhemminkään. Eikös siellä päin vastoin ole ollut semmoista puhetta, että työrauha kaikille turvataan.

    Ei siellä sinun mahtikäskylläsi mitään tehdä. :-)

    Äänestä

  • Hömppää... kirjoitti:

    "Tämän jälkeen alkavat sitten mittavat lomautukset, irtisanoahan ei vielä pysty. "

    Minun tietääkseni mitään tuon suunaisia hankkeita ei ole vireillä nyt eikä myöhemminkään. Eikös siellä päin vastoin ole ollut semmoista puhetta, että työrauha kaikille turvataan.

    Ei siellä sinun mahtikäskylläsi mitään tehdä. :-)

    Puolustelet kaupungin edesvastuuntoa meininkiä, työntekijöitä ei olisi varaa pitää töissä kun ei ole rahaa maksaa tuollaisia summia palkkoja mitä nyt maksetaan ja muutenkaan, vaikka olisi rahaakin, ei ole veronmaksajien edun mukaista pitää liian suurta joukkoa työmäärään nähden töissä.

    Uskon sen, ettei lomautus/irtisanomishankkeita ole, mutta luuletko tosissaan että ne ihmiset jotka eivät kaupungin palkkalistoilla ole, katsovat hyvällä tätä meininkiä? Kaupungin palveluksessa olevien henkilöjen pitäisi muistaa, että heidän pitäisi tehdä työtä kaupungin asukkaiden hyväksi. Nyt meininki on se, että johtavassa/päättävässä asemassa olevat virkamiehet lähinnä varmistelevat oman työpaikkansa olemassaoloa, tavallisilla kaupungin työntekijöillähän ei asioihin juuri ole sananvaltaa.

    Jämsä on muuttotappiokunta, väki vähenee noin 200 henkilöä/vuosi. Kun niin innokkaasti otat kantaa muutenkin, niin otappa tähänkin. Mitä ovat ne syyt miksi täällä on noin suuri väen väheneminen? Mitä Jämsässä pitäisi tehdä, jotta syöksykierre katkeaa?

    Nuo asiat kun ratkaiset, olet jo aika pitkällä.

    Äänestä

  • pohdittavaa kirjoitti:

    Puolustelet kaupungin edesvastuuntoa meininkiä, työntekijöitä ei olisi varaa pitää töissä kun ei ole rahaa maksaa tuollaisia summia palkkoja mitä nyt maksetaan ja muutenkaan, vaikka olisi rahaakin, ei ole veronmaksajien edun mukaista pitää liian suurta joukkoa työmäärään nähden töissä.

    Uskon sen, ettei lomautus/irtisanomishankkeita ole, mutta luuletko tosissaan että ne ihmiset jotka eivät kaupungin palkkalistoilla ole, katsovat hyvällä tätä meininkiä? Kaupungin palveluksessa olevien henkilöjen pitäisi muistaa, että heidän pitäisi tehdä työtä kaupungin asukkaiden hyväksi. Nyt meininki on se, että johtavassa/päättävässä asemassa olevat virkamiehet lähinnä varmistelevat oman työpaikkansa olemassaoloa, tavallisilla kaupungin työntekijöillähän ei asioihin juuri ole sananvaltaa.

    Jämsä on muuttotappiokunta, väki vähenee noin 200 henkilöä/vuosi. Kun niin innokkaasti otat kantaa muutenkin, niin otappa tähänkin. Mitä ovat ne syyt miksi täällä on noin suuri väen väheneminen? Mitä Jämsässä pitäisi tehdä, jotta syöksykierre katkeaa?

    Nuo asiat kun ratkaiset, olet jo aika pitkällä.

    "Jämsä on muuttotappiokunta, väki vähenee noin 200 henkilöä/vuosi. Kun niin innokkaasti otat kantaa muutenkin, niin otappa tähänkin. Mitä ovat ne syyt miksi täällä on noin suuri väen väheneminen? Mitä Jämsässä pitäisi tehdä, jotta syöksykierre katkeaa?"

    Kun näitä palstoja lukee, niin ongelma on hyvin helposti ratkaistavissa. Aluksi avataan 20 uutta kyläkoulua, joiden huikea imu vetää kylille muuttajia koko maasta valtavia laumoja. Mitään palveluja ei karsita, päin vastoin niitä keksitään lisää. Esimerkiksi Alhoon ja Partalaan oma terveyskeskus. Hoitajat, opettajat ja muut kunnan työntekijät (=virkamiehet) lomautetaan neljäksi vuodeksi. Jämsek ja Jamit tieto lopetetaan. Kaupungin kiinteistöyhtiö lopetetaan. Kaikki investoinnit pannaan jäihin. Patajoen kanavalle järjestetään sunnuntaisin katumuskulkue, jonka yhteydessä jäljelle jääneet virkamiehet (jos niitä vielä on) uitetaan kanavassa. Himoksen kaavoitus lopetetaan, eikä sinne enää ikinä vedetä putkea tai rakenneta kadun pätkääkään. Kanavakulkueen jälkeen sunnuntaisin järjestetään keskusaukiolla virkamiesten sylkiäiset, joissa jokainen saa pajattaa mitä sylki suuhun tuo. Kaikki kulttuuritoimintaan viittaava (Kivipankki, Musiikkiopisto) lopetetaan. Hiidenmäen risteys puretaan ja siihen rakennetaan iso ympyrä, jonka alitse menee pyöräilytunneli. Kaikki uudet ideat kielletään.

    Eiköhän näillä tältä palstalta kerätyillä keinolla jo ainakin alkuun päästä.

    Äänestä

  • Ideanikkari... kirjoitti:

    "Jämsä on muuttotappiokunta, väki vähenee noin 200 henkilöä/vuosi. Kun niin innokkaasti otat kantaa muutenkin, niin otappa tähänkin. Mitä ovat ne syyt miksi täällä on noin suuri väen väheneminen? Mitä Jämsässä pitäisi tehdä, jotta syöksykierre katkeaa?"

    Kun näitä palstoja lukee, niin ongelma on hyvin helposti ratkaistavissa. Aluksi avataan 20 uutta kyläkoulua, joiden huikea imu vetää kylille muuttajia koko maasta valtavia laumoja. Mitään palveluja ei karsita, päin vastoin niitä keksitään lisää. Esimerkiksi Alhoon ja Partalaan oma terveyskeskus. Hoitajat, opettajat ja muut kunnan työntekijät (=virkamiehet) lomautetaan neljäksi vuodeksi. Jämsek ja Jamit tieto lopetetaan. Kaupungin kiinteistöyhtiö lopetetaan. Kaikki investoinnit pannaan jäihin. Patajoen kanavalle järjestetään sunnuntaisin katumuskulkue, jonka yhteydessä jäljelle jääneet virkamiehet (jos niitä vielä on) uitetaan kanavassa. Himoksen kaavoitus lopetetaan, eikä sinne enää ikinä vedetä putkea tai rakenneta kadun pätkääkään. Kanavakulkueen jälkeen sunnuntaisin järjestetään keskusaukiolla virkamiesten sylkiäiset, joissa jokainen saa pajattaa mitä sylki suuhun tuo. Kaikki kulttuuritoimintaan viittaava (Kivipankki, Musiikkiopisto) lopetetaan. Hiidenmäen risteys puretaan ja siihen rakennetaan iso ympyrä, jonka alitse menee pyöräilytunneli. Kaikki uudet ideat kielletään.

    Eiköhän näillä tältä palstalta kerätyillä keinolla jo ainakin alkuun päästä.

    Kukaan ei ole täällä uusien kyläkoulujen avaamista vaatinut, ei myöskään uusia terveyskeskuksia. Kun suollat tuutin täydeltä tuollaista paskaa, niin se mahdollinen jären hiven, joka puheisiisi on saattanut epähuomiossa eksyä, hukkuu tähän paskaan, ja teet pelkästään karhunpalveluksen itsellesi.

    Itse en viitsi enää edes esittää mitään järkevää keskustelunaiheeksi, kun sinunlaisesi kirjoittelijat tyrmäävät kaiken kuitenkin pelkästä vastaanvänkäämisen riemusta, järjetön talouspolitiikka rehottaa ja loppua ei näy.

    Sen sijaan odotan suurella mielenkiinnolla tänne niitä valtiovarainmisisteriön tyyppejä, jotka ottavat kaupungin määräysvaltaansa. Katsotaan sitten, silittelevätkö he niiden virkamiesten päitä, joilta tämä koko homma on ojaan lipsahtanut, ja kustannetaanko mm. johtoryhmälle edelleen veronmaksajien kustannuksella matkoja Leville "ryhmäytymään" jne.

    Olen varma, että sitten alkaa mylly pyöriä ja iso luuta lakaista. Ei ne miehet kysele, tarvitaanko täällä kahta kaupunginjohtajaa, toinen pannaan armotta pois. Samoin kaikki joutavat virkamiehet. Organisaatio rakennetaan tarpeen mukaan, eikä sen mukaan, että kaikille on keksittävä nimike ja jotakin muka tekemistä. Jopa loppuisi venkoilu ja vänkääminen.

    Äänestä

  • Järjestyksen ajat kirjoitti:

    Kukaan ei ole täällä uusien kyläkoulujen avaamista vaatinut, ei myöskään uusia terveyskeskuksia. Kun suollat tuutin täydeltä tuollaista paskaa, niin se mahdollinen jären hiven, joka puheisiisi on saattanut epähuomiossa eksyä, hukkuu tähän paskaan, ja teet pelkästään karhunpalveluksen itsellesi.

