Olipa mukava lukea, että muiden laatuehdokkaiden joukossa Marko Kilven" Kadotetut" on ihan ansioistaan poikkeuksellisesti dekkarikirjailijana ehdolla! Mainio teos, joka perinteisen dekkaritarinan lisäksi oivasti kuvaa sekä poliisin työtä että nyky-yhteiskuntaa leppeän karheasti!
Finlandia-ehdokkaat
6
553
Vastaukset
- Kiinnostunut.
En seuraa Suomen kirjamaailmaa niin paljon kuin haluaisin, koska asun pysyvästi ulkomailla. Enpä ollut siis tästä Marko Kilvestäkään kuullut, mutta kun Hesarista luin hänestä, niin tuli tottakai mieleen että pitää lukea sekä tämä Finlandia-ehdokas että se edellinen, "Jäätyneitä ruusuja".
Mutta eihän sitä edellistä mistään saa; kaikki painokset (sekä kovakantinen että pokkari) on loppuunmyyty!
Ärsyttävää!
Älyäisi nyt sentään Loisto ottaa uuden pokkaripainoksen; varmaan menisi kaupaksi. - äsken
Marko Kilvestä tarinaa tuossa Puoli Seitsemän ohjelmassa, YLE Areenasta se varmaan kohta löytyy
- lukutoukka..
kirjasta ja luin sen kesällä. Luen paljon ja kirja teki vaikutuksen. Hotakaisen uusin on lukematta. Pitäisi lukea kaikki ehdokkaat jotta tulee vertailukohtaa. Kirjastosta varaan ja luen sitten kun saan. Omat kirjahyllyt ovat olleet täynnä jo vuosia...
- wedfghnm
Minun täytyy sanoa, että en pitänyt Hotakaisen kirjasta. Jotakin hauskaa siinä oli mutta en pitänyt juonen kehittelystä. Ja siten se loppu oli epämielyttävä. En pitänyt ollenkaan siitä!
Kilven kirjan luin jo heti kun se ilmestyi. Aihe oli tosi tärkeä ja kirjana menetteli. Mutta se ensimmäinen oli kyllä paljon parempi. wedfghnm kirjoitti:
Minun täytyy sanoa, että en pitänyt Hotakaisen kirjasta. Jotakin hauskaa siinä oli mutta en pitänyt juonen kehittelystä. Ja siten se loppu oli epämielyttävä. En pitänyt ollenkaan siitä!
Kilven kirjan luin jo heti kun se ilmestyi. Aihe oli tosi tärkeä ja kirjana menetteli. Mutta se ensimmäinen oli kyllä paljon parempi.Itse luin ensin tämän Kadotetut ja koska se oli niin hyvin kirjoitettu, päätin lukea myös esikoisen. En osaa panna niitä järjestykseen. Toivottavasti Marko Kilpi jatkaa aloittamallaan tiellä!
- J.Å
Magnesio kirjoitti:
Itse luin ensin tämän Kadotetut ja koska se oli niin hyvin kirjoitettu, päätin lukea myös esikoisen. En osaa panna niitä järjestykseen. Toivottavasti Marko Kilpi jatkaa aloittamallaan tiellä!
Olin hyvin hämmästynyt siitä, että Kilven kirja oli ehdokkaana. Ei se ollut läheskään niin hyvä. Kilven ensimmäinen kirja oli vielä huonompi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011570
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1251414En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k821240- 621133
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101018Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.111969Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall210774Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57753Hei...mä nyt laitan tän vielä
Harmittaa miten meni, en tajunnut enkä tarkoittanut. Eihän näistä tiedä...anteeksi. Kaikki hyvin.27697- 117694