Onko kukaan muu törmännyt asiaan että toinen on liitonrahoilla ja toinen kotihoidontuella ja tämä joka on kotihoidontuella saisi osa aikaista työtä ja samaan aikaan kotihoidontukea niin jos tämä ottais vastaa työn jota tarjotaan niin koko kotihoidontuki vähennettäis puolison liitonrahoista. typerä systeemi ei kannata mennä töihin ollenkaa jos on kotihoidontuella ja puoliso on liitonrahoilla. Kotihoidontuki pitäis saada takaisin henkilökohtaiseksi eduksi!!!!. Ja sitten KATAINEN ihmettelee miksi on niin paljon kotiäitejä.
kotihoidontuki ja liitonraha
5
554
Vastaukset
- rahat loppu
Näin on eduskunta säätänyt. Verorahat ei riitä siihen että kaikille kaikennimistä rahaa.
Valintakysymys. Jok tai. - Kolmiseiska
Luuletko, että Katainen on tuon järjestelmän tuollaiseksi sorvannut? Sossut ovat sotkeneet Suomen niin pahasti, että täällä kannattaa aina olla ennemmin kotona kuin tehdä muille hommia.
- kotiäiti ja työtön
Joo,mutta eduskunta on säätänyt sen niin että kotihoidontuki on perhekohtainen etu, eihän siinä olisi mitään ongelmaa jos se olisi henkilökohtainen etu niinkuin se on joskus ollut.
- fdgdcgb
kotiäiti ja työtön kirjoitti:
Joo,mutta eduskunta on säätänyt sen niin että kotihoidontuki on perhekohtainen etu, eihän siinä olisi mitään ongelmaa jos se olisi henkilökohtainen etu niinkuin se on joskus ollut.
Kyllä vain tästä on omakohtasia kokemuksia.. emäntä teki 6 kk ilmaista työtä ja liksa vähennettiin minulta. Asia olsi tullut esiin aikaisemmin mikäli IAET:lle ei oli kestänyt käsittelyss kauan. Asia ei jääen tähän.
- aapo797807
fdgdcgb kirjoitti:
Kyllä vain tästä on omakohtasia kokemuksia.. emäntä teki 6 kk ilmaista työtä ja liksa vähennettiin minulta. Asia olsi tullut esiin aikaisemmin mikäli IAET:lle ei oli kestänyt käsittelyss kauan. Asia ei jääen tähän.
Kai nyt jotain oikeuksia sinulla on liiton puolelta, koska käsittelyajat ovat olleet kohtuuttoman pitkiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834423Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243058Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392854Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162615Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172499Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122248Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka362171- 132104
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142005Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281707