Tarkemmin : NVIDIA CPL Context Menu Extension 191.07 , siis mikä tehtävä tuolla on ja kuinka tarpeen jne. ?
Mikä on NVIDIA CPL ...
kuatuiloja
8382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nimestä päätellen, se on se Nvidia menu joka tulee näkyviin kun klikkaat hiiren oikeaa esim. työpöydällä.
Kiitos vastauksesta, poistankin sen sitten heti NVIDIA CPL Context Menu Extension kaatamasta explorerexeä windows 7:sta .
Tuohan lähteekin näppärästi Shellexviewillä kunhan Shellexviewin avaa järjestelmänvalvojana jos on tavallisena käyttäjänä turvallisesti liikkeellä. No niin nyt tuntuisi toimivan Explorerexe voipi siis klikkata hiiren oikealla namiskalla jopa työpöydän päällä ja vaikka roskiksenkin päällä kun on juuri sulkenut firefoxin, eikä tuntuisi enää kuatuilevan.
Entäs jos haluan eroon shellexviewistä, saako tuon NVIDIA CPL Context Menu Extension poistettua muilla keinoin ?
Itsellä korjautui kaatumisongelmat Windows 7 64:sta kun poistin NVIDIA CPL Context Menu Extension lisäksi Abitin uGurun ja emona oli Abit ip35 pro. Lisäksi täytyi poistaa aikaisempi "Tavallinen käyttäjä tili" jonka jälkeen tein tietysti uuden "Tavallinen käyttäjä tilin" päivittäiseen käyttöön.
Näillä eväillä toimii nyt myös uusin virallinen Firefox joka nyt siis versioa 3.5.5 .
Hirveetä säätämistä. Heitä mäkeen se Firefox , ja mene IE8:lla ja kaikki toimii win 7:lla. Firefoxin tulevallakaan versiolla 3.6:lla tuskin saavat timimaan Win 7 kanssa. Googlen viritelmällä Ghrome jossa todennäköisesti tulee mukana kasa mainospaskaa ja törkeät ehdot saatta win7 toimiakkin ja siihen tulee kalpea haamu oikeasta firefoxin adblockista mukaan.
Siis laita se IE8 ja osaava laittaa siihen adblockinkin toimimaan.
http://www.admuncher.com/
IE8:lle laitaa ton, siitä vaan klikkailee ilmaisen 30 päivän kokeiluversion ja mainoksista suurin osa on poissa.
Vaihda XP niin ei ole ongelmia
Suosittelen
Firefoxsista ylhäällä > Työkalut > Asetukset > Tietosuoja >Valitse Laatikkoon Firefox säilyttää: "Valitut historiatiedot"
> Täppä kohtaan "Säilyttää historiatiedot ainakin " 0 " päivää (tai miten itse haluat minulla " 0 " päivää)
> (!!! tämä on tärkeä ja aiheutta explorerexen kaatuilun windows 7:ssa ongelmatapauksissa) Täppä pois kohdasta " Käynnistä Firefox automaattisesti yksityiseen selaustilaan"
> ja itse pidän lisäksi Täppä kohdassa "Poista historiatiedot kun firefox suljetaan"
Nvidian CPL Context menun voit palauttaa ja kaikki muutkin mitä olet sorkkinut eikä enää Järjestelmänhallinta kaatuile .
Jos paineet kasvaa liian sietämättömäksi ja tulee pakottava tarve siirtyä yksityiseen selaustilaan etkä silti halua järjestelmänhallinnan kaatuvan Firefoxilla, niin Työkalut ja paina > Siirry yksityinen selaus - tila .
Ja sitten hae myDefrag uusin ja laita sillä järjestykseen koneesi , ja odota kärsivällisesti loppuun saakka.