Markku Ahdeoja

Tämän "Markku Ahdeojan" on pakko olla itse poliisi, joka on luonut tälle palstalle niin uskomattoman hahmon, että sen rinnalla poliisitkin alkavat näyttää ihan järjellisiltä tyypeiltä. Melko fiksua niinkin vähä-älyisenä tunnetun ammattikunnan edustajilta.
2301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olikohan niin, että hän kertoi aikoinaan olevansa tekniikan yo ja maanviljelijä?
Ihme, ettei Ahdeoja vaadi jo Eduskunnan hajottamista poliisien väärinkäytösten vuoksi.

Äänestä
  • Mielenkiintoinen ehdotus ........

    Olen vaatinut ministeri Holmlundin eroa, koska hän ei todellakaan tiedä mitä vasen käsi tekee.
    Paateron valinta poliisiylijohtajaksi, kun Paateron poika Sami hääri ministerin erityisavustajana.

    aijaijai.

    Holmlundin aikana 2 koulusurmaa.
    Poliisiorganisaation uudistus, joka on ministeriön itsensäkkin mukaan heikentänyt palveluja oleellisesti.


    Ja tuohon olenko poliisi vai en.

    en ole. Olen todellakin ikiteekkari ja maanviljelijä.

    Poliisiasia liippaa sillä tavalla, että varusmiespalvelukseen kuului erikoiskoulutus sotilaspoliisiksi. Olen siis kantanut joitakin kuukausia poliisin tunnusta ja tuli treenattua kiinnottoa ja raudoitusta.
    Tositoimiin ei juurikaan joutunut, kun on riittävän karu ulkomuoto, niin se kummasti rauhoittaa tilanteen.

    Jo silloin nuorena miehenä suuvärkki tuli sen verran pelattua, että meidän osaston vänrikki joutui huomauttamaan suuvärkkini toiminnasta. Sitten ehdotettiin kunniamerkkiä Hangon ristiä suorittamistani tehtävistä, mutta taas suuvärkkini toimi sen verran, että katsottiin parhaaksi olla antamatta kunniamerkkiä liian suulaalle sotilaalle. Esimiesten kanssa kinaaminen ei ole kyllä kunniamerkin paikka :)

    Varsinkin silloin kun minut pistettiin istumaan sotilasalueen komentajan viereen ja kommenttieni jälkeen linnakkeen päällikkö oli tulipunainen, kun suorasuiseen tapaan menin laukomaan totuuksia. Mutta puolustukseksi pitää sanoa, että komentaja itse kyseli ja minä vain vastasin.

    Niin ja sitten konekiväärin panosvyö sen ainoan kerran kun tiputin sen, sattui olemaan eversti vieressä seuraamassa esitystä. Hyökkäysesitys ei mennyt ihan suunnitelmien mukaan, kun konekiväärimies kokosi lumihangessa panosvyötä ja puhalteli lunta pois lukosta, niin se ei ollut vakuuttavaa.

    Tiukassa paikassa ei ollut väliä sotilaallisella arvokkuudella jollaisten toimintojen ansiosta sitä ristiä minulle ehdotettiin.

    Kunniamerkin luovuttamisessa kuitenkin painotetaan myös sotilaallista käytöstä, joka nyt ei ollut ihan kuosissaan.

    Vaikka toimimme jatkuvalla alimiehityksellä niin hommat tuli tehtyä ja minusta se oli tärkeintä. Sitäpaitsi armeijassa oli hauskaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


on poliisi. kirjoitti:

Tämän "Markku Ahdeojan" on pakko olla itse poliisi, joka on luonut tälle palstalle niin uskomattoman hahmon, että sen rinnalla poliisitkin alkavat näyttää ihan järjellisiltä tyypeiltä. Melko fiksua niinkin vähä-älyisenä tunnetun ammattikunnan edustajilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu