Olen ostanut pienen suloisen villakoiranpennun. Nyt haluaisin vähän tietoa mitä ruokaa voisin antaa noiden kaupan napujen lisäksi? Siis voiko antaa kotiruokia? Mitä sellasia ruokaaineita on joita koiralle EI SAA antaa? Oon joskus kuullut puhutavan et suklaa olisi sellainen?? Mitäs muita ja miksi? Olisi mukava kuulla vähän vinkkiä, jos joku tietäisi ja osaisi auttaa, jottei tulisi ikäviä yllätyksiä!
Alku aina hankalaa, lopussa kiitos seisoo! =)
Mitä ruuaksi (villa)koiranpennulle ja mitä ei?
5
481
Vastaukset 5
- gerk
Joo suklaa on koiralle tappavan myrkyllistä, samoin xylitoli.
Koiralle voi antaa lisukkeeksi koirien lihahyytelöitä, mutta myös keitettyä kananmunaa, raakaa tai kypsennettyä jauhelihaa ym maustamatonta ihmisillekin kelpoisaa ruokaa.
Itse annan joskus nappuloiden seassa tilkan sulatettua voita vaikka suolaista onkin.- SSSvv
jauhelihaa, sekaan pienennettyä spagettia tai riisiä, vähän voita. Koska koira syö tosi vähän anna vain terveellistä ruokaa kasvuun ja kehitykseen.Mieluiten nappulaa, sitten aikuisena voitte enemmän herkutella ihmisten ruualla, mutta ei siis suolaisia ruokia.
- koiranmuonaa
kiitos vinkeistä.. :)
- kuuntele nyt
vaan että suositeltavaa on eritoten kasvuikäisen pennun kanssa noudattaa kasvattajan antamia ohjeita, hän kuin kuitenkin lienee rotuunsa paremmin perehtynyt kuin se pennun ostaja.
Kotiruoka ei yleensä ole oikeassa tasapainossa mm. kalsiumin ja fosforin suhteen ja aiheuttaa näin ollen helposti ongelmia luuston kanssa. Joten en suosittele. Enkä myöskään kaupan napuja. - vaaralllisimmat
Jos syötät pentua nappuloilla (toivottavasti eläinkaupasta saatavilla), älä anna mitään muuta ruokaa samaan aikaan nappuloiden kanssa, sillä muuten koirasta voi tulla nirso. Yhden aterian päivässä voit korvata kotiruoalla, esim. riisillä tai tattari- tai kaurapuurolla, jonka joukossa on rasvaista raakaa lihaa ja kasviksia soseutettuna tai hienoksi raastettuna (koira ei pysty sulattamaan kasviksia paloina) sekä jotain koirille tarkoitettua öljyä (esim. Salmopet tai Nutrolin). Jos koira saa ruoasta puolet nappulana, saa se siitä tarpeelliset vitamiinit ym. aineet. Totuta pentu syömään myös raakoja luita, esim. kalkkunansiipiä raakana (kypsennettyjä luita ei saa koskaan antaa). Oletko ollut kasvattajaan yhteydessä ruokinta-asioissa?
http://laaninen.net/evrk/mosso.htm
http://www.murrenmurkina.com/ (lue tietoa ruokinnasta)
Koiralle vaaralliset ruoka-aineet: http://bedlington.kotisivukone.com/21
Onnea pennun kanssa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011663
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä421207Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23970Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita170806Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13770Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201703- 46689
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13657Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS35655Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39598