    Itse en viitsi enää edes esittää mitään järkevää keskustelunaiheeksi, kun sinunlaisesi kirjoittelijat tyrmäävät kaiken kuitenkin pelkästä vastaanvänkäämisen riemusta, järjetön talouspolitiikka rehottaa ja loppua ei näy.

    Sen sijaan odotan suurella mielenkiinnolla tänne niitä valtiovarainmisisteriön tyyppejä, jotka ottavat kaupungin määräysvaltaansa. Katsotaan sitten, silittelevätkö he niiden virkamiesten päitä, joilta tämä koko homma on ojaan lipsahtanut, ja kustannetaanko mm. johtoryhmälle edelleen veronmaksajien kustannuksella matkoja Leville "ryhmäytymään" jne.

    Olen varma, että sitten alkaa mylly pyöriä ja iso luuta lakaista. Ei ne miehet kysele, tarvitaanko täällä kahta kaupunginjohtajaa, toinen pannaan armotta pois. Samoin kaikki joutavat virkamiehet. Organisaatio rakennetaan tarpeen mukaan, eikä sen mukaan, että kaikille on keksittävä nimike ja jotakin muka tekemistä. Jopa loppuisi venkoilu ja vänkääminen.

    Saattaa siinä käydä niinkin, että ne mustatakkiset tuottavat sinulle pahan pettymyksen. Sen saneerauksen jälkeen on kylällä yksi terveysasema, kaikki kyläkoulut on pantu säppiin, yöpäivystys lopetettu ikiajoiksi, sairaala mahdollisesti lopetettu, jos nykyinen ulkoistusyritys ei tuota tarpeeksi säästöä, vanhusten palveluja heikennetty, päiväkoteja lopetettu, koska lapsetkin vähenevät jne. Tätä kautta on sitten virkamiestenkin joukko pienentynyt, niin kuin toivoit.

    Äänestä

  • Näin se menee kirjoitti:

    Saattaa siinä käydä niinkin, että ne mustatakkiset tuottavat sinulle pahan pettymyksen. Sen saneerauksen jälkeen on kylällä yksi terveysasema, kaikki kyläkoulut on pantu säppiin, yöpäivystys lopetettu ikiajoiksi, sairaala mahdollisesti lopetettu, jos nykyinen ulkoistusyritys ei tuota tarpeeksi säästöä, vanhusten palveluja heikennetty, päiväkoteja lopetettu, koska lapsetkin vähenevät jne. Tätä kautta on sitten virkamiestenkin joukko pienentynyt, niin kuin toivoit.

    En ole "järjestyksen ajat", mutta vastaan sinulle silti. Siksihän juuri nyt pitäisi toimia vapaaehtoisesti, ettei mustatakkiset miehet tule väkisin toimimaan. Se on ihan varmaa, että mustatakkiset miehet ei armoa tunne vaan heillä puhuu järki.

    Äänestä

  • pakon edessäkö? kirjoitti:

    En ole "järjestyksen ajat", mutta vastaan sinulle silti. Siksihän juuri nyt pitäisi toimia vapaaehtoisesti, ettei mustatakkiset miehet tule väkisin toimimaan. Se on ihan varmaa, että mustatakkiset miehet ei armoa tunne vaan heillä puhuu järki.

    "mustatakkiset miehet ei armoa tunne vaan heillä puhuu järki."

    Ja se järki sanoo, että ensin on karsitava niitä työpaikkoja, että väkeä voidaan vähentää. Mitäs järkeä on jättää pystyyn opettajattomia kouluja, hoitajattomia terveyskeskuksia tai vanhustentaloja tai virastoja, joissa ei kukaan palvele.

    Äänestä

  • Hupputakki kirjoitti:

    "mustatakkiset miehet ei armoa tunne vaan heillä puhuu järki."

    Ja se järki sanoo, että ensin on karsitava niitä työpaikkoja, että väkeä voidaan vähentää. Mitäs järkeä on jättää pystyyn opettajattomia kouluja, hoitajattomia terveyskeskuksia tai vanhustentaloja tai virastoja, joissa ei kukaan palvele.

    ...juuri näin. Lakkautetut koulut seisovat tyhjillään ja tikittävät kustannuksia aivan entiseen malliin. Säästö on negatiivinen, kun kaikki joudutaan nyt kuljettamaan takseilla keskustaan. Ja jos lähdetään tuosta asenteesta, että työpaikka on työpaikka, eikä mitään uudelleenorganisointia tai työn uudelleejärjestämistä voida tehdä, lyödään päätä seinään maailman tappiin.

    Vai luuletko, etteivät ne mustatakkiset käsitä sitä, että kymmenen ihmisen työt on mahdollista toimintaa tehostamalla tehdä helposti yhdksällä, kahdeksalla, tai jopa seitsemällä ihmisellä, kun tahtia vähän hidastetaan? Tämä tarkoittaa saman työn teettämistä 10 - 20 % pienemmällä työntekijämäärällä, eli porukan supistamista 1700:sta 1530 - 1260:een työntekijään. Lakkauttamatta yhtään koulua tai terveyskeskusta.

    Äänestä

  • Ei tule pettymystä kirjoitti:

    ...juuri näin. Lakkautetut koulut seisovat tyhjillään ja tikittävät kustannuksia aivan entiseen malliin. Säästö on negatiivinen, kun kaikki joudutaan nyt kuljettamaan takseilla keskustaan. Ja jos lähdetään tuosta asenteesta, että työpaikka on työpaikka, eikä mitään uudelleenorganisointia tai työn uudelleejärjestämistä voida tehdä, lyödään päätä seinään maailman tappiin.

    Vai luuletko, etteivät ne mustatakkiset käsitä sitä, että kymmenen ihmisen työt on mahdollista toimintaa tehostamalla tehdä helposti yhdksällä, kahdeksalla, tai jopa seitsemällä ihmisellä, kun tahtia vähän hidastetaan? Tämä tarkoittaa saman työn teettämistä 10 - 20 % pienemmällä työntekijämäärällä, eli porukan supistamista 1700:sta 1530 - 1260:een työntekijään. Lakkauttamatta yhtään koulua tai terveyskeskusta.

    "Tämä tarkoittaa saman työn teettämistä 10 - 20 % pienemmällä työntekijämäärällä, eli porukan supistamista 1700:sta 1530 - 1260:een työntekijään. Lakkauttamatta yhtään koulua tai terveyskeskusta."

    Kai sinä itse uskot tuohon soopaan.

    Työn tekeminen ei ole itsetarkoitus. Pääasia on saada palvelutehtävä suoritettua. Kunnalla on velvoite antaa opetusta oppivelvollisuusikäisille. Kunnalla ei ole velvoitetta pitää kaikkia kyläkouluja toiminnassa, eikä sillä ole velvoitetta jatkaa määräaikaisia työsuhteita eikä eläköityvien tilalle ole pakko palkata uusia työntekijöitä. Jos sama palveluvelvoite voidaan tehdä vähemmillä työntekijöillä, palveluja keskittämällä ja halvemmalla näin tehdään.

    Äänestä

  • Ei tule pettymystä kirjoitti:

    ...juuri näin. Lakkautetut koulut seisovat tyhjillään ja tikittävät kustannuksia aivan entiseen malliin. Säästö on negatiivinen, kun kaikki joudutaan nyt kuljettamaan takseilla keskustaan. Ja jos lähdetään tuosta asenteesta, että työpaikka on työpaikka, eikä mitään uudelleenorganisointia tai työn uudelleejärjestämistä voida tehdä, lyödään päätä seinään maailman tappiin.

    Vai luuletko, etteivät ne mustatakkiset käsitä sitä, että kymmenen ihmisen työt on mahdollista toimintaa tehostamalla tehdä helposti yhdksällä, kahdeksalla, tai jopa seitsemällä ihmisellä, kun tahtia vähän hidastetaan? Tämä tarkoittaa saman työn teettämistä 10 - 20 % pienemmällä työntekijämäärällä, eli porukan supistamista 1700:sta 1530 - 1260:een työntekijään. Lakkauttamatta yhtään koulua tai terveyskeskusta.

    "...juuri näin. Lakkautetut koulut seisovat tyhjillään ja tikittävät kustannuksia aivan entiseen malliin."

    En ole tiennytkään, että sillä opettajat yhä pasteerailevat ja kuikuilevat ikkunoista pihalle. Tyhjät taksit ja ruokakuskit käyvät pihassa kääntymässä. Kirjoja, vihkoja ja muita tarvikkeita tuupitaan postiluukuista sisään ja talonmiehet auraavat pihoja. Lämmitykset pohottavat täysillä ja remonttia tehdään rapistuvissa nurkissa. On aikamoista tikitystä tuo.

    Äänestä

  • Ei tule pettymystä kirjoitti:

    ...juuri näin. Lakkautetut koulut seisovat tyhjillään ja tikittävät kustannuksia aivan entiseen malliin. Säästö on negatiivinen, kun kaikki joudutaan nyt kuljettamaan takseilla keskustaan. Ja jos lähdetään tuosta asenteesta, että työpaikka on työpaikka, eikä mitään uudelleenorganisointia tai työn uudelleejärjestämistä voida tehdä, lyödään päätä seinään maailman tappiin.

    Vai luuletko, etteivät ne mustatakkiset käsitä sitä, että kymmenen ihmisen työt on mahdollista toimintaa tehostamalla tehdä helposti yhdksällä, kahdeksalla, tai jopa seitsemällä ihmisellä, kun tahtia vähän hidastetaan? Tämä tarkoittaa saman työn teettämistä 10 - 20 % pienemmällä työntekijämäärällä, eli porukan supistamista 1700:sta 1530 - 1260:een työntekijään. Lakkauttamatta yhtään koulua tai terveyskeskusta.

    "työt on mahdollista toimintaa tehostamalla tehdä helposti yhdksällä, kahdeksalla, tai jopa seitsemällä ihmisellä, kun tahtia vähän hidastetaan? Tämä tarkoittaa saman työn teettämistä 10 - 20 % pienemmällä työntekijämäärällä"

    Olispa jännä nähdä kuinka käydään hidastettua koulua. Sairaalassa hidastettu hoito saattaa johtaa aika traagisiin lopputuloksiin? Vanhusten hoitoa lienee jo hidastettukin, koska kerrotaan heidän makaavan märkinä vaipoissaan kun ei henkilökuntaa ole tarpeeksi. Minkähänlaista on hidastettu ruokien tarjoilu kouluissa, vanhainkodeissa tai sairaalassa? Entäpä hidastettu lastenhoito päiväkodissa. Mielenkiintoista.

    Äänestä

  • Ei tule pettymystä kirjoitti:

    ...juuri näin. Lakkautetut koulut seisovat tyhjillään ja tikittävät kustannuksia aivan entiseen malliin. Säästö on negatiivinen, kun kaikki joudutaan nyt kuljettamaan takseilla keskustaan. Ja jos lähdetään tuosta asenteesta, että työpaikka on työpaikka, eikä mitään uudelleenorganisointia tai työn uudelleejärjestämistä voida tehdä, lyödään päätä seinään maailman tappiin.

    Vai luuletko, etteivät ne mustatakkiset käsitä sitä, että kymmenen ihmisen työt on mahdollista toimintaa tehostamalla tehdä helposti yhdksällä, kahdeksalla, tai jopa seitsemällä ihmisellä, kun tahtia vähän hidastetaan? Tämä tarkoittaa saman työn teettämistä 10 - 20 % pienemmällä työntekijämäärällä, eli porukan supistamista 1700:sta 1530 - 1260:een työntekijään. Lakkauttamatta yhtään koulua tai terveyskeskusta.

    ..miten asioita käännetään päälaelleen.

    5+21:lle: Työn tekeminen ja teettäminen veronmaksajien varoilla ei todellakaan ole itsetarkoitus. Sen vaikutelman kuitenkin saa, kun täällä väitetään, ettei yhtkäkään kaupungin työntekijää voi edes lomauttaa, kun niin on kädet täynnä työtä kaikilla. Minä väitän, ettei todellakaan ole, parisataa joutaa pois. Täiden järjestelyillä ja tehostamisella 1200 henkeä tekee homman nykyisten 1700 sijasta niin, ettei eroa huomaa.

    Tikittäjälle: Se kyläkoulun opettaja katselee nykyään ulos ikkunasta samalla tavalla kuin ennenkin, mutta eri koulurakennuksessa. Irtisanoa ei saa, lomauttaa ei haluta, joten kysyn, missä on säästetty? Ei luokkakokojakaan voi loputtomiin kasvattaa. Taksit pörräävät joo, muutos on vain siinä, että ne ajavat suljetun kyläkoulun ohi ja tekevät tuplamatkan kun vievät oppilaan keskustaan saakka. Koulutaloa on lämmitettävä ja ylläpidettävä kuten ennenkin. Oppilaat tarvitsevat kirjansa ja vihkonsa edelleen, naurettavaa väittää, että niitä ei enää tarvittaisi, jos koulu on lakkautettu. Ei niitä oppilaita mihinkään lakkauteta. Lakkaavatko oppilaat syömästäkin, kun koulu lakkautetaan? Ruoka kuljetetaan joka tapauksessa, matkassa voi olla pieni ero. Remonttiakin on pakko tehdä, vuotavakattoista homepesää ei osta kukaan. Lopputulos on, että rahaa menee enemmän kuin ennen koulun lakkauttamista ainakin siihen saakka, kun koulurakennus on myyty.

    Kiinnostuneelle: Hyvä että kiinnostuit, tämä koskee kaikkia. Kuinka sairaalassa "hidastelu" nyt onkin niin vaarallista, kun täällä on vaadittu yöpäivystyksen lopettamista kokonaan? Suorittavalla tasolla työn määrä ei ole juuri vähentynyt, mutta työtä voidaan järjestellä uudelleen, toimintoja voidaan tehostaa jne. Jos väitteesi pitäisivät paikkansa, jo yksi sikainfluenssa kaataisi koko kaupungin, kun 10 % työntekijöistä on sairaana, palvelut sinun mukaasi romahtavat ja kaikki kaatuu, kun ne yhdeksän eivät millään selviä sen yhden poissaolevan jättämän aukon paikkaamisesta. Totuus on se, että töissä olevat tekevät kotona potevienkin työt, eikä mikään kaadu mihinkään. Jo tämä esimerkki osoittaa, että olet väärässä.

    Kaikenkaikkiaan käsittämätön on tarve mitätöidä jokainen parannusehdotus, vaikka se yritysmaailmassa on täysin hyväksytty ja normaali asia. Kaupungin työntekijöiden erityisasemaan ei saa koskea, mutta kyläkoulut voidaan lakkauttaa, koska se ratkaisee koko Jämsän talouden.

    Hip hei.

    Äänestä

  • Perseet penkkiin kirjoitti:

    ..miten asioita käännetään päälaelleen.

    5+21:lle: Työn tekeminen ja teettäminen veronmaksajien varoilla ei todellakaan ole itsetarkoitus. Sen vaikutelman kuitenkin saa, kun täällä väitetään, ettei yhtkäkään kaupungin työntekijää voi edes lomauttaa, kun niin on kädet täynnä työtä kaikilla. Minä väitän, ettei todellakaan ole, parisataa joutaa pois. Täiden järjestelyillä ja tehostamisella 1200 henkeä tekee homman nykyisten 1700 sijasta niin, ettei eroa huomaa.

    Tikittäjälle: Se kyläkoulun opettaja katselee nykyään ulos ikkunasta samalla tavalla kuin ennenkin, mutta eri koulurakennuksessa. Irtisanoa ei saa, lomauttaa ei haluta, joten kysyn, missä on säästetty? Ei luokkakokojakaan voi loputtomiin kasvattaa. Taksit pörräävät joo, muutos on vain siinä, että ne ajavat suljetun kyläkoulun ohi ja tekevät tuplamatkan kun vievät oppilaan keskustaan saakka. Koulutaloa on lämmitettävä ja ylläpidettävä kuten ennenkin. Oppilaat tarvitsevat kirjansa ja vihkonsa edelleen, naurettavaa väittää, että niitä ei enää tarvittaisi, jos koulu on lakkautettu. Ei niitä oppilaita mihinkään lakkauteta. Lakkaavatko oppilaat syömästäkin, kun koulu lakkautetaan? Ruoka kuljetetaan joka tapauksessa, matkassa voi olla pieni ero. Remonttiakin on pakko tehdä, vuotavakattoista homepesää ei osta kukaan. Lopputulos on, että rahaa menee enemmän kuin ennen koulun lakkauttamista ainakin siihen saakka, kun koulurakennus on myyty.

    Kiinnostuneelle: Hyvä että kiinnostuit, tämä koskee kaikkia. Kuinka sairaalassa "hidastelu" nyt onkin niin vaarallista, kun täällä on vaadittu yöpäivystyksen lopettamista kokonaan? Suorittavalla tasolla työn määrä ei ole juuri vähentynyt, mutta työtä voidaan järjestellä uudelleen, toimintoja voidaan tehostaa jne. Jos väitteesi pitäisivät paikkansa, jo yksi sikainfluenssa kaataisi koko kaupungin, kun 10 % työntekijöistä on sairaana, palvelut sinun mukaasi romahtavat ja kaikki kaatuu, kun ne yhdeksän eivät millään selviä sen yhden poissaolevan jättämän aukon paikkaamisesta. Totuus on se, että töissä olevat tekevät kotona potevienkin työt, eikä mikään kaadu mihinkään. Jo tämä esimerkki osoittaa, että olet väärässä.

    Kaikenkaikkiaan käsittämätön on tarve mitätöidä jokainen parannusehdotus, vaikka se yritysmaailmassa on täysin hyväksytty ja normaali asia. Kaupungin työntekijöiden erityisasemaan ei saa koskea, mutta kyläkoulut voidaan lakkauttaa, koska se ratkaisee koko Jämsän talouden.

    Hip hei.

    "Tikittäjälle: Se kyläkoulun opettaja katselee nykyään ulos ikkunasta samalla tavalla kuin ennenkin, mutta eri koulurakennuksessa. Irtisanoa ei saa, lomauttaa ei haluta, joten kysyn, missä on säästetty?"

    Kyläkoulunopettajan paikalla olleem määräaikaisen opettajan työsuhdetta ei ole jatkettu - säästö noin 50 000 eur per vuosi sivukuluineen.

    "Ei luokkakokojakaan voi loputtomiin kasvattaa." Alakoulujen opettajia on edelleen noin sata ja oppilaita vuoden päästä noin 1400. Ei päätä huimaa.

    "Remonttiakin on pakko tehdä, vuotavakattoista homepesää ei osta kukaan. Lopputulos on, että rahaa menee enemmän kuin ennen koulun lakkauttamista ainakin siihen saakka, kun koulurakennus on myyty."

    Kahden kyläkoulun lakkauttaminen säästää yli 400 000 eur per vuosi, joten ne kannattaa myydä halvallakin. Ja nopeasti ne on päätetty myyntiin laittaa.

    "kyläkoulut voidaan lakkauttaa, koska se ratkaisee koko Jämsän talouden. "

    Ei kai kukaan ole väittänyt niiden pelastavan koko taloutta. Kyläkoulujen lakkauttamisella on merkittävä säästömerkitys ja se on MAHDOLLISTA tehdä. Ylimmän johdon määrällä voi viisastella, mutta heistä säästön repiminen ei ole realistista. Yllytä edes työnantajaa määräämään turhia johtajia vanhustyöhön, sekin olisi järkevämpää.

    Äänestä

  • .................. kirjoitti:

    Persut ei ole todellisuudessa lainkaan kyvykkäitä ylläpitämään hyvinvointiyhteiskuntaa. Esittävät vain populistisia mutta vailla todellisuuspohjaa olevia huu-haa-aloitteita ja papukaija-kannonottoja. Niinhän se on ollut jo SMP:n ajoista asti.

    Mutta se ihmetyttää, että nuorehko ja muuten fiksun oloinen kaveri alkaa toistelemaan näitä menneisyyden miesten mantroja. Uusi asenneänkyräsukupolvi on nostamassa päätään. Yhteiskunnan etu olisi jos liito päättyisi lyhyeen kuin kanan lento.

    Persujen ( seniori Riihinen) ajatusten mukainen veropolitiikka halvaannuttaisi kunnallisen palvelutuotannon Jämsässä. Vastuuton porukka!!

    Pienemmällä veronkorotuksella olisi ohjattu kaupungin henkilöstöä säästöihin ja tuottavuuden kehittämiseen. Jämsä olisi säilyttänyt imagonsa, jonka se nyt menetti. Valtuustoryhmien puheenjohtajat ja kolmannes valtuutetuista on moraalisesti jääviä, kaupungin palveluksessa olevia, päättämään omien työehtojensa rahoituksesta. Tällä kaupungintyötekijöiden puolueella, joka menee yli perinteisten poliittisten puolueiden, on kohtuuttoman suuri valta yhdessä virkamiesten kanssa ja se johtaa talouden edelleen heikkenemiseen.

    Äänestä

  • Perseet penkkiin kirjoitti:

    ..miten asioita käännetään päälaelleen.

    5+21:lle: Työn tekeminen ja teettäminen veronmaksajien varoilla ei todellakaan ole itsetarkoitus. Sen vaikutelman kuitenkin saa, kun täällä väitetään, ettei yhtkäkään kaupungin työntekijää voi edes lomauttaa, kun niin on kädet täynnä työtä kaikilla. Minä väitän, ettei todellakaan ole, parisataa joutaa pois. Täiden järjestelyillä ja tehostamisella 1200 henkeä tekee homman nykyisten 1700 sijasta niin, ettei eroa huomaa.

    Tikittäjälle: Se kyläkoulun opettaja katselee nykyään ulos ikkunasta samalla tavalla kuin ennenkin, mutta eri koulurakennuksessa. Irtisanoa ei saa, lomauttaa ei haluta, joten kysyn, missä on säästetty? Ei luokkakokojakaan voi loputtomiin kasvattaa. Taksit pörräävät joo, muutos on vain siinä, että ne ajavat suljetun kyläkoulun ohi ja tekevät tuplamatkan kun vievät oppilaan keskustaan saakka. Koulutaloa on lämmitettävä ja ylläpidettävä kuten ennenkin. Oppilaat tarvitsevat kirjansa ja vihkonsa edelleen, naurettavaa väittää, että niitä ei enää tarvittaisi, jos koulu on lakkautettu. Ei niitä oppilaita mihinkään lakkauteta. Lakkaavatko oppilaat syömästäkin, kun koulu lakkautetaan? Ruoka kuljetetaan joka tapauksessa, matkassa voi olla pieni ero. Remonttiakin on pakko tehdä, vuotavakattoista homepesää ei osta kukaan. Lopputulos on, että rahaa menee enemmän kuin ennen koulun lakkauttamista ainakin siihen saakka, kun koulurakennus on myyty.

    Kiinnostuneelle: Hyvä että kiinnostuit, tämä koskee kaikkia. Kuinka sairaalassa "hidastelu" nyt onkin niin vaarallista, kun täällä on vaadittu yöpäivystyksen lopettamista kokonaan? Suorittavalla tasolla työn määrä ei ole juuri vähentynyt, mutta työtä voidaan järjestellä uudelleen, toimintoja voidaan tehostaa jne. Jos väitteesi pitäisivät paikkansa, jo yksi sikainfluenssa kaataisi koko kaupungin, kun 10 % työntekijöistä on sairaana, palvelut sinun mukaasi romahtavat ja kaikki kaatuu, kun ne yhdeksän eivät millään selviä sen yhden poissaolevan jättämän aukon paikkaamisesta. Totuus on se, että töissä olevat tekevät kotona potevienkin työt, eikä mikään kaadu mihinkään. Jo tämä esimerkki osoittaa, että olet väärässä.

    Kaikenkaikkiaan käsittämätön on tarve mitätöidä jokainen parannusehdotus, vaikka se yritysmaailmassa on täysin hyväksytty ja normaali asia. Kaupungin työntekijöiden erityisasemaan ei saa koskea, mutta kyläkoulut voidaan lakkauttaa, koska se ratkaisee koko Jämsän talouden.

    Hip hei.

    "lomauttaa ei haluta, joten kysyn, missä on säästetty?"

    Tätäkin väitettä paiskotaan täällä joka päivä, vaikka kaikki kaupungin työntekijät ovat lomautusten kohteena.

    "Taksit pörräävät joo, muutos on vain siinä, että ne ajavat suljetun kyläkoulun ohi ja tekevät tuplamatkan kun vievät oppilaan keskustaan saakka"

    Mistähän se tuplamatka tulee?. Eiköhän ne taksit ole enimmäkseen keskustasta lähteneet ja sinne palanneet ennenkin. En ole kuullut pelkästään oman kylän sisällä pyörivistä takseista.

    " Ruoka kuljetetaan joka tapauksessa"

    Niinpä ja nimenomaan. Se ruoka viedään sinne uuteenkin kouluun joka tapauksessa, mutta sen kyläköulun pitkät kuljetukset jäävät pois.


    "Remonttiakin on pakko tehdä, vuotavakattoista homepesää ei osta kukaan."

    Eipä ole minun tietoni mukaan yhteenkään kyläkouluun tehty minkäänlaista remonttia sen jälkeen kun koulu on lakkautettu ja kaupaksi ovat kaikki menneet.

    "Suorittavalla tasolla työn määrä ei ole juuri vähentynyt, mutta työtä voidaan järjestellä uudelleen, toimintoja voidaan tehostaa jne."

    Mistä päättelet, että tämä asia on kokonaan sinun ideasi? Eiköhän sitä tehostamista ja järjestelyjä ole tehty jo vuosia. Niin tiukalle on vedetty, että sairastapauksissa joudutaan hakemaan jo vuosia eläkkeellä olleitakin hoitajia töihin, kuten paikallislehdessä jokunen viikko sitten kerrottiin.

    "Kaikenkaikkiaan käsittämätön on tarve mitätöidä jokainen parannusehdotus"

    Ei ole tarve mitätöidä mitään, mutta kun ne ehdotukset ovat sellaisia, jotka on jo käytännössä aikapäivää sitten toteutettuja ja pitkään olleet jokapäiväistä arkea. Ihan sama kun menisit rekkakuskille selittämään miten sitä ohjauspyörää pitää käännellä, kun autoa peruutetaan.

    Äänestä

  • karvapersedemari kirjoitti:

    "Tikittäjälle: Se kyläkoulun opettaja katselee nykyään ulos ikkunasta samalla tavalla kuin ennenkin, mutta eri koulurakennuksessa. Irtisanoa ei saa, lomauttaa ei haluta, joten kysyn, missä on säästetty?"

    Kyläkoulunopettajan paikalla olleem määräaikaisen opettajan työsuhdetta ei ole jatkettu - säästö noin 50 000 eur per vuosi sivukuluineen.

    "Ei luokkakokojakaan voi loputtomiin kasvattaa." Alakoulujen opettajia on edelleen noin sata ja oppilaita vuoden päästä noin 1400. Ei päätä huimaa.

    "Remonttiakin on pakko tehdä, vuotavakattoista homepesää ei osta kukaan. Lopputulos on, että rahaa menee enemmän kuin ennen koulun lakkauttamista ainakin siihen saakka, kun koulurakennus on myyty."

    Kahden kyläkoulun lakkauttaminen säästää yli 400 000 eur per vuosi, joten ne kannattaa myydä halvallakin. Ja nopeasti ne on päätetty myyntiin laittaa.

    "kyläkoulut voidaan lakkauttaa, koska se ratkaisee koko Jämsän talouden. "

    Ei kai kukaan ole väittänyt niiden pelastavan koko taloutta. Kyläkoulujen lakkauttamisella on merkittävä säästömerkitys ja se on MAHDOLLISTA tehdä. Ylimmän johdon määrällä voi viisastella, mutta heistä säästön repiminen ei ole realistista. Yllytä edes työnantajaa määräämään turhia johtajia vanhustyöhön, sekin olisi järkevämpää.

    ..toinen kaupunginjohtaja YKSIN kustantaa kaupungille palkan sivukuluineen yli 100.000 euroa vuodessa. Sivistystoimenjohtaja joka on toinen tarpeeton, kustantanee hieman vähemmän, mutta 70.000 euroa ei varmasti ole yhtään liioiteltu arvio, jos opettajankin kustannus on 50.000. Yhteensä siis 170.000 euroa vuodessa.

    Emme kuitenkaan halua luopua tästä turhasta kustannuksesta lomauttamalla toinen kaupunginjohtaja, vaan lakkautamme mieluummin kyläkoulun, joka koskettaa Lahden koulunkin tapauksessa lähes 40 oppilasta ja heidän perheitään.

    Isolla kengällä on helpompi talloa toiset alleen, kuin pienellä. Mutta viisasteluahan tämä vain on, eikä ylimmästä johdosta säästön repiminen ole realistista.

    Totean edelleen, että Arvajankaan koulua ei vielä ole myyty, eikä toki ole voity myydäkään, koska valitusta ei ole lainvoimaisesti ratkaistu.

    Äänestä

  • Lati kirjoitti:

    ..toinen kaupunginjohtaja YKSIN kustantaa kaupungille palkan sivukuluineen yli 100.000 euroa vuodessa. Sivistystoimenjohtaja joka on toinen tarpeeton, kustantanee hieman vähemmän, mutta 70.000 euroa ei varmasti ole yhtään liioiteltu arvio, jos opettajankin kustannus on 50.000. Yhteensä siis 170.000 euroa vuodessa.

    Emme kuitenkaan halua luopua tästä turhasta kustannuksesta lomauttamalla toinen kaupunginjohtaja, vaan lakkautamme mieluummin kyläkoulun, joka koskettaa Lahden koulunkin tapauksessa lähes 40 oppilasta ja heidän perheitään.

    Isolla kengällä on helpompi talloa toiset alleen, kuin pienellä. Mutta viisasteluahan tämä vain on, eikä ylimmästä johdosta säästön repiminen ole realistista.

    Totean edelleen, että Arvajankaan koulua ei vielä ole myyty, eikä toki ole voity myydäkään, koska valitusta ei ole lainvoimaisesti ratkaistu.

    "että Arvajankaan koulua ei vielä ole myyty, eikä toki ole voity myydäkään, koska valitusta ei ole lainvoimaisesti ratkaistu. "

    Turhaa toiveajattelua. Kyllä Arvajan koulun voi sen valituksen puolesta myydä vaikka huomenna. Ei sen läpimenosta ole pienintäkään toivoa.

    Äänestä

  • Lati kirjoitti:

    ..toinen kaupunginjohtaja YKSIN kustantaa kaupungille palkan sivukuluineen yli 100.000 euroa vuodessa. Sivistystoimenjohtaja joka on toinen tarpeeton, kustantanee hieman vähemmän, mutta 70.000 euroa ei varmasti ole yhtään liioiteltu arvio, jos opettajankin kustannus on 50.000. Yhteensä siis 170.000 euroa vuodessa.

    Emme kuitenkaan halua luopua tästä turhasta kustannuksesta lomauttamalla toinen kaupunginjohtaja, vaan lakkautamme mieluummin kyläkoulun, joka koskettaa Lahden koulunkin tapauksessa lähes 40 oppilasta ja heidän perheitään.

    Isolla kengällä on helpompi talloa toiset alleen, kuin pienellä. Mutta viisasteluahan tämä vain on, eikä ylimmästä johdosta säästön repiminen ole realistista.

    Totean edelleen, että Arvajankaan koulua ei vielä ole myyty, eikä toki ole voity myydäkään, koska valitusta ei ole lainvoimaisesti ratkaistu.

    että kukas sinulle ne asiat sivistyslautakunnassa esittelee, jos sivistystoimenjohtaja irtisanotaan. :D

    Äänestä

Kuten valtuustossakin totesin, lukuisten tutkimusten mukaan kansalaiset arvostavat kunnallisia palveluja ja ovat valmiita niistä maksamaan jopa lisää, jotta palvelut säilyvät. Uskon, että myös jämsäläiset ymmärtävät verotuksen ja palvelujen yhteyden. Ilmeisesti tämä yhteys ei ole enää kaikille selviö?
Jämsän talous nyt vain on siinä mallissa, että tarvitaan roima lisäresurssi ensinnäkin täyttämään niitä menetyksiä, joita on aiheutunut 600-700 korkeapalkkaisen teollisuustyöpaikan menetyksestä. Toiseksi toiveena on, että veroprosentin nosto auttaa (muiden toimien ohella) välttämään henkilöstön lomautukset. Henkilöstön lomautuksissa ei ole mitään mieltä, jos halutaan antaa asukkaille heidän tarvitsemansa koulu-, päivähoito-, terveys- ja hoivapalvelut:ilman henkilöstöä ei ole palveluakaan - tai palvelu on paljon huonompaa ja loppupelissä syntyy ihan uusia kuluja.

Tilastot näyttävät, että olemme koko maassa ajatumassa työvoimapulaan. Silloin arvossaan ovat ne työnantajat, jotka ovat hoitaneet henkilöstöpolitiikkansa hyvin. Totta on, että Jämsällä on henkilöstöä nyt reilusti - jokainen tietää syynkin. Eläkelöityminen hoitaa ison osan, ja on olemassa hyvän henkilöstöpolitiikan mukaisia keinoja nopeuttaa muutosta. Otetaan niitä käyttöön.
Epäilen, että riittäisikö tuo valtuustossa esitetty puolen prosentin veronkorotus edes niihin uusiin velvoitteisiin, joita valtio on työntämässä tai työntänyt kunnille.

Äänestä
  • Olet oikeassa siitä, että ihmiset ovat valmiita maksamaan veroja jotta saavat tietyt palvelut. Minäkin kuulun heihin. Mutta tiedätkö mikä on arkipäivää Jämsässä?

    Esimerkiksi minä halusin saada hammaslääkäriin ajan tarkastuksen. Soitin sitä varten elokuun lopussa hammashoitolaan. Pääsin listalle. Se tarkoittaa sitä, että minulle joko soitetaan tai lähetetään kirje milloin saan tarvitsemani ajan. Vielä tähän päivään mennessä minä en ole saanut tätä soittoa tai kirjettä. Aikaa on kulunut kaksi ja puoli kuukautta. Tämä on ainut palvelu koko vuonna mitä koko perheeni (3 aikuista henkilöä) olisi tarvinnut Jämsän kaupungilta. Kunnallisveroja maksamme nelinumeroisen summan kuukaudessa. En sanoisi, että olen tyytyväinen saamaani palveluun. Lähinnä mieleen hiipii ajatus, että hammashoitolassa toivotaan että kyllästyisin odotteluun ja tilaisin ajan yksityiselle hammasläkärille.

    Jos palvelujen saanti on korkeista veroista huolimatta tätä luokkaa, niin miksi jäisin tänne asumaan kun naapurikunnassa on halvempi veroäyri ja uskon että palvelut eivät sen heikompia ole kuin Jämsässäkään?

    Äänestä

  • odottelija kirjoitti:

    Olet oikeassa siitä, että ihmiset ovat valmiita maksamaan veroja jotta saavat tietyt palvelut. Minäkin kuulun heihin. Mutta tiedätkö mikä on arkipäivää Jämsässä?

    Esimerkiksi minä halusin saada hammaslääkäriin ajan tarkastuksen. Soitin sitä varten elokuun lopussa hammashoitolaan. Pääsin listalle. Se tarkoittaa sitä, että minulle joko soitetaan tai lähetetään kirje milloin saan tarvitsemani ajan. Vielä tähän päivään mennessä minä en ole saanut tätä soittoa tai kirjettä. Aikaa on kulunut kaksi ja puoli kuukautta. Tämä on ainut palvelu koko vuonna mitä koko perheeni (3 aikuista henkilöä) olisi tarvinnut Jämsän kaupungilta. Kunnallisveroja maksamme nelinumeroisen summan kuukaudessa. En sanoisi, että olen tyytyväinen saamaani palveluun. Lähinnä mieleen hiipii ajatus, että hammashoitolassa toivotaan että kyllästyisin odotteluun ja tilaisin ajan yksityiselle hammasläkärille.

    Jos palvelujen saanti on korkeista veroista huolimatta tätä luokkaa, niin miksi jäisin tänne asumaan kun naapurikunnassa on halvempi veroäyri ja uskon että palvelut eivät sen heikompia ole kuin Jämsässäkään?

    Olet odottelija oikeassa, etten tiedä kaikkien palvelujen arkitilannetta ja on tosi ikävää, jos joudut tärkeää palvelua odottamaan kauan. Osaan vain arvella, että lomautuksilla saattaisi olla tässä tapauksessa tuollaisia ikäviä heijastusvaikutuksia. Toisaalta hammaslääkäreistä on yleisesti pulaa, virkoja on Jämsässäkin täyttämättä. Lääkärin saantiin ei vaikuteta suoraan veroprosentilla vaan sillä, että valtiovalta hoitaa niin hammaslääkäri- kuin yleisesti lääkäritilanteen tavalla tai toisella kuntoon!

    Äänestä

  • Arja Paakkanen kirjoitti:

    Olet odottelija oikeassa, etten tiedä kaikkien palvelujen arkitilannetta ja on tosi ikävää, jos joudut tärkeää palvelua odottamaan kauan. Osaan vain arvella, että lomautuksilla saattaisi olla tässä tapauksessa tuollaisia ikäviä heijastusvaikutuksia. Toisaalta hammaslääkäreistä on yleisesti pulaa, virkoja on Jämsässäkin täyttämättä. Lääkärin saantiin ei vaikuteta suoraan veroprosentilla vaan sillä, että valtiovalta hoitaa niin hammaslääkäri- kuin yleisesti lääkäritilanteen tavalla tai toisella kuntoon!

    Hammaslääkärin- ja lääkärinvirkoja on täyttämättä. Niihin ei yksinkertaisesi ole tulijoita. Gynelogipulaan kaatui lopulta Jämsän synnytysosastokin ja muistelkaapa mikä vaikeus oli saada eläinlääkäriä. Lääkärifirmoilla tienaa paremmin ja voi valita työaikansa ja usein paikkansa. Moni hakeutuu isojen kaupunkien virkoihin, koska siellä on paljon muita (vapaa-ajan)houkutuksia.
    Pitäsikö valtion säätää samanlainen määvuosityövelvoite terveyskeskuksissa kuten sotilailla on? Esim. hävittäjälentäjillä 10,5 vuotta.
    Työvoimapulaan en ihan äkkiä usko. Itse on kuullut puhuttavan siitä jo 1970-luvun lopulta. Toisaalta on henkilöitä, jotka saisivat heti töitä pääkaupunkiseudulta, mutta pyörivät täällä työkkärin päivärahalla, koska eivät uskalla/halua muuttaa. Pitäisikö heitäkin vähän velvoittaa?

    Äänestä

  • Arja Paakkanen kirjoitti:

    Olet odottelija oikeassa, etten tiedä kaikkien palvelujen arkitilannetta ja on tosi ikävää, jos joudut tärkeää palvelua odottamaan kauan. Osaan vain arvella, että lomautuksilla saattaisi olla tässä tapauksessa tuollaisia ikäviä heijastusvaikutuksia. Toisaalta hammaslääkäreistä on yleisesti pulaa, virkoja on Jämsässäkin täyttämättä. Lääkärin saantiin ei vaikuteta suoraan veroprosentilla vaan sillä, että valtiovalta hoitaa niin hammaslääkäri- kuin yleisesti lääkäritilanteen tavalla tai toisella kuntoon!

    Kiitos vastauksestasi :).

    Miksi ihmeessä näitä lomautuksia ei toteuteta järkevämmin? Jos tilanne on se, että hammaslääkäreitä on jo perustasolla liian vähän, niin ei kai ole järkevää lomauttaa niitä vähiä hammaslääkäreitä joilla työsarkaa riittää? Ymmärrän, ja olen itsekin sitä mieltä että lomautuksia on tehtävä, mutta lomautukset pitäisi kohdistaa niihin virkamiehiin/työntekijöihin, joissa on ylikapasiteettia. Lomautukset on muutenkin toteutettu huonosti, ei ole hyvä jos joku toimipiste menee kokonaan kiinni tietyksi ajaksi, vaan lomautukset pitäisi toteuttaa jaksottamalla, jotta palvelut toimivat jollakin tasolla.

    Esimerkkinä voisin ottaa rakennusvalvonnan, siellä on töissä yksi johtava rakennustarkastaja ja kaksi tarkastusinsinööriä ja yksi lupa-arkkitehti, tämän lisäksi heillä on kolme toimistovirkailijaa apuna. En usko, että palvelu rakennusvalvontatoimistossa juurikaan heikkenee dramaattisesti, jos nämä virkamiehet vuorollaan lomautettaisiin viikoksi kerrallaan läpi vuoden. Ja uskon, että lisää tällaisia esimerkkejä löytyy, kun vain asiaa aletaan hoitamaan. Minun mielestäni kyse on ennemminkin tahdosta, ei siitä ettei olisi mahdollisuuksia hoitaa lomautuksia hallitummin.

    Äänestä

  • odottelija... kirjoitti:

    Kiitos vastauksestasi :).

    Miksi ihmeessä näitä lomautuksia ei toteuteta järkevämmin? Jos tilanne on se, että hammaslääkäreitä on jo perustasolla liian vähän, niin ei kai ole järkevää lomauttaa niitä vähiä hammaslääkäreitä joilla työsarkaa riittää? Ymmärrän, ja olen itsekin sitä mieltä että lomautuksia on tehtävä, mutta lomautukset pitäisi kohdistaa niihin virkamiehiin/työntekijöihin, joissa on ylikapasiteettia. Lomautukset on muutenkin toteutettu huonosti, ei ole hyvä jos joku toimipiste menee kokonaan kiinni tietyksi ajaksi, vaan lomautukset pitäisi toteuttaa jaksottamalla, jotta palvelut toimivat jollakin tasolla.

    Esimerkkinä voisin ottaa rakennusvalvonnan, siellä on töissä yksi johtava rakennustarkastaja ja kaksi tarkastusinsinööriä ja yksi lupa-arkkitehti, tämän lisäksi heillä on kolme toimistovirkailijaa apuna. En usko, että palvelu rakennusvalvontatoimistossa juurikaan heikkenee dramaattisesti, jos nämä virkamiehet vuorollaan lomautettaisiin viikoksi kerrallaan läpi vuoden. Ja uskon, että lisää tällaisia esimerkkejä löytyy, kun vain asiaa aletaan hoitamaan. Minun mielestäni kyse on ennemminkin tahdosta, ei siitä ettei olisi mahdollisuuksia hoitaa lomautuksia hallitummin.

    Niimpä niin. Nyt lähestytään asian ydintä. Vihdoinkin!

    Kyse on loppujen lopuksi päättäjien pelkuruudesta. Kun on pakko lomauttaa niin nämä notkeaselkärankaiset päättäjät kuorossa vaativat henkilöstön mahdollisimman TASAPUOLISTA kohtelua. Lomautetaan yhtäpitkäksi ajaksi apulaiskaupunginjohtaja ja hammaslääkäri. Siinä ei todellakaan ole mitään mieltä. Käytännössä tämä tarkoittaa sitten sitä, että rivikansalaisten eli palveluiden tarvitsijoiden kannalta tasapuolisuus ei toteudu.

    Nyt olisi kiireesti tehtävä luettelo niistä kuntaduunareista ja -virkamiehistä, joita voidaan lomauttaa TUOTANNOLLISISTA syistä. Tällä tasapuolisuushömpällä kaupunki on käytännössä soveltanut vain TALOUDELLISIA perusteita.

    Epäilempä, että esimerkiksi Arja Paakkaselta ja muilta populismiin taipuvaisilta poliitikoilta ei löydy ryhtiä menetellä näin. Siten hän ja he ovat omalta osaltaan epäsuorasti mutta vahvasti ajamassa alas palveluita, esim. Alhojärven, Lahden ja Koskenpään kouluja.

    Äänestä

  • Walttter kirjoitti:

    Niimpä niin. Nyt lähestytään asian ydintä. Vihdoinkin!

    Kyse on loppujen lopuksi päättäjien pelkuruudesta. Kun on pakko lomauttaa niin nämä notkeaselkärankaiset päättäjät kuorossa vaativat henkilöstön mahdollisimman TASAPUOLISTA kohtelua. Lomautetaan yhtäpitkäksi ajaksi apulaiskaupunginjohtaja ja hammaslääkäri. Siinä ei todellakaan ole mitään mieltä. Käytännössä tämä tarkoittaa sitten sitä, että rivikansalaisten eli palveluiden tarvitsijoiden kannalta tasapuolisuus ei toteudu.

    Nyt olisi kiireesti tehtävä luettelo niistä kuntaduunareista ja -virkamiehistä, joita voidaan lomauttaa TUOTANNOLLISISTA syistä. Tällä tasapuolisuushömpällä kaupunki on käytännössä soveltanut vain TALOUDELLISIA perusteita.

    Epäilempä, että esimerkiksi Arja Paakkaselta ja muilta populismiin taipuvaisilta poliitikoilta ei löydy ryhtiä menetellä näin. Siten hän ja he ovat omalta osaltaan epäsuorasti mutta vahvasti ajamassa alas palveluita, esim. Alhojärven, Lahden ja Koskenpään kouluja.

    Kaikenlaisia ideoita voidaan heitellä. Valtuusto voi tehdä kohdennettuja lomautuksia, mutta vain teoriassa. Kuntatyöntekijöillä on kuitenkin oleellinen asema ja paikka neuvottelupöydässä, ennenkuin ratkaisuesityksiä viedään eteenpäin. Solidaarisuus on joissain muodoissaan vielä hengissä.

    Valtakunnantasolla moni asia hoidettaisiin toisin, jos valtioneuvosto voisi tehdä lakiesityksiä ilman yleislakkouhkaa.

    Äänestä

  • Walttter kirjoitti:

    Niimpä niin. Nyt lähestytään asian ydintä. Vihdoinkin!

    Kyse on loppujen lopuksi päättäjien pelkuruudesta. Kun on pakko lomauttaa niin nämä notkeaselkärankaiset päättäjät kuorossa vaativat henkilöstön mahdollisimman TASAPUOLISTA kohtelua. Lomautetaan yhtäpitkäksi ajaksi apulaiskaupunginjohtaja ja hammaslääkäri. Siinä ei todellakaan ole mitään mieltä. Käytännössä tämä tarkoittaa sitten sitä, että rivikansalaisten eli palveluiden tarvitsijoiden kannalta tasapuolisuus ei toteudu.

    Nyt olisi kiireesti tehtävä luettelo niistä kuntaduunareista ja -virkamiehistä, joita voidaan lomauttaa TUOTANNOLLISISTA syistä. Tällä tasapuolisuushömpällä kaupunki on käytännössä soveltanut vain TALOUDELLISIA perusteita.

    Epäilempä, että esimerkiksi Arja Paakkaselta ja muilta populismiin taipuvaisilta poliitikoilta ei löydy ryhtiä menetellä näin. Siten hän ja he ovat omalta osaltaan epäsuorasti mutta vahvasti ajamassa alas palveluita, esim. Alhojärven, Lahden ja Koskenpään kouluja.

    "Nyt olisi kiireesti tehtävä luettelo niistä kuntaduunareista ja -virkamiehistä, joita voidaan lomauttaa TUOTANNOLLISISTA syistä."

    Kenelläkähän sitä asiantuntemusta tämmöiseen luettelointiin riittää. Kuka tuntee kaikkien alojen todellisen työtilanteen joka hetki ja kenellä on valtaa ryhtyä lomautuksia toimeenpanemaan? Ja kenen tehtäväkenttään tämmöisen ylimääräisen homman voisi velvoittaa. Kas siinäpä kysymys.

    Arvaan vastauksen, että virkamies, mutta se ei ole mikään oikea vastaus.

    Äänestä

  • neuvotteluasemissa kirjoitti:

    Kaikenlaisia ideoita voidaan heitellä. Valtuusto voi tehdä kohdennettuja lomautuksia, mutta vain teoriassa. Kuntatyöntekijöillä on kuitenkin oleellinen asema ja paikka neuvottelupöydässä, ennenkuin ratkaisuesityksiä viedään eteenpäin. Solidaarisuus on joissain muodoissaan vielä hengissä.

    Valtakunnantasolla moni asia hoidettaisiin toisin, jos valtioneuvosto voisi tehdä lakiesityksiä ilman yleislakkouhkaa.

    kun noita metallimiehiä, sähkömiehiä, paperityöntekijöitä yms. on pystytty lomauttelemaan ilman neuvottelupöytää, lomautukset ovat olleet lähinnä ilmoitusluonteisia asioita. Lakkoillahan aina voi, mutta jos ei ole rahaa pitää työntekijöitä töissä niin mitä sitten tehdään?

    Äänestä

  • odottelija... kirjoitti:

    Kiitos vastauksestasi :).

    Miksi ihmeessä näitä lomautuksia ei toteuteta järkevämmin? Jos tilanne on se, että hammaslääkäreitä on jo perustasolla liian vähän, niin ei kai ole järkevää lomauttaa niitä vähiä hammaslääkäreitä joilla työsarkaa riittää? Ymmärrän, ja olen itsekin sitä mieltä että lomautuksia on tehtävä, mutta lomautukset pitäisi kohdistaa niihin virkamiehiin/työntekijöihin, joissa on ylikapasiteettia. Lomautukset on muutenkin toteutettu huonosti, ei ole hyvä jos joku toimipiste menee kokonaan kiinni tietyksi ajaksi, vaan lomautukset pitäisi toteuttaa jaksottamalla, jotta palvelut toimivat jollakin tasolla.

    Esimerkkinä voisin ottaa rakennusvalvonnan, siellä on töissä yksi johtava rakennustarkastaja ja kaksi tarkastusinsinööriä ja yksi lupa-arkkitehti, tämän lisäksi heillä on kolme toimistovirkailijaa apuna. En usko, että palvelu rakennusvalvontatoimistossa juurikaan heikkenee dramaattisesti, jos nämä virkamiehet vuorollaan lomautettaisiin viikoksi kerrallaan läpi vuoden. Ja uskon, että lisää tällaisia esimerkkejä löytyy, kun vain asiaa aletaan hoitamaan. Minun mielestäni kyse on ennemminkin tahdosta, ei siitä ettei olisi mahdollisuuksia hoitaa lomautuksia hallitummin.

    Asia on täsmälleen näin kun sanot. Kun kolmesta kunnasta on kerätty rakennusvalvontaporukka nippuun, niin tässä on tulos. Ei rakennustoiminta Jämsässä NIIN vilkasta ole, etteikö vähemmällä tultaisi toimeen hyvinkin. Ja tämä ei ole vain rakennusvalvonta, vaan kaikki muut toimialat ovat samassa tilanteessa kautta linjan.

    Mutta juttuhan on näin, etteivät virkamiehet tule tällaista lomautuskuviota esittämään, koska silloin he sahaisivat omaa oksaansa. Oma etu vastaan kuntalaisten etu, silloin ei ole vaikea arvata kumpi vetää pidemmän korren.

    Äänestä

  • siitä vaan kirjoitti:

    "Nyt olisi kiireesti tehtävä luettelo niistä kuntaduunareista ja -virkamiehistä, joita voidaan lomauttaa TUOTANNOLLISISTA syistä."

    Kenelläkähän sitä asiantuntemusta tämmöiseen luettelointiin riittää. Kuka tuntee kaikkien alojen todellisen työtilanteen joka hetki ja kenellä on valtaa ryhtyä lomautuksia toimeenpanemaan? Ja kenen tehtäväkenttään tämmöisen ylimääräisen homman voisi velvoittaa. Kas siinäpä kysymys.

    Arvaan vastauksen, että virkamies, mutta se ei ole mikään oikea vastaus.

    että virkamies on tähänkin kysymykseen oikea vastaus. Kullakin toimialalla on omat esimiehensä ja pyramidin huipulla on kaupunginjohtaja. Kyllä organisaation täytyy pystyä tällainen selvitys tekemään, jokaisella esimiehellä täytyy olla näkemys alaisuudessaan olevan porukan työtilanteesta. Jos ei ole, niin se on huonoa johtamista, ja sen jälkeen voidaan ruveta potkuja jakamaan myös ammattitaidottomuuden perusteella. Tällaiset esimiehet kun eivät ole tehtäviensä tasalla.

    Äänestä

  • sanoista tekoihin kirjoitti:

    kun noita metallimiehiä, sähkömiehiä, paperityöntekijöitä yms. on pystytty lomauttelemaan ilman neuvottelupöytää, lomautukset ovat olleet lähinnä ilmoitusluonteisia asioita. Lakkoillahan aina voi, mutta jos ei ole rahaa pitää työntekijöitä töissä niin mitä sitten tehdään?

    Iso osa valtuutetuista on kaupungilla tai sen yhtiöillä töissä.

    Äänestä

  • 4+4 kirjoitti:

    Iso osa valtuutetuista on kaupungilla tai sen yhtiöillä töissä.

    miksi kaupungin työntekijöiden lomautukset, erityisesti muut kuin tasaisesti kaikkiin kohdistuvat lomautukset ovat pyhä asia ja keskustelunaiheenakin tabu. Näin sitä omaa etua ajetaan, eikä kuntalaisten etua kuten kuuluisi. Kun lomautukset pitäisi kohdistaa sinne missä on löysää.

    Äänestä

  • Ei erityisasemaa! kirjoitti:

    miksi kaupungin työntekijöiden lomautukset, erityisesti muut kuin tasaisesti kaikkiin kohdistuvat lomautukset ovat pyhä asia ja keskustelunaiheenakin tabu. Näin sitä omaa etua ajetaan, eikä kuntalaisten etua kuten kuuluisi. Kun lomautukset pitäisi kohdistaa sinne missä on löysää.

    Jotta valkenisi lisää niin mietippä sitä, että henkilöstön edustaja istuu sekä kaupungin jotoryhmässä että kaupunginhallituksessa!! He tietävät heti tuoreeltaan raportoida koko henkilöstölle mitä kokouksissa puhuttiin ja kuka sanoi mitäkin. Jos jotain isoja säästöjä aiheuttavaa edes suunnitellaan niin jopa tietää moni kuntaduunari soittaa poliitikoille että nyt menee vikasuuntaan. Ja kas, kas, henkilöstöä mielistelevät poliitikot laittavat stopin moisille säästötouhuille. Näin se menne.

    Äänestä

  • Hugo V kirjoitti:

    Jotta valkenisi lisää niin mietippä sitä, että henkilöstön edustaja istuu sekä kaupungin jotoryhmässä että kaupunginhallituksessa!! He tietävät heti tuoreeltaan raportoida koko henkilöstölle mitä kokouksissa puhuttiin ja kuka sanoi mitäkin. Jos jotain isoja säästöjä aiheuttavaa edes suunnitellaan niin jopa tietää moni kuntaduunari soittaa poliitikoille että nyt menee vikasuuntaan. Ja kas, kas, henkilöstöä mielistelevät poliitikot laittavat stopin moisille säästötouhuille. Näin se menne.

    "Jos jotain isoja säästöjä aiheuttavaa edes suunnitellaan niin jopa tietää moni kuntaduunari soittaa poliitikoille että nyt menee vikasuuntaan. Ja kas, kas, henkilöstöä mielistelevät poliitikot laittavat stopin moisille säästötouhuille. Näin se menne."

    Niin se mielikuvitus virkeänä siellä hevosmiesten tietotoimistossa laukkaa... :-D

    Äänestä

Jämsän seutu ja Vekkari eivät omissa kirjoituksissaan maininneet Koiviston esityksen täsmälomautuksista yhtään mitään. Keski-Suomalaisessa oli mainittu. Ilmeisesti paikallismedia haluaakin vaieta ja SENSUROIDA asioita, jotta suuri yleisö eli veronmaksajat eivät kiinnostuisi näistä asioista ja alkaisi vaatia päättäjiltä toimintaa. Paikallismedia on kuin itänaapurin Pravda. Vain pienemmässä mittakaavassa. Valtapuolueiden ajatukset julkaistaan varmasti ja tarkasti molemmissa lehdissä. Muutenkin toimittajien taso arveluttaa. Silloin kun Jämsässä joskus jotain tapahtuu niin siitä ei vahingossakaan uutisoida vaan tärkeämpänä pidetään koko sivun pituisia henkilöesittelyjä.

Äänestä
  • Joo. Varsinkin tuo Huugon näkökulma jää paikallislehdeltä toistuvasti pimentoon. Ilmeisesti paikallinen työväenyhdistys on kieltänyt siitä puhumisen. Jos ei tottele niin seuraavien vaalien aikana ei tule ilmoitustuloja. Niin yksinkertainen on tämä maailma - sosialistinen ihanneyhteiskunta! Ja niin ne verot nousee.

    Äänestä

  • Minä ainakin luen mieluummin henkilöesittelyjä kuin jotain politiikkaskeidaa.

    Äänestä

  • ********* kirjoitti:

    Minä ainakin luen mieluummin henkilöesittelyjä kuin jotain politiikkaskeidaa.

    Eihän sinun mielipiteesi poissulje sitä mahdollisuutta, että lehdessä olisi sekä mainitsemasi henkilöhaastattelut että politiikkaskeidat. Lehdenhän pitäisi pyrkiä palvelemaan mahdollisimman laajasti lukijakuntaa, näin he turvaisivat omaa menekkiään.

    Itse olen kiinnostuneena lukenut netistä kokousten pöytäkirjoja, ja monesti on harmittanut kun todetaan asioiden olevan "liitteen mukaisesti" ja tietenkään tätä liitettä ei netissä ole ollut, joten käytännössä asia on jäänyt epäselväksi lukijan kannalta. Onneksi asiaan on tulossa parannus, kun kaupunkikin siirtyy askeleen verran eteenpäin sähköisessä viestinnässä.

    Äänestä

  • Auttaisi paljon, jos tosiaan lukisit niitä lehtiä. Tällä palstalla on nähty kymmeniä kertoja semmoinen asia, että väitetään jostakin asiasta lehden vaienneen. Kumminkin ihan joka kerta niitä juttuja on ollut, vaan eipä ole silmiin sattunut, kun luet vaan sitä vekkaria, josta monenkin mielestä saa muka kaikki tiedot.
    Siis tilaappa itsellesi se paikallislehti ja lue joka kerta kannesta kanteen ja tuu vasta sitten valittaan. Itselleni lehti on tullut kymmeniä vuosia, eikä ole tarvinnut valitella. Toisaalta eihän kaikki asiat koskaan kaikkia kiinnosta, eikä niin ole tarkotettukaan.

    Äänestä

  • tilaaja. kirjoitti:

    Auttaisi paljon, jos tosiaan lukisit niitä lehtiä. Tällä palstalla on nähty kymmeniä kertoja semmoinen asia, että väitetään jostakin asiasta lehden vaienneen. Kumminkin ihan joka kerta niitä juttuja on ollut, vaan eipä ole silmiin sattunut, kun luet vaan sitä vekkaria, josta monenkin mielestä saa muka kaikki tiedot.
    Siis tilaappa itsellesi se paikallislehti ja lue joka kerta kannesta kanteen ja tuu vasta sitten valittaan. Itselleni lehti on tullut kymmeniä vuosia, eikä ole tarvinnut valitella. Toisaalta eihän kaikki asiat koskaan kaikkia kiinnosta, eikä niin ole tarkotettukaan.

    Taidat olla toimittaja, kun noin keuhkoat?

    Äänestä

  • ***** kirjoitti:

    Taidat olla toimittaja, kun noin keuhkoat?

    sama mieleen, mistähän syystä?

    Äänestä

  • ***** kirjoitti:

    Taidat olla toimittaja, kun noin keuhkoat?

    Olen minä toimittanut puuta tehtaille paljonkin ja viljaa kauppaan. Nykysin toimittelen ihan vaan pieniä askareita, mutta lehtiä ei ole tullut toimitettua. Kova olen niitä kumminkin lukemaan.

    Äänestä

  • tilaaja. kirjoitti:

    Olen minä toimittanut puuta tehtaille paljonkin ja viljaa kauppaan. Nykysin toimittelen ihan vaan pieniä askareita, mutta lehtiä ei ole tullut toimitettua. Kova olen niitä kumminkin lukemaan.

    vaan unohdit silti mainita mielipiteittesi toimittelun.

    Äänestä

  • tyhjäntoimittaja kirjoitti:

    vaan unohdit silti mainita mielipiteittesi toimittelun.

    Eiköhän tämä kuulu niitten pienten asioiden joukkoon.

    Äänestä

  • tilaaja. kirjoitti:

    Eiköhän tämä kuulu niitten pienten asioiden joukkoon.

    niin pientä asiaa, ettei siitä kannattaisi mainita.

    Äänestä

Taitaa osoittaa pikemminkin viisautta, ettei lehdet lähde kaikkea huuhaata julkaisemaan. Onneksi tajusin jäädä pois ehdokkuudesta. Vaikuttaa meno olevan aiempaakin hulvattomampaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Antti Koivisto kirjoitti:

Tässä kokonaisuudessaan PS:n tekemä esitys veroprosentin korotuksesta ainoastaan puolella prosentilla. Julkaisemme nyt tällä foorumilla esityksen, koska paikallislehdet monesti jättävät tärkeitä yksityiskohtia julkaisematta lehdissään.

Perussuomalaiset eivät hyväksy Jämsän veroprosentin jättikorotusta 1,5 prosenttiyksiköllä peräti 21 prosentin suuruiseksi.

Rysähtämällä tehtävä kertakorotus tuhoaa paikallistaloutta enemmän kuin rakentaa kunnallistaloutta.

Korotuksen jälkeen Jämsän veroprosentti olisi Suomen korkein ja huomattavasti naapurikuntiamme korkeampi. On selvää, että ylisuuri veroprosentti estää uusien yritysten ja työpaikkojen syntymistä Jämsään. Samalla kiihtyy entisestään asukkaiden muuttoliike pois Jämsästä. Uhkaa syntyä veropakolaisuutta naapurikuntiin. Asukasluvun kiihtyvä vähentyminen ja uusien työpaikkojen syntymättä jääminen syö nopeasti lyhytnäköisellä verorysäyksellä saavutetun hetkellisen hyödyn.

Ylisuurena jättiveronkorotuksena, poismuuttoliikkeenä ja työpaikkojen vähentymisenä paikallistaloudesta poistuva merkittävä rahamäärä vain kiihdyttää Jämsän palvelurakenteen syöksykierrettä. Tämä ei koske vain kaupungin omia vaan myös yritysten tuottamia palveluita.

Kaupungin taloutta ei voida tervehdyttää päämäärättömällä hötkyilyllä vaan vain pitkäjänteisellä ja harkitulla taloussuunnitelmalla , johon pahimman lamavaiheen aikana ja matalien korkojen vallitessa kuuluu luontevana osana harkittu lisälainanotto. Parempien aikojen ja nousukauden taas koittaessa keskitytään vastaavasti kokonaislainakannan vähentämiseen.

Vuonna 2010 alkaa useiden ennusteiden mukaan pahin lamanselkä Suomessa taittua. Jotta näin kävisi myös Jämsän talousalueella, ei ole mitään järkeä imeä pois paikallistalouden kierrosta niin merkittävää rahavirtaa , mitä veroäyrin jättikorotus ja sen edellä esitetyt haitalliset liitännäisseuraamukset aiheuttaisivat.

Jos vuoden 2010 talousarvioon on kaikista säästötoimenpiteistä huolimatta jäämässä käyttötalousmenojen rahoitusvajetta, on parempi täyttää se tässä vaikeassa taantumavaiheessa poikkeuksellisesti osittain lainanotolla. Tilannetta voidaan sitten tarkastella uudemman kerran vuoden 2011 talousarviota laadittaessa.

Yksi tärkeä perussyy kaupungin huonoon taloustilanteeseen on kaupunkimme ylisuuri henkilöstörakenne johto- ja päällikkötason paikoilla, joissa nykyisin ei kaikille enää riitä edes järkeviä työtehtäviä. Samaan aikaan taas sosiaali- ja terveystoimen puolella
ns. suorittavaa henkilökuntaa on tiettyihin tehtäviin selvästi liian vähän. Ensi vuoden ja kaikkien seuraavien vuosien toiminnassa on panostettava tämän perusongelman ratkaisemiseen kaikin käytettävissä olevin keinoin. Koko henkilökunnan määräaikaiset lomautukset eivät ole mikään ratkaisu, mutta tiettyihin tarpeettomiin ja vähemmän tarpeellisiin johto- ja päällikkötason virkoihin kohdennettuja täsmälomautuksia ei tule sulkea pois keinovalikoimasta pyrittäessä tasapainottamaan kaupungin taloutta.

Kunnallisena täsmäelvytyksenä pitäisi myös aikaistaa Jämsänkosken terveysaseman peruskorjaus terveysasemakäyttöön. Sen saneeraamiseen terveysasemakäyttöön on jo olemassa valmiit suunnitelmat, joista kaupunki on jo maksanutkin noin 80.000 euroa. Saneerauksen aloittamiseen ei siten tarvita kuin kaupunginvaltuuston päätös ja investointimääräraha vuoden 2010 talousarvioon. Tämä tarpeellinen ja välttämätön investointi on erittäin edullista aloittaa juuri nyt, kun rakentamiskustannukset ja lainakorot ovat alimmillaan. Näin helpotettaisiin merkittävästi seudun erittäin pahaa rakennusalan työllisyystilannetta.

Näillä perusteilla esitän, että Jämsän veroprosenttia vuodelle 2010 korotetaan vain 0,5 prosenttiyksikköä ja Jämsän kaupungin tuloveroprosentiksi vuodeksi 2010 vahvistetaan 20,00 prosenttia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu