Haittaako jos ZoneAlarmin lisäks XP:n oma palomuuri on myös käytössä?
ZoneAlarm ja XP:n oma palomuuri
Tietoturvaaja
8526
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itselläni XP.käyttis. En tiedä johtuiko welhon vai XP:n palomuurista,
mutta Zone Alarmia imuttaessa kaatu koko paska...
- Ei muuta kuin format c...v..tu! Meni monta gigaa pornoa!
Welho ja Zonealarm ne ei sovi yhteen etenkin jos on Welho tietoturva se jumittaa koneen..
Se selvisi kun soitin joskus welhon tekniseen niin ne sanoi noin ja siksi joutu vetää Zonealarmin uninstall..
vuosien kokemuksella.
Mitä ihmettä sinä sillä XP:n omalla palomuurilla teet??? Ensinnäkin se vuotaa kuin seula ja toiseksi siitä on huomattavasti enemmän haittaa kuin hyötyä! ZoneAlarm on erittäin hyvä palomuuri ja se hoitaa hommansa yksin kaikkein parhaiten! :)
Hyvin on toiminut!
Mulla on molemmat käytössä ja hyvin on toiminut yhdessä ja erikseen. Sitä vain olen ihmetellyt, kun Zone Alarm ei anna puhua Messengerissä - ainoastaan kirjoittaa. Xp taas ei anna imuroida Emule plussalla. Näiden kahden ohjelman kanssa - Messengerin ja Emule plussan - kanssa saa siis taiteilla Xp:llä ja Zone Alarmilla.
Samoin Zone Alarm ei anna lähettää tänne kirjoituksia ? Nyt kun kohta klikkaan "Lähetä viesti" painiketta, sitä ennen pitää ottaa Zone Alarm pois päältä.
Jos puhut totta niin vika on käyttäjässä eli sussa! Eli siis ZoneAlarm ohjelmassa ei ole yhtään mitään vikaa!! ZoneAlarm kysyy aina kun joku ohjelma yrittää päästä nettiin ja kun annat luvan se ohjelma kyllä toimii! MSN messenger toimii myös kun antaa palomuurille luvan päästää ko. ohjelman nettiin! Eli ZoneAlarm ei todellakaan estä Messengerin toimintaa!!! :)
Eli mulla zone, (ja xp:n omakin saa olla päällä normaalisti). "kaikki " pelittää muuten, mutta messangerilla tiedostoa lähetettäessä otettava xp:n oma pois päältä. Kirjoitus toimii aina. Sen sijaan puheyhteyttä emme ole vielä ikinä saaneet onnistumaan messengerillä.